Středa 5. srpna 2020svátek má Kristián 22 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Egyptský fotbalový hrdina, co kvůli kariéře odmítl vojenskou službu

EGYPT. Mohameda Salaha nosili hráči i fanoušci na ramenou. Právě on v říjnovém... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy EGYPT. Mohameda Salaha nosili hráči i fanoušci na ramenou. Právě on v říjnovém... | foto: Reuters

Mohamed Salah, nynější pravé křídlo Liverpoolu se vyhřívá na druhém místě tabulky střelců anglické Premier League. Stal se nejlepším hráčem Afriky pro rok 2017 a hráčem měsíce listopadu v Anglii. Od malička však permanentně řešil, jestli se bude moci věnovat svému vysněnému sportu - fotbalu.

„Pět dní v týdnu, každý týden po dobu čtyř let jsem podnikal tuto cestu. Domov jsem opouštěl v devět ráno, poté jsem cestoval do vzdáleného treninkového centra, kde jsem hrál. Přijel jsem ve dvě odpoledne, trénink začínal ode tří. Po tréninku, který končil v 6, jsem cestoval zpátky domů a vrátil se v 10 večer, najedl se a šel spát. Další den následoval stejný průběh,“ začal svůj příběh Salah.

Pro klubový web Liverpoolu uvedl, že potřeboval aspoň pět autobusů, aby se dostal na tréninkové hřiště, kde mohl hrát svůj milovaný sport - fotbal.

V mladém Salahovi viděli potenciál zástupci klubu Tanta, kteří mu zajistili speciální potvrzení.

„ Mohamed Salah může opustit školu v devět hodin, aby stihnul trénink ve dvě odpoledne, “ stálo v klubovém vyjádření, které škola respektovala.

27.října 2014 v 23:55, příspěvek archivován: 05.ledna 2018 v 14:47

„ Byly to těžké časy, chtěl jsem se stát profesionálním fotbalistou, něčím speciálním. Byl jsem dítě, které mělo své sny ,“ pokračoval nejlepší fotbalista Afriky pro rok 2017.

Prvním důležitým milníkem v kariéře byly olympijské hry v Londýně 2012. Ze čtyř utkání nastřílel Salah tři branky a zanedlouho přestoupil do švýcarské Basileje. Po dvouletém úspěšném působení ve Švýcarsku si ho vyhlédl slavný anglický klub - FC Chlesea.

Tehdy 22 letého mladíka však potkaly nečekané problémy. I přes jeho povolení od egyptské vlády o účasti na vzdělávacím programu v Anglii , se rozhodl tehdejší ministr školství Salahovi toto povolení zrušit a donutit ho k povinné vojenské službě, která se pohybuje v rozmezí jednoho až tří let. Za těchto okolností by mu navíc bylo zakázáno vycestovat z jeho rodného vlasti.

Salah se s tímto rozhodnutím nechtěl smířit. Chtěl svou zemi co nejlépe reprezentovat a zviditelnit, ale vojenská služba mohla jeho kariéru výrazně zabrzdit. Do situace se vložil tehdejší premiér, jenž po konzultaci s trenérem národního týmu výzvu k vykonání služby zrušil. 

31.prosince 2017 v 19:32, příspěvek archivován: 05.ledna 2018 v 14:40

A bylo to nejlepší možné rozhodnutí. Především zásluhou levonohého rychlíka se Egypt tento rok potřeté ve své historii kvalifikoval na Mistrovství světa ve fotbale 2018 v Rusku ( předtím 1934 a 1990). Po závěrečném hvizdu, kdy se Egypt kvalifikoval se Salah zhroutil na zem a spustil nekonečný pláč. Stal se národním hrdinou. Velké zadostiučinění pro člověka, který fotbalu obětoval všechno.

Tento rok přestoupil Salah do slavného Liverpoolu, kde je víc než po polovině ročníku druhým nejlepším střelcem ligy. O jednu branku víc má pouze elitní střelec Anglie Harry Kane.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Pronájem apartmánu 25 m2, Brandýs nad Labem
Pronájem apartmánu 25 m2, Brandýs nad Labem

Ivana Olbrachta, Brandýs nad Labem-Stará Boleslav - Brandýs nad Labem, okres Praha-východ
10 000 Kč/měsíc