4. května 2011 10:15 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Den D? Slavia představí údajného zachránce

Slavia. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Slavia. | foto: ČTK

PRAHA Konec spekulací. Fotbalová Slavia by dnes po měsících nejistoty měla představit partnera, který pomůže zachránit klub v nejvyšší soutěži a vlastně vůbec na fotbalové mapě. Kdo jím bude? Podle posledních informací investiční skupina Natland Group. Ta jako jediná jednání s nejstarším tuzemským klubem přiznává a právě ve středu by prý měla společně s managementem Slavie představit podmínky spolupráce.

"Skupina je připravena pomoci klubu splnit požadavky Českomoravského fotbalového svazu pro získání licence na příští sezonu a podílet se na restrukturalizaci Slavie, která by měla situaci klubu stabilizovat," napsal v tiskovém prohlášení mluvčí Rostislav Starý.

Jakým směrem by se avizovaná pomoc měla ubírat, ale zůstává záhadou. Hospodářské noviny přinesly informaci o tom, že by společnost měla poskytnout dvacet milionů nutných k udělení prvoligové licence. Ekonom pak včera citoval slova spolumajitele Natlandu Tomáše Rašky, který mluvil i o odkupu akcií

"Vedle toho se rozběhne hloubková prověrka hospodaření. Sejdeme se s věřiteli i se současnými majiteli. Do měsíce bychom chtěli mít výsledky. Dopadne-li to, jak předpokládáme, převzali bychom v klubu majoritní podíl," uvedl jeden z dvojice mužů, kteří oficiálně stojí za finanční skupinou. Mluvčí společnosti Starý pak vlastně nepotvrdil ani jedno.

Natland Group - další z možných zachránců Slavie

Natland Group je česká investiční skupina se sídlem na Kypru. Rozhodující podíl v ní drží podnikatelé Tomáš Raška a Jan Koťátko. 

Skupina ale spravuje prostředky převážně zahraničních investorů. Největší část investic směřuje Natland do oblasti nemovitostí a do firem.

Podle nedávného vyjádření výkonného ředitele Natland Group Lubora Svobody (na snímku) pro Lidové noviny chce společnost v letošním roce v Česku investovat až sedmdesát milionů eur.

Část prostředků dává Natland Group i do sportu. V březnu byl Natland jedním ze sponzorů Světového poháru ve slalomu žen ve Špindlerově Mlýně. Společnost je také například osobním sponzorem sjezdaře Kryštofa Krýzla.

"Kdo mluvil o vlastnictví? To jsme nikdy neřekli. Omlouvám se, ale další informace poskytneme ve středu," řekl Starý s tím, že předpokládá, že se dnes opravdu uskuteční tisková konference, o které v pondělí nepřímo mluvil i předseda ČMFS Ivan Hašek. A Slavia? Ta, jak je jejím zvykem v posledních dnech, mlčí. Nic nepotvrzuje ani nevrací.

Možná i proto, že podle informací LN probíhala jednání na více frontách. Média se nejvíce přikláněla k Viamontu, stavební firmě, která kdysi patřila exministrovi Aleši Řebíčkovi. "Jednalo se s více subjekty, které měly zájem o vstup do Slavie. Těžko říct, kdo nakonec do klubu vstoupí," řekl LN zdroj z Českomoravského fotbalového svazu.

Dohody ale blokují dva zásadní problémy Slavie. Na prvním místě to je neustálá mlha v akcionářské struktuře Slavie, za niž sice jako vlastník rozhodující většiny akcií vystupuje Antonín Franc, ale pravým majitelem je zřejmě podnikatel Petr Sisák. A pak také hrozba, že nový vlastník může nakonec ostrouhat. Bývalí majitelé - britská společnost ENIC - tvrdí, že přišel o většinu v klubu v rozporu se zákonem.

A to kvůli mimořádné valné hromadě, na které byly podivným navýšením základního kapitálu zředěny jeho akcie. Slavia navíc dluží ENIC přes sto milionů, které musí rychle splatit. I proto se opět množí spekulace, zda ke spolupráci s Natlandem nakonec dojde. Nápadníků totiž Slavia měla již hodně - od Diamonds International Corporation, kterým v Edenu nikdo ani neodpověděl, až po Petra Kellnera, jemuž záchranářské ambice přisoudila média.

Nic ale nedopadlo. A šanci na udržení licence mají sešívaní jen do konce měsíce. "Nechci říct, že věřím, že tahanice kolem Slavie skončí. Ale každopádně v to doufám. Už je opravdu nejvyšší čas," potvrzuje pro LN místopředseda ČMFS Jindřich Rajchl.