Pátek 18. června 2021svátek má Milan 31 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Egyptský fotbalový hrdina, co kvůli kariéře odmítl vojenskou službu

EGYPT. Mohameda Salaha nosili hráči i fanoušci na ramenou. Právě on v říjnovém... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy EGYPT. Mohameda Salaha nosili hráči i fanoušci na ramenou. Právě on v říjnovém... | foto: Reuters

Mohamed Salah, nynější pravé křídlo Liverpoolu se vyhřívá na druhém místě tabulky střelců anglické Premier League. Stal se nejlepším hráčem Afriky pro rok 2017 a hráčem měsíce listopadu v Anglii. Od malička však permanentně řešil, jestli se bude moci věnovat svému vysněnému sportu - fotbalu.

„Pět dní v týdnu, každý týden po dobu čtyř let jsem podnikal tuto cestu. Domov jsem opouštěl v devět ráno, poté jsem cestoval do vzdáleného treninkového centra, kde jsem hrál. Přijel jsem ve dvě odpoledne, trénink začínal ode tří. Po tréninku, který končil v 6, jsem cestoval zpátky domů a vrátil se v 10 večer, najedl se a šel spát. Další den následoval stejný průběh,“ začal svůj příběh Salah.

Pro klubový web Liverpoolu uvedl, že potřeboval aspoň pět autobusů, aby se dostal na tréninkové hřiště, kde mohl hrát svůj milovaný sport - fotbal.

V mladém Salahovi viděli potenciál zástupci klubu Tanta, kteří mu zajistili speciální potvrzení.

„ Mohamed Salah může opustit školu v devět hodin, aby stihnul trénink ve dvě odpoledne, “ stálo v klubovém vyjádření, které škola respektovala.

27.října 2014 v 23:55, příspěvek archivován: 05.ledna 2018 v 14:47

„ Byly to těžké časy, chtěl jsem se stát profesionálním fotbalistou, něčím speciálním. Byl jsem dítě, které mělo své sny ,“ pokračoval nejlepší fotbalista Afriky pro rok 2017.

Prvním důležitým milníkem v kariéře byly olympijské hry v Londýně 2012. Ze čtyř utkání nastřílel Salah tři branky a zanedlouho přestoupil do švýcarské Basileje. Po dvouletém úspěšném působení ve Švýcarsku si ho vyhlédl slavný anglický klub - FC Chlesea.

Tehdy 22 letého mladíka však potkaly nečekané problémy. I přes jeho povolení od egyptské vlády o účasti na vzdělávacím programu v Anglii , se rozhodl tehdejší ministr školství Salahovi toto povolení zrušit a donutit ho k povinné vojenské službě, která se pohybuje v rozmezí jednoho až tří let. Za těchto okolností by mu navíc bylo zakázáno vycestovat z jeho rodného vlasti.

Salah se s tímto rozhodnutím nechtěl smířit. Chtěl svou zemi co nejlépe reprezentovat a zviditelnit, ale vojenská služba mohla jeho kariéru výrazně zabrzdit. Do situace se vložil tehdejší premiér, jenž po konzultaci s trenérem národního týmu výzvu k vykonání služby zrušil. 

31.prosince 2017 v 19:32, příspěvek archivován: 05.ledna 2018 v 14:40

A bylo to nejlepší možné rozhodnutí. Především zásluhou levonohého rychlíka se Egypt tento rok potřeté ve své historii kvalifikoval na Mistrovství světa ve fotbale 2018 v Rusku ( předtím 1934 a 1990). Po závěrečném hvizdu, kdy se Egypt kvalifikoval se Salah zhroutil na zem a spustil nekonečný pláč. Stal se národním hrdinou. Velké zadostiučinění pro člověka, který fotbalu obětoval všechno.

Tento rok přestoupil Salah do slavného Liverpoolu, kde je víc než po polovině ročníku druhým nejlepším střelcem ligy. O jednu branku víc má pouze elitní střelec Anglie Harry Kane.

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!