Dlouhá série končí: Baník porazil Teplice

18:25
OSTRAVA - Pod novým koučem Martinem Pulpitem skončilo devítizápasové čekání ostravských fotbalistů na výhru - Baník porazil Teplice 3:2 a odlepil se z posledního místa.

Pláč se vedral do tváře střelci druhého ostravského gólu Davoru Kukecovi, utěšují ho Ján Greguš (vlevo) a Michal Frydrych foto: ČTK

I když domácí vedli už 3:0, ze závěru bylo po dvou gólech Mahmutoviče drama, ale vyrovnat se hostům už nepodařilo. S výjimkou avizované výměny na brankářském postu Pulpit provedl v základní sestavě už jen jedinou změnu, když uzdravený Zawada nahradil Vašendu. Úvod měl ale pro Pulpita a spol. hororový nádech: už po padesáti sekundách šel sám na domácí branku Kerič, ale obstřelil Bártu i levou tyčku.

Domácí pak převzali otěže do svých rukou. Teplice jim hrubku v defenzivě "vrátily" v deváté minutě, Zawada po pravé straně pohodlně vnikl do pokutového území a Majtán jeho přihrávku zblízka usměrnil do branky.

Ostrava - Teplice 3:2

Branky: 9. Majtán, 40. Kukec, 82. Lukeš - 84. a 87. z pen. Mahmutovič.

Rozhodčí: Kocourek - Ubias, Kříž. ŽK: Mach, Kukec, Bárta - Lukáš, Vachoušek, Kerič, Ježdík. Diváci: 6238.

Ostrava: Bárta - Zawada (77. Vašenda), Frydrych, Kaprálik, Mach - Lukeš, Droppa - Kraut, Fantiš (80. Svěrkoš), Kukec (90. Milosavljev) - Majtán. Trenér: Pulpit.

Teplice: Grigar - Ježdík, Lukáš, Lüftner, Podaný - Jursa (46. Vůch), Ljevakovič - Kerič (73. Chovanec), Jarolím, Vachoušek (63. Jindráček) - Mahmutovič. Trenér: Ščasný.

Baník diktoval tempo hry a jeho vedení mohl zdvojnásobit Kukec, jenže přízemní ránu k tyči vytáhl Grigar. Severočeši pak přebrali taktovku utkání, ale v územní převaze pouze kroužili kolem ostravského vápna bez výrazné příležitosti.

Ostrava se po úvodní snaze o nátlakový fotbal stáhla, ale brejková taktika jí ve 40. minuta přinesla úspěch. Unikajícího Majtána složil před vápnem Lukáš a mohl být rád, že unikl vyloučení, ale o fotbalovou spravedlnost se postaral Kukec, který trestný kop z dvaceti metrů přes zeď nádherně zatočil mimo Grigarův dosah.

Domácí akcie na výhru pak ještě výrazně zvýšil Bárta, který ve 42. minutě bravurně vyrazil hlavičku Keriče a odmítl brzký kontaktní gól.

Přestože celá druhá půle se hrála podle teplických not, Baník kritickým momentům dlouho nečelil. Severočeši svou silnou územní převahu nedokázali ve finální fázi okořenit žádným nápadem a překvapivým řešením situace.

Náskok Pulpitova výběru tak v 82. minutě zvýšil Lukeš, jehož střílený centr z trestného kopu bez teče proletěl vápnem až do hostující branky. Infarktovým okamžikům však zdaleka nebyl konec. Mahmutovič už o dvě minuty později Vůchovu střelu do tyče dorazil do brány a vzápětí proměnil i penaltu za Kukecův faul. Domácí Kraut pak ještě pálil do tyče a tři body už zůstaly na Bazalech.