Pondělí 6. dubna 2020svátek má Vendula 18 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Dravec Aršavin dál sní o Barceloně

Aršavin táhne Rusy.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Aršavin táhne Rusy. | foto: AFP

VÍDEŇ Konečně si Rusové nemusejí fotbalové hvězdy dovážet za miliony dolarů z kapes rozhazovačných oligarchů. Jedna výrazná osobnost jim doma vyrostla sama. Jmenuje se Andrej Aršavin.

O jednom z klíčových strůjců ruského tažení Eurem hovoří technický ředitel UEFA Andy Roxburgh jako o muži, který dodal šampionátu zvláštní kouzlo. Sedmadvacetiletý útočník dokázal přes pozdní start rychle zastínit všechny zvučnější persony a před dnešním semifinále proti Španělsku se dostal mezi hlavní kandidáty na cenu pro nejlepšího hráče turnaje. Stačily k tomu dva zápasy, v nichž dvakrát skóroval a připsal si dvě gólové asistence. Výbornou vizitku dokreslil během 218 minut pobytu na hřišti neutuchající aktivitou. Chvílemi to vypadalo, že má nevyčerpatelné plíce.

Aršavin - best of (video)

"Říká se o něm, že má komplikovanou povahu. Nikoliv pro mě. Je vždy příjemné pracovat s člověkem, který má od přírody povahu vítěze,“ ocenil trenér Ruska Guus Hiddink klíčovou vlastnost svého chráněnce. Na turnaj přitom přicestovala ruská kometa v nezáviděníhodné pozici. Při závěrečném kvalifikačním utkání s Andorrou uviděl Aršavin červenou kartu. Proto si nejdřív musel ve skupině odpykat dvouzápasový distanc.

Za zbytečné selhání zaplatil ztrátou kapitánské pásky a nikdo by se nedivil, kdyby se vrchol sezony musel obejít bez něj. Co si také počít s hráčem, který mohl na trávník vyběhnout až ve chvíli, kdy už mohly pohasnout postupové naděje. "Byl jsem moc rád, že si mě trenér do nominace vybral,“ ulevilo se Aršavinovi. Hiddink asi dobře tušil, že se mu risk vyplatí.


K úspěšnému rozuzlení postupové hádanky potřebovali Rusové nutně zvítězit nad Švédskem. Když konečně vtrhnul na scénu Aršavin, nebylo pochyb, že se postup mezi nejlepší osmičku povede.  Pro neúnavného rychlíka přichystali pořadatelé první cenu pro Muže zápasu. Aršavinova forma ještě víc vynikla ve čtvrtfinále, kdy se postavil do té doby suverénním Nizozemcům. "Umí běžet s míčem mezi obránci tak, že oni sice utíkají s ním, ale nemohou ho ohrozit,“ rozplýval se Hiddink.


A Aršavinův komentář? "Nedělám nic neobyčejného, dařilo se mi také dřív. Jenom to nyní sleduje mnohem větší počet lidí, a proto přichází větší také odezva.“


Pod vlivem rostoucího výčtu úspěchů bude těžké zamezit Aršavinovi v rozletu na prestižnější adresu. Na letní přestupové burze pravděpodobně nebude k mání atraktivnější zboží. Vždyť podobně masivní přetahovaná o hráče z bývalého Sovětského svazu se naposledy odehrála před devíti lety v případě Ukrajince Andreje Ševčenka. Už nyní je seznam zájemců o koupi Aršavina poměrně pestrý. Hlásí se kluby z Anglie, Itálie, Anglie či Německa.
Ideální Aršavinova volba míří trochu jiným směrem.

"Od malička jsem fandil Barceloně, ale nikdy jsem nepomyslel na možnost, že bych si za ni mohl zahrát. Uvidíme, jak se situace vyvine,“ připustil možnost, že by se nedosažitelný sen obléci dres španělského giganta mohl změnit v realitu.


Jenže Petrohrad se svého klenotu nehodlá vzdát lehce. "Není důvod, aby odcházel,“ konstatoval Vitalij Mutkov, bývalý šéf Petrohradu a nyní předseda Ruského fotbalového svazu. V městě na Něvě si tahoun Zenitu údajně přijde na 75 tisíc eur (zhruba 1,8 milionu korun) týdně. Jindy jednoznačná řeč peněz Aršavina před odchodem z Ruska tentokrát neuchrání.

Premium

Nemilosrdná věznice Mírov. Hodina světla denně zlomí i ty největší bosse

Věznice Mírov | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslední kamenný schod je sešlapaný, obroušený do lesku a jako by se prohýbal pod tíhou všudypřítomného zla. Denně na...

Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Ojetý vůz s DSG. Zjišťovali jsme jaké závady hrozí a kolik stojí oprava

Grzegorz Polkowski - SAMKO – servis samočinných převodovek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Rok od roku se zvyšuje poptávka po ojetých autech se samočinnými převodovkami. Je to jednoznačně důsledek jejich...

Advantage Consulting, s.r.o.
SECURITY KOORDINÁTOR - JUNIOR

Advantage Consulting, s.r.o.
Středočeský kraj
nabízený plat: 45 000 - 60 000 Kč