Středa 24. července 2024, svátek má Kristýna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Drobisz i Obermajer přísahali na děti, že nelžou

Sport

  10:14
OLOMOUC - Olomoucký okresní soudce přistoupil v korupční kauze mezi fotbalisty Sigmy Olomouc a Bohemians Praha již ke třetí konfrontaci. Svou verzi pravdy si z očí do očí vyříkali olomoucký brankář Petr Drobisz a tehdejší hráč střížkovského klubu Miroslav Obermajer. Právě Obermajerovi podle obžaloby Drobiszovi předal 300 tisíc korun, které měly zajistit Olomouci výhru ve vzájemném ligovém utkání. Rozsudek padne 25. října.

Petr Drobisz u soudu a právník olomouckého klubu Konečný. foto: ČTK

Olomoucký soudce také definitivně uzavřel dokazování, prostor dal i závěrečným řečem. Žalobce znovu navrhl všechny aktéry potrestat. Již dříve pro ně navrhl podmíněné a peněžité tresty, neboť podle něj se mezi kluby skutečně podplácelo. Obhájci naopak žádají zproštění. Olomoucká strana tvrdí, že se nepodplácelo.

Zástupci Bohemians Praha naopak přiznávají, že k předání úplatku došlo, ale z jejich strany nešlo o trestný čin. Z podplácení je obžalován olomoucký brankář Petr Drobisz, který zástupcům Bohemians Praha před dvěma lety údajně předal 300 tisíc korun, které měly zajistit Olomouci výhru ve vzájemném ligovém utkání. Tehdejší hráči střížkovského klubu Miroslav Obermajer, David Zoubek a prezident Bohemians Praha Karel Kapr jsou obžalováni z přijímání úplatku. Na aféru upozornil Kapr až loni v březnu.

Z podplácení je obžalován olomoucký brankář Petr Drobisz, který zástupcům Bohemians Praha před dvěma lety údajně předal 300 tisíc korun, které měly zajistit Olomouci výhru ve vzájemném ligovém utkání. Tehdejší hráči střížkovského klubu Miroslav Obermajer, David Zoubek a prezident Bohemians Praha Karel Kapr jsou obžalováni z přijímání úplatku. Na aféru upozornil Kapr až loni v březnu.

"Drobisz stoprocentní alibi rozhodně nemá, jeho pohyb na stadionu nikdo nesledoval, přesvědčivé nebyly ani výpovědi členů ochranky," uvedl státní zástupce Petr Matoušek. Podotkl, že na svých závěrech, které vyřkl již na konci července, trvá. Pro Drobisze a Kapra navrhl podmíněný trest v rozsahu šesti až osmi měsíců s dvouletou zkušební dobou. Pro Obermajera a Zoubka trest o dva měsíce nižší se stejným podmíněným odkladem. Žádá i peněžité tresty.

Drobisz a Kapr by měli podle něj zaplatit 50 tisíc korun, zbylé aktéry navrhl potrestat částkou 20 tisíc korun. Obhájci naopak žádají zproštění. "To, že se skutek stal, je zřejmé. Je pouze otázka, zda se tím někdo dopustil trestného činu. Není naplněna subjektivní stránka, úmysl přijmout úplatek," uvedl jeden z obhájců střížkovské strany. "Celou dobu jsem mluvil pravdu," uvedl Zoubek, stejně jako Obermajer. "Pokusil jsem se odhalit korupci, ke které skutečně došlo.Nevidím jiný důvod, proč bych to dělal, než to, že to byla má občanská povinnost. Bohužel jsem v tom amatér," podotkl Kapr.

Drobiszův obhájce Petr Konečný tvrdí, že vina olomouckého brankáře nebyla prokázána. "Zaráží mne, že na obálce s penězi nejsou žádné otisky. Řešíme úplatek a nemáme ani bankovky. Důkaz byl zmařen a peníze byly poslány na účet, i to je odhalování korupce. Nemáme ani SMS, telefony. Tvrdí se, že byla odhalována korupce, ale všechny důkazy byly zmařeny. Zůstala výpověď pana Obermajera proti výpovědi pana Drobisze," uvedl obhájce.

Drobisz: Přísahám, že jsme byl vtažen do hry, která není o mně

"K žádné korupci nedošlo," tvrdil. "Je to poučení do života. Byl jsem vtažen do hry, která není o mně. Věřím, že tady zvítězí pravda," řekl ve svém posledním slově Drobisz. Soudce v kauze přistoupil již k třetí konfrontaci. Svou verzi pravdy si z očí do očí vyříkali Drobisz a Obermajer. Ačkoliv oba před soudem přísahali na svou rodinu a své děti, každý z nich si trval na svém. Drobisz tvrdil, že žádný úplatek nikomu nedal, Obermajer naopak, že ano.

Úplatkářská aféra vypukla poté, co loni v březnu Kapr uvedl, že před prvoligovým duelem Olomouc - Bohemians Praha (hraným v květnu 2009 s výsledkem 3:0) zaplatil domácí klub soupeři 300 tisíc korun, aby vyhrál a dostal se do Evropské ligy. Peníze prý předal Drobisz.

Kauzu soud rozplétá od května. Soudní jednání doprovázely po celou dobu tajné nahrávky, dopisy soudci, ale i urážky a napjaté emoce. Vztahy mezi vedením olomouckého klubu poodkrývala také četná e-mailová korespondence, kterou soudce četl během dokazování. Jedním z důkazů při soudu byla i tajná nahrávka bývalého sportovního šéfa olomouckých fotbalistů Jiřího Kubíčka s pokladníkem klubu. Na audiozáznamu se mluví o machinaci s penězi, pokladník však tvrdil, že šlo o nacvičený rozhovor.

Disciplinární komise Fotbalové asociace České republiky již olomoucký klub včetně brankáře Drobisze a Kubíčka potrestala. V opakovaném řízení ve čtvrtek Sigmě znovu odečetla devět bodů a udělila pokutu čtyři miliony korun. Drobisz má distanc na rok a půl, Kubíček nesmí ve fotbale působit dva roky.

Autor:

Tajný trik na intimní hygienu v létě
Tajný trik na intimní hygienu v létě

Na trhu s intimní kosmetikou již existuje tolik produktů, ze kterých si můžeme vybrat: gely, emulze, pěny... My vám však pomůžeme s výběrem. Naše 3...