Středa 24. července 2024, svátek má Kristýna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Dramatický závěr fotbalové ligy: hraje se o titul i o sestup

Sport

  9:00
PRAHA - Jeden hledá motivaci v dobrém výkonu svého týmu v Ostravě, druhý se zase chce předvést ve městě, kde dlouhé roky žije. Jedno mají ale trenér Sparty Jozef Chovanec a kouč Ostravy Miroslav Koubek společné: pokud dnes večer jejich tým klopýtne, otevře tomu druhému cestu k titulu.

Baník - Sparta. foto: ČTK

Ostravský Baník nastoupí od 17.30 v Kladně, Spartu ve stejnou chvíli čeká na Letné Slovácko. "Teď přijdou chvíle, kdy může ocelé sezoně rozhodnout jediný moment," tuší Chovanec.

Vždyť tak napínavý závěr ligové sezony český fotbal ve své samostatné historii nepamatuje. Už za deset dní mají fanoušci oslavovat nového mistra, ale jen stěží byste si dnes tipli, kdo se jím stane. Tři kola před koncem jsou ve hře stále čtyři týmy: Sparta, Ostrava, Jablonec i Teplice.

Na finiš se těší i předseda svazu
Tomáš Řepka.
"Svědčí to o neuvěřitelné vyrovnanosti ligy," uvažuje šéf fotbalového svazu Ivan Hašek. "Vítěz bude mít asi těžké dostat se do Ligy mistrů, ale pro fanoušky je to dobře. Liga má velký náboj." Čtyři kluby byly tři kola před koncem ve hře o titul za posledních šestnáct let jen dvakrát.

Před třemi lety ale ve stejné fázi soutěže dělilo prvního se čtvrtým už šest bodů, v roce 2004 měl zase první Baník osmibodový náskok. Ta pravá zápletka proto přišla až letos. Čtyři aspiranti na titul se vtěsnali do rozmezí dvou bodů. Všichni tak teoreticky mohou být ve hře i před posledním zápasem.

Baník - Sparta (Lička v souboji s Hohenederem).

"Budeme muset asi připravit minimálně i druhou kopii poháru. Já pojedu na stadion, kde bude největší šance na titul. Kam? Jako předseda nemůžu tipovat," říká Hašek. Hodně napovědět mu může už dnešní kolo. Například druhý Baník potřebuje v Kladně nejen vyhrát, ale zároveň nastřílet co nejvíce gólů, aby dohnal čtyřbrankový rozdíl ve skore oproti Spartě.

"Čekám nepříjemného protivníka, který vsadí na důraz, agresivitu a bojovnost," míní Koubek. Sám přitom v Kladně žije, takže bude zároveň vnitřně rozpolcen. "Asi pět let jsem tam hrál, pak při čtyřech štacích třináct let trénoval," vzpomíná kouč. "Jsem profesionál, trenér Baníku, a tak na devadesát minut přeruším lásku a pouto ke Kladnu. Chci tam vyhrát," usmál se Koubek.

Na Letné jsou ale přesvědčeni, že na poměřování lepšího skóre nakonec ani nedojde. "Všichni ve Spartě věříme, že titul uděláme. Myslím, že Baník klopýtne, a na gólech nebude tolik záležet," tvrdí sparťanský talent Václav Kadlec.

Teplice - Kladno.

Třetí místo mají ve své moci
Nejde přitom jen o zápasy v Kladně a na Letné. Možná ještě zajímavější bude přímý souboj Jablonce aTeplic. Poraženému se totiž nevzdálí jen mistrovský titul, ale i třetí místo, které ještě zaručuje vstupenku do Evropské ligy.

"Třetí místo máme ve svých rukách a uděláme pro něj maximum. Dobré je, že se nemusíme na nikoho ohlížet," pochvaluje si kouč Jablonce František Komňacký.

Autor:

Tajný trik na intimní hygienu v létě
Tajný trik na intimní hygienu v létě

Na trhu s intimní kosmetikou již existuje tolik produktů, ze kterých si můžeme vybrat: gely, emulze, pěny... My vám však pomůžeme s výběrem. Naše 3...