Sobota 23. ledna 2021svátek má Zdeněk 3 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Do Edenu se možná přestěhují také Bohemians 1905

Novotou svítící Eden. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Novotou svítící Eden. | foto: ČTK

PRAHA Do konce sezony zbývá fotbalistům Bohemians 1905 odehrát už jen dva domácí zápasy. Potom legendární fotbalový stadion ve Vršovicích s velkou pravděpodobností osiří. Není vyloučené, že navždy.

 Pět let po krachu a následném zmrtvýchvstání by se populární pražský klub stěhoval na jinou adresu poprvé po 78 letech. Podle aktuálního vývoje je nejpravděpodobnější, že se s ním o stadion v Edenu bude muset podělit Slavia.

"Ďolíček si i díky své historii a atmosféře zaslouží maximální možnou snahu, ale na prvním místě je určitě fungování klubu," připouští poprvé tuto možnost ředitel klubu Lukáš Přibyl.

Co by odvrátilo řešení, které se drtivé většině fanoušků zelenobílého klubu vůbec nezamlouvá?

Nabízejí se pouze dvě možnosti. Kdyby vedení klubu sehnalo prostředky na vybudování vyhřívaného trávníku, splnilo by tím podmínku povinnou od příští sezony pro účastníky první ligy. Nebo by Bohemians 1905 museli hrát druhou ligu, kde nutnost mít vyhřívané hřiště neexistuje. Pádu zelenobílého týmu o soutěž ale sedm kol před koncem nic nenasvědčuje.

Jinak by si musel zelenobílý klub najít jiné působiště. "Nejpozději během května musíme situaci vyřešit. Je to otázka dalších jednání a pochopitelně financí," tvrdí Přibyl. Sehnat zhruba 16 milionů korun není pro skromně hospodařící klub jednoduché. Fanoušci museli začít stejně jako v minulosti na jeho provoz znovu přispívat.

Výčet komplikací tím nekončí. Už roky se táhnou spory se zástupci původních Bohemians, kteří se v konkurzu domáhají například části sumy za přestup talentovaného záložníka Jana Morávka do Schalke.

Bojovnou náladu mezi fanoušky to nesnižuje. "Mobilizace fanoušků je poměrně velká. Ďolíček nehodláme pustit za žádnou cenu," popisuje Jiří Hlinka z iniciativy SOS Ďolíček. Možná ani jim nezbude jiná možnost než ustoupit.

Bohemians 1905 jsou totiž na stadionu v roli nájemce. Vlastníkem Ďolíčku je společnost Bohemians Real, kterou ovládá firma CTY Group. "Klubu Bohemians 1905 také scházejí finance, aby uhradil svoje staré závazky za pronájem stadionu. Dluh je už dost vysoký," řekl LN předseda představenstva CTY Group Ondřej Oravec.

K představě, že by se fotbalisté Bohemians 1905 proháněli po trávníku blízko Botiče i v příští prvoligové sezoně, se staví pesimisticky. "Pokud fotbalový svaz neustoupí, nedá se to zvládnout. Bohemians 1905 musejí hledat jiné alternativy."

Tou nejčastěji zmiňovanou je přesun do Edenu, který se nachází jen tři tramvajové zastávky daleko a k svým zápasům tam nastupuje Slavia. Před čtyřmi lety došlo k podpisu memoranda, které takovou možnost nastínilo. Za předpokladu, že by Praha 10 majetkově vstoupila do společnosti E Side, vlastnící dvacetitisícovou arénu, Slavia a Bohemians 1905 by v Edenu působily společně.

Ve fanouškovských kruzích se diskutuje také o možnosti, že by se městská část mohla podílet podobným způsobem na zásadnější rekonstrukci vršovického stadionu. I ta bude v horizontu několika následujících let nezbytná.

Jiří Hlinka z SOS Ďolíček je přesvědčený, že zachování stadionu Bohemians 1905 na původním místě má v zastupitelstvu dostatečnou politickou podporu. "Třeba sociální demokraté si to vetkli přímo do programu. Budeme dávat pozor, jestli nešlo jen o předvolební sliby," nabádá před podzimními komunálními volbami.

Jenže první krok by muselo udělat vedení Bohemians Real, které se k ničemu takovému nechystá. "Nikdy jsme o kapitálovém vstupu s městskou částí nejednali," upřesnil Oravec.

Současně finišuje v hlavním městě projednávání nového územního plánu. I to je pro kauzu Ďolíček důležitý moment. Pozemek, na němž stadion stojí, v něm byl dosud zapsaný jako sportoviště. To by se mohlo změnit a fanoušci mají obavy, že by na lukrativním místě vyrostl místo fotbalového stadionu bytový komplex nebo obchodní centrum. Oravec popírá, že by CTY Group jako společnost zabývající se také developerskými projekty sledovala právě tento cíl. "Nevyvíjíme jakékoliv iniciativy v souvislosti s územním plánem," tvrdí.

S Ďolíčkem má prý CTY Group jiné záměry. "Pro nás by bylo nejideálnější stadion prodat. Klidně se ztrátou." I to má háček. Kvůli již zmíněným sporům byl majetek Bohemians Real zahrnut do konkurzní podstaty. "Jednoho zájemce jsme měli, ale raději ustoupil, když viděl všechny komplikace kolem," prozradil Oravec.

Všechny okolnosti směřují k variantě Eden. "Každý z akcionářů klubu má své představy, ale žádný z akcionářů nemůže rozhodnout sám. Třetím největším akcionářem klubu jsou i fanoušci. Věřím, že se akcionáři rozhodnou s ohledem na klub a jeho fungování i v dalších letech," dodal Přibyl.

Nádory slinivky bývají odolné vůči ozáření, říká gastroenterolog Novotný

Ivo Novotný | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Slinivka je mimořádně důležitou součástí našeho těla. Když se porouchá, přestane produkovat inzulin. A bez něj visí náš...

Test vaječných likérů: I šest kostek cukru v panáku. Hlavně zakrýt aroma lihu

Vaječné koňaky v testu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé jsou bledé jako zimní ráno, jiné září jako italské slunce, většina vaječných likérů však udělá adventní...

Velký horoskop pro rok 2021: Čeká nás klidnější rok, který poodhalí budoucnost

Ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po výjimečném roce 2020, kdy se na nebi setkali všichni velcí astrologičtí hráči jako Pluto, Saturn a Jupiter ve...