Neděle 22. května 2022, svátek má Emil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Dva v autě, rozdělení do deseti skupin. Fotbaloví sudí mají speciální opatření

Sport

  15:28
Praha - Až pojedou rozhodčí na zápas fotbalové ligy, v autě mohou sedět maximálně dva. Fotbalová asociace pro sudí, kteří řídí první a druhou ligu, s ohledem na pandemii koronaviru připravila speciální opatření.

Dva v autě, rozdělení do skupin. Fotbaloví sudí se chrání před nákazou foto:  Michal Sváček, MAFRA

Devětadvacet hlavních rozhodčích a dvaačtyřicet asistentů asociace rozdělila do deseti skupin.

Čtyřiadvacet delegátů, kteří na sudí během utkání dohlíží a hodnotí jejich výkony, je v pěti skupinách.

Členové jedné skupiny se nesmí potkat s lidmi z jiné. To je hlavní opatření, aby se zamezilo případnému rozšíření nákazy.

„Věřím, že toto opatření je správnou volbou, jak se postavit čelem k aktuální situaci i vzhledem k přání většiny profesionálních klubů dohrát letošní sezonu obou soutěží,“ zdůraznil předseda asociace Martin Malík.

„Pokud to jen trochu šlo, byly jednotlivé skupiny vytvořeny podle regionální spádovosti, což souvisí také s otázkou testování, ale i jejich dopravy na zápas,“ poznamenal předseda komise rozhodčích Jozef Chovanec.

Rozhodčí Pavel Královec.
Ředitel SFC Opava Jaroslav Rovňan komunikuje s rozhodčími

Pro rozhodčí musela být vytvořena speciální pravidla, odlišná od těch pro mužstva. Sudí nejsou profesionálové, mají civilní zaměstnání. Testy podstoupí vždy před každým zápasem, ke kterému budou delegováni.

Například hráči půjdou jen na dva testy před startem soutěže, třetímu testu se podrobí po šesti zápasech.

Poprvé budou sudí a delegáti plošně testováni na šesti místech po celé republice ve čtvrtek, aby výsledky byly známé den před sobotním úvodním duelem obnovené sezony Teplice - Liberec.

Ředitel SFC Opava Jaroslav Rovňan komunikuje s rozhodčími

„V případě, že by se v některé ze skupin prokázal pozitivní test, je tato separace zbytku sudích cestou, jak z naší strany maximálně zvýšit šanci na dokončení soutěží,“ podotkl Malík.

Sudí samozřejmě musí dodržovat nezbytná vládní opatření a hygienická nařízení.

„Zároveň jsme rozhodli o tom, že v jednom vozidle nesmí jet na zápas více než dvě osoby, které budou v pozici hlavního rozhodčího, asistenta či delegáta delegováni komisí rozhodčích na utkání,“ upozornil předseda KR FAČR Jozef Chovanec.

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat