Čtvrtek 2. prosince 2021, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Dres s lebkami i v barvách hřbitovního kvítí. Mexická liga oslaví den mrtvých ve velkém stylu

Sport

  9:13
V USA se slaví Halloween, v České republice Dušičky a v Mexiku Día de los Muertos, tedy Den mrtvých. Do oslav se zapojí i tamní fotbalová liga, připravila si sérii úchvatných dresů.

Speciální edice dresu mexické fotbalové ligy foto: Charly

Den mrtvých se ve španělsku slaví mezi prvním a druhým listopadem. Stejně jako české ‘Dušičky’ v Mexiku v toto období vzpomínají na všechny zesnulé, mají to ovšem rozdělené. Podle místní pověry se 1. listopadu vrací na svět duše dětí, o den později duše dospělých.

Mexičané podle tradice připravují bohaté pohoštění, které obsahuje cukrové lebky neboli calavertias a sladký chléb ve tvaru kostí (pan de muerto). Tradičními květinami jsou oranžové afrikány, nesmí chybět ani svíčky a fotografie zemřelých. Samotným symbolem je pak znázorněná smrtka Catrina, kterou namaloval známý mexický malíř José Guadalupe Posada. Právě tyto věci budou rovněž znázorněny na speciální sadě dresu v první mexické lize.

Speciální edice dresu mexické fotbalové ligy
Speciální edice dresu mexické fotbalové ligy

Mexický výrobce dresů Charly vyrábí dresy pro pětici týmů v soutěži Liga MX. Jmenovitě se jedná o týmy Atlas, Pachuca, Queretaro, Santos Laguna a Tijuana. Nyní se pochlubil speciální sérií vytvořenou právě k oslavám Dne mrtvých a celou propagaci pojal ve velkém stylu.

Fanoušci mexického fotbalu přijali kolekci s různorodými názory. Na jedné straně jsou nadšení, fanoušci konkurenčních celků si z nich však utahují. „No jo, lebky na dresu pro mrtvý klub,“ smějí se jim.

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Advantage Consulting, s.r.o.
TECHNIK ZAKÁZEK (35-45.000 KČ)

Advantage Consulting, s.r.o.
Plzeňský kraj
nabízený plat: 35 000 - 45 000 Kč

Mohlo by vás zajímat