Středa 17. července 2024, svátek má Martina
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Sport

Demiral dostal podle Bildu trest na dva zápasy a přijde na Euru o čtvrtfinále

Merih Demiral foto: AP

Turecký fotbalista Merih Demiral dostal podle listu Bild za kontroverzní oslavu gólu na mistrovství Evropy v Německu stopku na dva zápasy. Pokud se informace potvrdí, přijde šestadvacetiletý obránce o sobotní čtvrtfinále proti Nizozemsku i případné semifinále. Zástupci UEFA ani tureckého svazu se k disciplinárnímu trestu zatím nevyjádřili.
  21:56

Demiral oslavil se zdviženým ukazováčkem a malíčkem, které symbolizuje extrémně pravicové turecké hnutí Šedí vlci, svůj druhý gól v úterním osmifinále s Rakouskem (2:1). Hnutí i gesto jsou v některých zemích zakázané, protože jsou považované za fašistické.

Jeho počínání vyvolalo diplomatické napětí mezi Tureckem a pořadatelskou zemí. Zatímco UEFA začala hráče vyšetřovat, obě země si navzájem předvolaly své velvyslance. Turecko dnes nicméně podle AFP oznámilo, že sobotní čtvrtfinále s Nizozemskem bude na olympijském stadionu v Berlíně osobně sledovat prezident Recep Tayyip Erdogan.

Problematické gesto? Turek Merih Demiral oslavuje gól proti Rakousku v osmifinále mistrovství Evropy.

Aféra okamžitě nabrala politický spád. Turecké ministerstvo zahraničí si podle agentury AFP předvolalo německého velvyslance v Ankaře, aby protestovalo proti vyjádření spolkové ministryně vnitra Nancy Faeserové, která prohlásila, že „symbol tureckých pravicových extremistů nemá na našich stadionech místo“, a vyzvala UEFA k potrestání viníka.

Turecko považuje vyšetřování UEFA i reakci německých úřadů za politicky motivované a xenofobní. Německo dnes v reakci předvolalo tureckého velvyslance v Berlíně.

Erdogan dokonce kvůli aféře změnil podle německých a tureckých médií program a osobně na čtvrtfinále přicestuje. Podle televizní stanice NTV měl v sobotu původně naplánovanou účast na summitu Organizace turkických států (OTS) v Ázerbájdžánu.

Autoři: ,

Kompletní péče o pleť v jedné tyčince? Podle Manufaktury to jde
Kompletní péče o pleť v jedné tyčince? Podle Manufaktury to jde

Na cestách může být péče o pleť a pokožku náročná. Abyste s sebou nemusela neustále nosit denní a noční krém, sérum, balzám či masku, přišla...