Podobné tomu, jež o pár dní předtím, ovšem se zavěšenou vlajkou tzv. Velké Albánie, zažehlo incident při bělehradské kvalifikaci o fotbalové Euro 2016 Srbsko - Albánie.
„Drony přexdstavují potenciální nebezpečí pro všechny diváky na stadionu. I malé drony mohou vážit sedm nebo osm kilogramů a při pádu z výšky mohou přivodit zranění,“ citovala BBC šéfinspektora manchesterské policie Chrise Hilla.
„V tomto případě se naštěstí nikomu nic nestalo. Veřejnost to možná může vidět jako malý přestupek, ale drony narušují vzdušný prostor a o to je záležitost závažnější,“ dodal Hill k víkendové události.
Ke všemu došlo poté, co kluby Premier League v minulém týdnu v reakci na bělehradský skandál o tomto problému rokovaly a došly k závěru, že drony by mohly být zneužity i teroristy, stejně tak mohou být použity pro nelegální internetové přenosy zápasů nejbohatší ligy na světě. Téma jednání bylo jediné - jak se ochránit před drony, uvedl The Guardian.
„Bělehradský skandál navýšil potřebu o dokonalejším přehledu způsobu používání dronů, stejně tak i o regulaci jejich použití,“ řekl po schůzce poslanec Tom Watson, do jehož kompetence v parlamentu drony spadají.
Podle Guardianu se drony ve Velké Británii používají, ale pouze na zvláštní povolení. Zástupci Premier League připomněli, že existuje stále víc pirátských přenosů zápasů pořizovaných touto cestou a zřejmě je jen otázka času, kdy anglické kluby vybaví svoje stadiony „antidronovým“ zařízením, které bude bezpilotní letadélka „sestřelovat“.
Nikdo si netroufá předvídat
Bělehradským incidentem se bude disciplinární komise UEFA zabývat ve středu s tím, že verdikt oznámí ve čtvrtek. UEFA má podle zahraničních médií historickou šanci, aby na příkladu přerušeného zápasu Srbsko - Albánie potvrdila svoje principy nevměšování politiky do fotbalu, stejně jako protěžování fair play a nulové tolerance k chuligánství a rasismu.
S ohledem na složitost případu, na politickou provokaci a všechno, co vyvolala včetně proniknutí fanoušků na hřiště, si nikdo nedovolí předvídat, jaké mohou padnout závěry a tresty. Byť Srbové očekávají velký finanční postih za nezvládnutou organizaci utkání.
„V tomto případě je velmi těžké oddělit politickou a sportovní příčinu přerušení zápasu, tudíž nelze ani naznačit možná rozhodnutí UEFA,“ napsal španělský deník ABC.
ČTĚTE TAKÉ |
Dokonce ani albánská strana už netvrdí, že očekává kontumační výsledek 3:0 ve svůj prospěch. V tom se v předchozích dnech hráči i funkcionáři předháněli, stejně jako ve zdůrazňování svých zásluh při „obraně vlajky“ s mapou tak zvané Velké Albánie.
„Nezajímá nás, co bude s body. Všichni se musíme dívat dopředu, aby se fotbal nadále vyvíjel normálně. Od bělehradského zápasu jsme očekávali, že sblíží naše národy,“ nechal se v pondělí slyšet předseda albánského svazu Armand Duka.
O případný nový zápas na neutrální půdě už projevila zájem řecká Soluň.