Pátek 1. července 2022, svátek má Jaroslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Dvě Vrbovy éry v Plzni: do stejné řeky jen nakročil

Sport

  5:00
Praha - Fotbalový trenér Pavel Vrba skončil svou druhou etapu v Plzni. Poprvé byl úspěšnější, podruhé zase klub vydělal víc peněz.

16. PROSINCE: VRBOVO DRUHÉ LOUČENÍ. V kuloárech se o tom hovořilo dlouho dopředu, jasno bylo po poslední podzimní remíze proti Teplicím (1:1) Nejúspěšnější český trenér Pavel Vrba (vlevo) se podruhé loučil s Viktorií Plzeň, v roce 2013 odcházel k národnímu týmu, nyní ho čeká nová výzva u bulharského suveréna Ludogorce Razgrad. Nastupuje 1. ledna. foto: ČTK/AP

Jen pár hodin poté, co Pavel Vrba v neděli po remíze 1:1 s Teplicemi veřejně oznámil svůj pravděpodobný odchod z Plzně, napsal obránce David Limberský na Twitter: „Odchází ten nejlepší, všechna slova jsou zbytečná... Díky za vše, TRENÉRE, navždy v srdci...“ Jak výmluvná slova rámující spojení dvou ér 56letého trenéra ve Viktorii i dvojice mužů, kteří tohle zlaté období jako jediní z A-týmu celé zažili.

Do Vrbova příchodu v říjnu 2008 hrávali Západočeši v nejvyšší soutěži většinou o záchranu, případně spadli do druhé ligy. Teprve s přerovským rodákem posilněným slovenským titulem se Žilinou přišla až zázračná změna.

Do přerodu je samozřejmě nutno připočíst i nové vedení majitele Tomáše Paclíka a generálního ředitele Aloise Šádka, kteří Vrbově vizi umožnili v Plzni rozlet. A nejen na pár let, jako tomu bylo třeba v případě Baníku Ostrava.

Faktor Horváth

Osu mužstva Vrba postavil především na hráčích, které už nechtěli ve Spartě. Kolem svérázného a brzy zbožňovaného kapitána Pavla Horvátha vyrostli v opory rovněž národního týmu Daniel Kolář, David Limberský, František Rajtoral, Václav Pilař, Petr Jiráček či v obou érách platný střelec Marek Bakoš.

V roce 2010 přišel první velký úspěch – zisk domácího poháru a premiérové zkušenosti na mezinárodní scéně. V následujících třech letech se Plzeňští dočkali i dvou titulů. A že se s nimi musí počítat, dokázali i evropským soupeřům, přestože za těmi nejlepšími coby zelenáči zaostávali většinou rozdílem několika tříd.

Pavel Vrba a jeho angažmá v Plzni.

Ale nebyly to jen památné pohárové postupy, účasti v Lize mistrů či slavná remíza 2:2 s AC Milán, co hokejovou Plzeň naklonilo fotbalu. Na netradičně odvážnou a atraktivní hru, kterou Vrbův tým produkoval, se zkrátka krásně dívalo. A při pohárové bídě Sparty mohl nové kometě držet palce i nezaujatý fanoušek.

Plzeň vyhrávala, její hráči fotbalově rostli a někteří odešli do zahraničí i za více než stomilionové částky (Jiráček, Darida). To Viktorii přinášelo kromě reputace příjmy, které za první Vrbovo období přesáhly miliardu korun. Do finančního plánu Paclík a spol. zahrnuli také přestavbu neútulného stadionu s atletickou dráhou v moderní a pravidelně nabitou arénu.

Rázovitou kabinou, občas podezřelou přízní rozhodčích a aférou s tzv. Křetínského kabelou se Plzeň postupně stala řadě lidí trnem v oku a také na hřišti to občas vypadalo, že tým už není Vrbovi naplno oddán. I tak ho úspěšné působení v lednu 2014 posunulo do pozice nejcennější – k reprezentaci.

Další miliarda pro Plzeň

Přeskočíme peripetie, které vyvolal jeho následný odchod do Ruska, a jdeme rovnou ke druhé štaci na západě Čech. Nenechme se mýlit, jeho nástupci v tříapůlletém období získali v lize dva tituly, na evropské úrovni však úspěchy a vydělané peníze chyběly.

Pro sezonu 2017/18, už znovu pod Vrbou, tak nebyla nejpodstatnější jízda Evropskou ligou až do osmifinále, která přinesla 180 milionů, ale zisk titulu a jistá účast v Lize mistrů. Tím se totiž Plzeň odrazila k bonusovému zisku přes tři čtvrtě miliardy korun. K tomu se jistě vyplatil i přestup Patrika Hrošovského do belgického Genku za 130 milionů.

Vrbovo kouzlo opět funguje, mnuli si v Plzni ruce.

Jenže letos zase pohaslo. A nebyla to otázka pár týdnů. Ono to vypadalo už dřív, že vyprchává, vztahy mezi vedením, koučem a fanoušky nebyly ideální. Hlavní postavy druhé éry Roman Hubník, Tomáš Hořava či Michael Krmenčík v klíčových momentech tolik nezářily, v těžkých duelech působil tým často povadle. V pozápasových rozhovorech Vrba leckdy odpovídal dost podrážděně.

Tentokrát se však dá pokles objektivně vyčíslit. Plzni nevyšel boj o hlavní fáze evropských pohárů, což znamenalo nejnižší prémie od UEFA za Vrbovy éry (17 milionů). A postavení v lize? Se šestnáctibodovou ztrátou na vedoucí Slavii může na titul zapomenout. Proto se klub s Vrbou po dohodě rozešel. „Na tohle období ve Viktorce budu určitě rád vzpomínat. Nyní však cítím, že nastal správný čas na změnu. Viktorce přeju mnoho úspěchů a samozřejmě ji budu i nadále sledovat a držet palce,“ řekl Vrba po dlouhé děkovačce s fanoušky, ještě než nabral směr knovému angažmá v bulharském Ludogorci Razgrad. 

16. PROSINCE: VRBOVO DRUHÉ LOUČENÍ. V kuloárech se o tom hovořilo dlouho...
Zklamaný Pavel Vrba v zápase proti Spartě
Autoři:

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

SOUTĚŽ: Vyhrajte zásobu Nutrilonu 2 Profutura CESARBIOTIK™
SOUTĚŽ: Vyhrajte zásobu Nutrilonu 2 Profutura CESARBIOTIK™

Odpovězte na jednoduchou otázku a vyhrajte krabici plnou pokračovacího kojeneckého mléka Nutrilon 2 Profutura CESARBIOTIK™. Zbrusu nová receptura...

Mohlo by vás zajímat