Úterý 16. července 2024, svátek má Luboš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Efekt Platiniho revoluce? Ligu mistrů zaplaví nováčci

Sport

  2:02
PRAHA - Osm skupin a v nich osm nováčků. Na fotbalových stadionech v Evropě se dnes rozjíždí úvodními zápasy Liga mistrů. Tváří se stejně, ale pozor – je to trochu jiná Liga mistrů, než ji fanoušci vminulých letech znali.

Slavicí fotbalisté Barcelony. foto: ČTK

Poprvé se totiž mění v realitu vize Michela Platiniho. Šéf UEFA chtěl v nejprestižnější klubové soutěži vidět zastoupený větší počet zemí. Po dvou a půl letech strávených ve funkci se mu jeden z hlavních pilířů jeho programu podařilo naplnit.

NÁZOR LN

PLATINI ŠLÁPL VEDLE
Sledovat ve fotbalové Lize mistrů pořád dokola bitvy Chelsea s Barcelonou možná začínala být nuda, ale pořád lepší, než se celý týden těšit třeba na sprinty útočníka maďarského Debrecínu Róberta Feczesina.

Reforma šéfa UEFA Michela Platiniho, vzhledem ke které se letos mezi evropskou elitu dostal i rekordní počet týmů, o nichž většina fanoušků nikdy ani neslyšela, má jistou logiku. Ovšem jen do chvíle, než se z milého zpestření stane nepřehlédnutelný trend, který může z Ligy mistrů sejmout pozlátko výjimečnosti, luxusu a prestiže.

Proč to nepřiznat: báječnou soutěž, kterou fotbalu závidí všechny sporty, týmy jako Kazaň, Lutych nebo Urziceni z Ligy mistrů prostě neudělají. Zhýčkané fanoušky kluby "druhé kategorie" logicky nepřitáhnou.

Zvlášť ty české. Ti si možná při pohledu na program dnešního večera vzpomenou, že mezi fotbalovými trpaslíky měl být minimálně jeden český zástupce, a vzteky televizi raději vypnou úplně.

"Soutěž bude nyní demokratičtější," stojí si za svým Platini. Hodně kritiků ale oponuje, že bude také méně atraktivní. "Nepřinese to zlepšení, naopak se soutěž rozbředne," vyjádřil se v minulosti rezolutně Jean-Michel Aulas, který zastupuje skupinu nejsilnějších klubů G14. Až praxe ukáže, která strana je blíž pravdě. "Nechám si odstup. Nedokážu se přiklonit ani na jednu stranu," tvrdí trenér Josef Csaplár.

Nejlepších 32 klubů v Evropě se do soutěže letos určitě nedostalo. Zvlášť systém kvalifikačních předkol prošel velkou proměnou. Mistrovským týmům z méně renomovaných soutěží se umetla cesta do skupin tak, že se v nich vyhnuli favoritům z Anglie, Španělska, či Itálie.

Ani to není všemocný lék, nic platný nebyl třeba Slavii, nicméně tolik nováčků Liga mistrů v historii na startovní čáře ještě nikdy neměla. Na jejich úkor sítem neprošel Celtic Glasgow, Anderlecht Brusel nebo Sporting Lisabon. Tedy kluby, které by za předchozích pořádků pravděpodobně do skupinové fáze bez potíží dostaly.

Na druhou stranu nejde o totální revoluci. Manchester United, FC Barcelona, Chelsea, Real Madrid, nebo Inter Milán. Tradiční jména zůstávají na scéně, ale vedle nich najdete exotické přírůstky.

Třeba tým Unirea Urziceni ještě před čtyřmi lety hrál druhou rumunskou ligu. Kyperský APOEL Nikósia se mezi elitu prokousal přes mistra Faerských ostrovů, Partizan Bělehrad a FC Kodaň, což nejsou zrovna nepřekonatelné překážky. Maďarský Debrecín v uplynulých deseti letech zase pouze jednou přešel přes 1. kolo Poháru UEFA a teď najednou čelí konfrontaci s Liverpoolem, Lyonem a Fiorentinou.

Nemají před sebou nezkušení nováčci příliš velké sousto?
"Když uvidí obrovské rozdíly, může to vést až k rezignaci. Vzpomeňme si, co se říkalo po debaklu Slavie na Arsenalu," připomíná Csaplár dva roky starou porážku 0:7. Podobných výsledků se bude vyskytovat víc. Zlepšovat se můžete jen mezi nejlepšími

Bývalý trenér Debrecínu Miroslav Beránek si ale myslí, že pro maďarského mistra jde o jedinečnou příležitost, jak poskočit v kvalitě vzhůru. "Kde jinde se máte zlepšovat než mezi nejlepšími? Za normálních okolností na velkokluby nemáte šanci narazit."

Příjmy z Ligy mistrů také zabezpečí existenci Debrecínu na nejbližší období. "Minimálně na další tři roky pokryjí rozpočet. Kvůli úspěchu se také začne stavět nový stadion," říká Beránek o přínosu po ekonomické stránce.

Současná změna může pomoci favoritům, kteří se do skupiny dostali, jejich postup bude snazší. Šance, že by se některý z nováčků dostal do jarního osmifinále, není velká. "Postup je asi mine," předpokládá Csaplár. Na jaře by mělo mít obsazení osmifinále tradiční podobu. Další změna v Lize mistrů bude mít spíš kosmetickou podobu. Finále se poprvé odehraje v sobotu a nikoliv ve středu.

K dalšímu důležitému posunu může dojít až za tři roky. Co obnáší další Platiniho posun? Ligy mistrů se budou smět účastnit jen kluby bez dluhů. Kdyby pravidlo platilo už nyní, skupina favoritů by se podstatně pročistila. Na nápravu zbývá velkoklubům čas do začátku sezony 2012/13.

TRADIČNÍ GIGANTI I OSM NOVÁČKŮ

Největší favorité: AC Milán, Arsenal, Chelsea, FC Barcelona, Bayern Mnichov, Inter Milán, Juventus Turín, FC Liverpool, Manchester United, Real Madrid.

Další účastníci: Fiorentina, Besiktas Istanbul, Atlético Madrid, Dynamo Kyjev, Bordeaux, FC Porto, Maccabi Haifa, Olympiakos Pireus, Marseille, Lyon, CSKA Moskva, Glasgow Rangers, FC Sevilla, Stuttgart.

Nováčci (8): APOEL Nikósia (Kypr), Urziceni (Rumunsko), Debrecín (Maďarsko), Wolfsburg (Německo), Kazaň (Rusko), Alkmaar (Nizozemsko), Standard Lutych (Belgie), FC Curych (Švýcarsko).

Češi v Lize mistrů (10): Tomáš Rosický (Arsenal), Tomáš Ujfaluši (Atlético Madrid), Jan Šimák (Stuttgart), Petr Čech (Chelsea), Jaroslav Plašil (Bordeaux), Tomáš Sivok (Besiktas), Zdeněk Grygera (Juventus), Marek Jankulovski (AC Milán), Jan Šimůnek (Wolfsburg), Tomáš Necid (CSKA Moskva),

Dnešní program (začátky ve 20.45)
Skupina A: Juventus - Bordeaux (vysílá Nova Sport), Maccabi Haifa - Bayern Mnichov.
Skupina B: Wolfsburg - CSKA Moskva (vysílá ČT4), Besiktas Istanbul - Manchester United.
Skupina C: FC Curych - Real Madrid, Marseille - AC Milán.
Skupina D: Chelsea - FC Porto, Atlético Madrid - APOEL Nikósie.