Úterý 21. ledna 2020svátek má Běla 1 °C mlha Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Disciplinárka potvrdila Olomouci odečet 9 bodů

Hráči Olomouce drží na začátku zápasu minutu ticha za hokejisty Jaroslavle, kteří ve středu zahynuli při letecké nehodě v Rusku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hráči Olomouce drží na začátku zápasu minutu ticha za hokejisty Jaroslavle, kteří ve středu zahynuli při letecké nehodě v Rusku. | foto: ČTK

Disciplinární komise Fotbalové asociace České republiky dnes znovu potrestala Sigmu Olomouc odečtem devíti bodů a pokutou čtyři miliony korun za korupční jednání v kauze s Bohemians Praha. Brankář Olomouce Petr Drobisz nesmí 18 měsíců chytat a bývalý sportovní ředitel Sigmy Jiří Kubíček nesmí dva roky zastávat žádnou funkci ve fotbale. Stejné tresty disciplinárka udělila už v srpnu, ale její rozhodnutí později anulovala odvolací a revizní komise kvůli procesním nedostatkům.

"Naše rozhodnutí je podle očekávání stejné jako předtím. My jsme nesouhlasili s postojem ORK, ale v rámci uklidnění situace jsme se rozhodli její výtky akceptovat a procesní chyby jsme odstranili. A jelikož se neobjevily nové důkazy, vynesli jsme stejný rozsudek," uvedl předseda disciplinární komise Jiří Golda. "Podle nás ke korupčnímu jednání došlo, proto jsme trestali," dodal.

Lafata se přiznal k simulování

Jablonecký fotbalista David Lafata dostal od disciplinární komise FAČR pokutu 30 tisíc korun za to, že v duelu se Žižkovem nasimuloval penaltu. Nejlepší střelec ligy ušel zápasovému trestu, který v květnu obdržel za simulování mladoboleslavský útočník Jan Chramosta. Lafatovi pomohlo, že se přiznal.

Olomouc nadále trvá na tom, že je nevinná, trest ale přijímá. "Neznamená to, že přiznáváme provinění, ale v současné situaci, v jaké se klub a hráči nachází, je to potřeba k naší stabilizaci, abychom věděli, jak na tom jsme," uvedl právní zástupce a člen představenstva Sigmy Petr Konečný.

"Bylo by od nás absurdní, kdybychom se proti prvnímu rozhodnutí neodvolali a pak bychom se odvolali proti tomuto, které je stejné. Nemohu mluvit za představenstvo, ale předpokládám, že se odvolávat nebudeme," dodal.

Předpokládá však, že se odvolá Drobisz, kterého také zastupuje. "U něj je situace jiná. On se odvolával už proti prvnímu trestu a jeho odvolání nebylo dosud řádně prošetřeno," řekl Konečný.

Odvolací a revizní komise: Došlo k pochyvení

Olomouc se údajně provinila tím, že v květnu 2009 prostřednictvím Drobisze předala hráčům Bohemians Praha úplatek ve výši 300 tisíc korun.

Disciplinární komise na základě důkazů shledala Olomouc vinou a v srpnu jí udělila stejný trest jako dnes.

Odvolací a revizní komise však tento trest anulovala s tím, že došlo k zásadním procesním pochyběním. Především se jí nelíbila přítomnost místopředsedy disciplinární komise Romana Brnčala při jednáních, jelikož je podle ORK spřízněn s olomouckým klubem jako právník, což obě strany popírají. "Pan doktor Brnčal žádnou smlouvu s SK Sigma nikdy neměl, žádné poradenství nebo právní služby pro náš klub nevykonával," uvedl dříve místopředseda představenstva Sigmy Jaromír Gajda.

Disciplinárka tak musela případ znovu otevřít a hrozilo, že v případě vynesení přísnějšího trestu by se případ znovu zkomplikoval. Podle olomouckého klubu totiž ORK neměla právo původní trest rušit, jelikož Sigma nakonec odvolání nepodala a ORK měla řešit jen Drobiszovo odvolání. "ORK je oprávněna v rámci své kontrolní a revizní pravomoci postupovat svá zjištění, návrhy a doporučení příslušnému výkonnému výboru, ale není oprávněna vydávat jakákoliv rozhodnutí a vracet věc k orgánu prvního stupně, k novému projednání a rozhodnutí," stojí v prohlášení Sigmy.

Disciplinárka, která z dnešního zasedání vynechala Brnčala, považovala předchozí trest za dostačující a potvrdila již dříve vynesený rozsudek.

Nově se začala zabývat výrokem předsedy představenstva Sigmy Josefem Lébrem, který v rozhovoru pro média obvinil ORK z korupce. "Proto jsme si ho pozvali na příští zasedání, aby své výroky objasnil a předložil důkaz, pokud ho má. Nejde ale, abychom se v rámci spolku takto obviňovali bez důkazů," řekl Golda.

Údajnou korupcí v utkání Olomouc - Bohemians Praha se bude v pátek zabývat také olomoucký okresní soud, který kauzu rozplétá již od konce května. V plánu je například konfrontace mezi Drobiszem a tehdejším hráčem střížkovského klubu Miroslavem Obermajerem.

,
Premium

Proč vyhraje vodík. Vynálezce Tůma má o budoucnosti automobilů jasno

Popularizátor vědy, novinář a pedagog Jan Tůma vynalezl v 60. letech výukový... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Už před dvaceti lety se projel vodíkovým autem, kterým chtějí Japonci na letošní olympiádě v Tokiu propagovat...

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Marek Beneš z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

Přivřela oči a doufala v polibek. Manžel ji místo toho shodil ze srázu

Přivřela oči a doufala v polibek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ležela vedle něj a pravidelně oddychovala. Odtáhl se od ní, co mu jen postel dovolila, a otočil se zády. Musí to udělat...