3. května 2011 12:00 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Důvody sparťanské ztráty? Slabí Řepka a Zítka

Teplice - Sparta (jesle Řepky). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Teplice - Sparta (jesle Řepky). | foto: Repro: ČT4.

PRAHA Dělí je od sebe necelé dva roky věku, patří k tomu nejzkušenějšímu ve sparťanské sestavě. Přesto právě oni dva stáli svými chybami za bodovou ztrátou Sparty na hřišti Teplic. Kapitán Tomáš Řepka(37)a brankář Daniel Zítka (35) předvedli na Stínadlech výkony hluboko pod své možnosti a podepsali se svými chybami pod obě branky domácích při remíze 2:2.

Sparta by se po zaváhání Plzně v Brně případnou výhrou na neoblíbeném hřišti v Teplicích mohla přiblížit vedoucímu týmu ligy na dva body. Jenže na severu Čech uhráli sparťané pouze remízu 2:2 a rozdíl mezi Letenskými a Západočechy zůstal čtyři kola před koncem čtyřbodový.

ZÍTKA O SVÉM NASAZENÍ

"Příprava na zápas, když máte chytat nebo ne, je rozdíl, každý brankář má své rituály a způsob přípravy," vysvětlil Daniel Zítka svou situaci před zápasem. Na ten se z pozice prvního brankáře připravoval Jaromír Blažek, na rozcvičce před duelem si ale obnovil svalové zranění a do branky musel na poslední chvíli Zítka.

Pod oba góly a další šance domácích se podepsali náhradní brankář Daniel Zítka a kapitán Sparty Tomáš Řepka. Zde je výčet jejich chyb:

1. První branka Teplic: Ve 33. minutě vykombinovali Verbíř s Kalivodou u postranní čáry duo Vacek-Pamič, Řepka poté jen stínoval proti teplickému veteránovi, který nabil na hranici vápna Čajičovi. Jeho nepříliš prudkou střelu si srazil Zítka nešikovným zákrokem do branky. "Šla na mě střela, když jsem byl trochu v protipohybu a málo jsem to vyrazil. Měl jsem na míč reagovat tvrději, aby to šlo aspoň nad břevno. Ale po zápase se už nemá cenu bavit o tom, co bylo," řekl k prvnímu gólu sparťanský brankář.

Teplice - Sparta (první gól).

2. Druhá branka Teplic: V 61. minutě na půlce v několika soubojích ztratili sparťané míč. Ten se dostal až téměř k rohovému praporku, kde jej měl pod kontrolou Řepka. Sparťanský kapitán atakovaný soupeřem se ho rozhodl rozehrát na gólmana Zítku, ještě tím jen namazal Verbířovi a Mahmutovič následně netrefil prázdnou branku díky zásahu Brabce. Jenže bosenský útočník se prosadil z rohového kopu, který přišel na řadu, když po závaru propálil nejistého Zítku i zbytek obrany Sparty.

Letenští v té chvíli měli drtivý tlak, ovšem místo vyrovnání na 1:1 prohrávali už 0:2. "Zkoušel jsem míč boxovat před sebe, ten bohužel zůstal přede mnou a teplický hráč mě prostřelil," popsal ze svého pohledu druhou branku Zítka. "Branky mu nevyčítám. Navíc o jeho startu se rozhodlo až těsně před zápasem," řekl na adresu svého brankáře, který na poslední chvíli nahradil zraněného Blažka kouč Sparty Jozef Chovanec.

Teplice - Sparta (druhý gól).

3. Řepkovy jesle na půli: Výkon sparťanského kapitána šel po druhé brance rapidně dolů a po dvou chybách před vlastním pokutovým území završil půlhodinku "hrůzy" v 89. minutě, když při tlaku dostal na půlce v pozici posledního hráče jesle po hlavičce Kalivody, který tak vyslal do brejku Mahmutoviče. Proti bosenskému útočníkovi se ale tentokrát vytáhnul alespoň Zítka. "V závěru nás uchránil od porážky," měl jasno Chovanec.

Přesto výkony obou zkušených hráčů rozhodně optimální nebyl a další podobné výkony již mohli přijít Spartu draho.