Neděle 27. listopadu 2022, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Dva Manchestery United v Lize mistrů? Šanci už má i ten z Gibraltaru

Sport

  16:00
GIBRALTAR/PRAHA - Už v příští sezoně se mohou v prestižní Lize mistrů objevit dva týmy s názvem Manchester United. Slavný anglický velkoklub a nově také tým, který vzniknl na jeho počest a hraje nejvyšší fotbalovou soutěž na území Gibraltaru. Sedmikilometrový skalní výběžek, který spojuje Středozemní moře s Atlantikem, se totiž dočkal oficiálního přijetí do evropské fotbalové unie UEFA a jeho mistr a vicemistr si za rok poprvé zahrají evropské poháry.

Gibraltar foto: Reuters

"Historie klubu sahá až do roku 1962, zakladatelé byli skupinou fanoušků anglických Rudých ďáblů. A pak je napadlo, že by mohli založit klub příznivců v Gibraltaru," vysvětlil v rozhovoru pro BBC kapitán gibraltarských United Matthew Reoch. Gibraltar leží na jižním pobřeží Španělska a má pouze 30 tisíc obyvatel. Je tedy zemí s nejmenší populací v UEFA (předtím to bylo San Marino s 32 tisíci obyvateli). Přesto se země těší, až její národní tým vstoupí do kvalifikace o Euro 2016 a konečně si zahraje opravdové mezinárodní zápasy.

K TÉMATU

Dlouhé roky to nebylo možné, protože si Španělé dělají na britskou kolonii nárok. Dlouholeté hádky eskalovaly i výhružkami na fotbalové úrovni. Španělští mistři světa a Evropy například vyhrožovali i tím, že stáhnou velkokluby Barcelonu a Real Madrid z kontinentálních soutěží. Spor se postupně dostal až ke Sportovnímu arbitrážnímu soudu CAS ve švýcarském Lausanne. A ten loni rozhodl, že UEFA musí Gibraltar přijmou alespoň jak dočasného člena. Nyní je již plnohodnotnou součástí unie.

Fotbalisté Manchesteru United Antonio Valencia a Robin van Persie

Gibraltar tak dostal po jednom místě v Lize mistrů a Evropské lize pro dva nejúspěšnější týmy v domácí soutěži. A protože nová sezona ještě neodstartovala, bude o nové mety bojovat všech šest týmů. Největší šanci na úspěch má Lincoln, vítěz 11 posledních titulů. Úplně bez šancí není ale ani držitel sedmi mistrovských trofejí Manchester United F.C. "Bylo by hodně troufalé prohlásit, že bychom se jednou potkali v zápase s opravdovým Manchesterem United. Ale proč si trochu nezasnít? Pokud se nám to nepovede do pěti let, tak za 40 by to třeba vyjít mohlo, ne?" směje se Reoch.

Země očekává příchod vlny zahraničních hráčů

Nejen on očekává, že přijetí do FIFA nastartuje rozkvět fotbalu na Gibraltaru. Vždyť v celé zemi propukla euforie. "Začíná nám nová éra," přiznává šéf tamního fotbalu Gareth Lat. "Konečně budeme moci všem ukázat, jak kvalitně a atraktivně tady umíme hrát," dodává. První reakce přišly téměř okamžitě. Například bývalý hráč pravého Manchesteru United Danny Higginbotham (nyní obléká dres Chesteru v páté nejvyšší anglické soutěži) se hned nechal slyšet, že chce reprezentovat národní tým Gibraltaru, kam se provdala jeho španělská matka.

"Najednou se úplně změnil pohled lidí na fotbal. Teď už můžeme hrát mezinárodní zápasy a evropské poháry, což je pro všechny místní obrovská příležitost i motivace. Každý bude dřít dvakrát víc než předtím, když má před sebou nové a lákavé cíle," věří obránce mistrovského Lincolnu Roy Chipolina. Gilbraltar má momentálně 600 registrovaných fotbalistů, ale i tohle číslo se může velmi rychle změnit.

Země navíc očekává příchod vlny zahraničních hráčů, kteří se dosud do Gibraltaru příliš nehrnuli. "Vzroste konkurence a kvalita soutěže. Hodně mladých a nadějných kluků, kteří odešli z Gibraltaru do Španělska, se teď vrací. Láká je vidina Ligy mistrů," popisuje Chipolina. "Zaznamenali jsme obrovský zájem hráčů ze zahraničí, kteří by k nám teď chtěli přestoupit. Bude to nějakou dobu trvat, ale do 15 let by mohl být fotbal na Gibraltaru konkurenceschopný," doufá Reoch.