4. listopadu 2018 15:00, aktualizováno  15:54 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Fanoušci Slavie pochodovaly na Letnou, oproti předchozím letům se akce odehrávala v klidu

Fanoušci Slavie pochodují na Letnou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Fanoušci Slavie pochodují na Letnou. | foto: MAFRA

PRAHA Zhruba dvě stovky fanoušků fotbalové Slavie vyrazily kolem 13:30 z horní části Václavského náměstí na pochod na Letnou k fotbalovému stadionu Sparty. Tam se dnes odpoledne odehraje ligové derby. Pochod sledují desítky policistů, zatím se odehrává v klidu.

Tradiční předehru mělo pražské fotbalové derby. Fanoušci Slavie si naplánovali pochod ulicemi metropole na stadion Sparty, kde očekávaný zápas začíná v 17 hodin. 

Z Václavského náměstí na Letnou fandy doprovázeli policisté.

Fanoušci oblečení podle dohody v černém se začali na náměstí u sochy Sv. Václava shromažďovat už kolem 13 hodiny za početné policejní asistence. 

Na místě bylo deset policejních vozů a desítky policistů v uniformách i členové antikonfliktního týmu. Policisté upozorňovali fotbalové příznivce, že nesmějí mít zahalené tváře ani používat pyrotechniku.

Fanoušci Sparty byli v derby kreativnější než hráči na hřišti (derby Sparta vs...
Utkání 26. kola první fotbalové ligy SK Slavia Praha - FK Jablonec. Fanoušci...

Příznivci Slavie zamíří z Václavského náměstí k náměstí Republiky, přes Štefánikův most a tunelem na Letnou. 

Někteří z nich se před pochodem zásobili plechovkami piva a za velkého zájmu turistů i dalších přihlížejících vyrazili za skandování protisparťanských hesel. 

Šli po vytyčené trase, v čele pochodu byly desítky policistů v uniformách s kuklami.

Při dohledu nad silničním provozem a veřejným pořádkem policistům pomáhalo i několik desítek strážníků městské policie. 

„Parkovací kapacity kolem stadionu jsou omezené, proto prosíme návštěvníky utkání, aby nechali svá vozidla doma a v co největší možné míře využili městskou hromadnou dopravu,“ vyzýval mluvčí pražské policie Jan Daněk.

V minulosti pochod přinesl i potyčky

Předchozí pochody stovek slávistů na derby se Spartou se většinou obešly bez větších potyček. 

Důrazněji policie zasáhla v dubnu 2014, kdy se příznivci Slavie dostali do konfliktu s policisty hlavně na Čechově mostě. 

Důvodem bylo údajně používání pyrotechniky i přes varování policie, že je to zakázané. Po zákroku měli někteří fanoušci v obličeji krev.

Vedení Slavie označilo zákrok za nepřiměřený, vnitřní kontrola policie ale nezjistila žádná porušení zákona ani nadměrné použití donucovacích prostředků. Policisté tehdy při derby zadrželi 86 lidí, především z průvodu slávistů.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz