Liverpool dal United tři góly, Rosický se trefil za Arsenal v derby

17:08aktualizováno  19:29
LONDÝN - Kapitán fotbalové reprezentace Tomáš Rosický svou druhou brankou v sezoně rozhodl o výhře Arsenalu v londýnském derby na hřišti Tottenhamu 1:0. "Kanonýři" díky jeho trefě udrželi v tabulce krok s druhým Liverpoolem, za kterým zaostávají o skóre. Liverpool dokázal porazit Manchester United na jeho hřišti 3:0.

Olivier Giroud a Tomáš Rosický při radostném křepčení. foto: ČTK/AP

Rosický, který počtvrté v řadě nastoupil v základní sestavě hostů, se prosadil již po 72 sekundách hry. Zatáhl míč po pravém křídle, narazil si s Alexem Oxlade-Chamberlainem a nechytatelnou křížnou ranou nedal gólmanovi Hugo Llorisovi šanci. Český záložník odehrál 69 minut, poté jej vystřídal Mathieu Flamini.

"Byl to určitě jeden z mých nejhezčích gólů vůbec. Mám z něj velkou radost, ale mnohem důležitější je, že jsme vyhráli," uvedl Rosický. "Půjde do mé sbírky parádních gólů. Říkal jsem to Tomášovi. On není typický střelec a všechny překvapil. Než si stačili uvědomit, co dělá, už byl míč v síti. Byl to neuvěřitelný gól," komentoval Rosického trefu trenér Arséne Wenger.

Tottenham měl ve druhém poločase velkou šanci na vyrovnání, ale Nacer Chadli nedokázal z malého vápna přes obránce propasírovat míč do branky. Utkání tak skončilo stejným výsledkem jako zářijový duel na Emirates Stadium. Kohouti po druhé porážce v řadě zůstávají na pátém místě se sedmibodovou ztrátou na čtvrtý Manchester City.

Anglická fotbalová liga - 30. kolo

Manchester United - Liverpool 0:3 (34. a 47. obě z pen. Gerrard, 84. Suárez)

Tottenham - Arsenal 0:1 (2. Rosický)

O sobotních zápasech čtěte ZDE.

Liverpool podruhé za sebou v lize zvítězil výsledkem 3:0 a již deset zápasů v řadě zůstává v domácí soutěži neporažen. Zato Manchester United se dál trápí. Na Old Trafford utrpěl pátou porážku v ročníku, což je stejně jako v předchozích třech sezonách dohromady.

Za domácí nastoupil také obránce Rafael, jehož účast byla vinou pochroumaného kotníku z minulého ligového kola nejistá, a právě třiadvacetiletý Brazilec zavinil první branku v síti United. Krátce po půlhodině hry zasáhl v pokutovém území míč rukou a Gerrard proměnil penaltu.

Hned po změně stan ve vápně fauloval Phil Jones a Gerrard se střelou k levé tyči znovu nemýlil. V 78. minutě se navíc Nemanja Vidič dostal v šestnáctce do kontaktu s Danielem Sturridgem, rozhodčí srbského obránce po druhé žluté kartě přísně vyloučil a hosté měli k dispozici třetí pokutový kop. Kapitán Liverpoolu ale střelou do tyče penaltový hattrick odmítl. Oslabení domácí v závěru inkasovali třetí gól z kopačky nejlepšího střelce Premier League Luise Suáreze, pro kterého to byla 25. branka v sezoně.