6. března 2014 8:00 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Dva tři hráči ukázali kvalitu, jiným se zápas nevydařil, pravil Vrba

Trenér Pavel Vrba. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Trenér Pavel Vrba. | foto: MAFRA - Michal Růžička

PRAHA Byl tři minuty od vítězství nad Norskem, proto mu v hlase chybělo štěstí. Ostře sledovaná premiéra trenéra Pavla Vrby u fotbalové reprezentace měla dopadnout lépe. "Ale nakonec je výsledek spravedlivý," uznal po remíze 2:2.

Když se po utkání potkal s Karlem Brücknerem, který se k národnímu týmu vrátil jako konzultant, uslyšel nekompromisní: "Ještě nás čeká hodně práce." Pavel Vrba to věděl stejně jako jeho hráči.

"Když tři minuty před koncem vedete 2:1 a nevyhrajete, je to zklamání. Ale možná je to pro naši budoucí práci pozitivní. Čeká nás spousta debat a spousta sestřihů, abychom si některé herní situace vysvětlili. Zatímco před zápasem jsem hráčům poslal domácí úkol, jak bychom proti Norsku měli hrát, teď jim pošlu vysvědčení. Musíme si to v klidu rozebrat."

Budete i chválit?
Ano, protože hráči ukázali, že se umí poprat o výsledek. Nebudu však chválit za spoustu ztrát a technických chyb, které jsme měli hlavně ve druhém poločase. V první půli byla hra lepší.

To byl na hřišti kapitán Rosický...
Tomáš znovu ukázal, jak je pro mužstvo důležitý. Ačkoli ho nechci moc chválit, je to pro nás rozhodující hráč.

Byli jste domluveni, že ho o přestávce stáhnete?
Ano, a já dohody dodržuju.

Jak tedy hrát bez Rosického, pokud by byl třeba zraněný? Myslíte, že je to pro vás nejtěžší úkol?
Každý trenér musí počítat s tím, že nemusí mít k dispozici všechny hráče. Na druhou stranu musím říct, že pokud Rosický na hřišti je, tak neztrácíte tolik míčů. To je jako Pavel Horváth v Plzni, který dává přesné přihrávky z jednoho nebo druhého doteku. Víte co? Pro příště sestříháme hru Rosického a ukážeme ji ostatním: Podívejte, jak hrál on a jak vy. Pak bude na nich, aby si ten rozdíl uvědomili. První zápas mi ukázal, že je hodně věcí na zamyšlenou.

Pavel Vrba.

Třeba důrazný vysoký presink, který úspěšně používali Norové?
My jsme věděli, že tak pod novým trenérem hrají a je otázkou, proč jsme si s tím neporadili líp. Měli jsme hru zjednodušit. Měli jsme zkusit delší nákopy a získávat druhé míče ve vyšším postavení, místo toho se balon často vracel zpátky k Petru Čechovi. Uprostřed hřiště jsme hráli na mnoho doteků. Místo toho, abychom se dostávali do přečíslení tři na dva nebo čtyři na tři, tak jsme míče zbytečně ztráceli.

Přesto diváci fandili. Jaký to byl pocit?
Zrovna jsem to měl na jazyku... Byla to úžasná kulisa, která mě velice příjemně překvapila. Chtěl bych lidem poděkovat. Doufám, nám budou nadále věřit a v dalších zápasech nás podrží.

Pod remízu 2:2 se nakonec podepsal brankář Čech. Vyčítal jste mu chybu?
Nevím, proč bych měl! Spoustu jiných situací vyřešil.

Ostatní hráče byste zhodnotil jak?
Nebudu jmenovat. Dva tři hráči ukázali svou kvalitu, jiní hráli průměrně, některým se zápas nevydařil. Chci jen říct, že pokud byli hráči na hřišti teď, neznamená to, že musí být v nominaci i příště. Máme ještě dva zápasy, abychom hráče otestovali a v září už nic nezkoušeli. Nechceme pouze nakopávat balony a bojovat.

Grilujeme! 10 jednoduchých dobrot, které rychle mizí z grilu
Grilujeme! 10 jednoduchých dobrot, které rychle mizí z grilu

Teploty stoupají a krásné počasí nás zve do stínu stromů zahrad a parků. A to je ideální příležitost něco si ukuchtit. Inspirujte se nejlepšími recepty na grilování od našich uživatelek.