Středa 10. srpna 2022, svátek má Vavřinec
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Egyptský fotbalový hrdina, co kvůli kariéře odmítl vojenskou službu

Sport

  7:43
Mohamed Salah, nynější pravé křídlo Liverpoolu se vyhřívá na druhém místě tabulky střelců anglické Premier League. Stal se nejlepším hráčem Afriky pro rok 2017 a hráčem měsíce listopadu v Anglii. Od malička však permanentně řešil, jestli se bude moci věnovat svému vysněnému sportu - fotbalu.

EGYPT. Mohameda Salaha nosili hráči i fanoušci na ramenou. Právě on v říjnovém utkání proti Kongu rozhodl o postupu na šampionát, na nějž Egypťané čekali dlouhých osmadvacet let. Dějiny turnaje navíc může přepsat jejich brankář Ísám Hadarí, kterému bude v létě už pětačtyřicet. Nikdo starší na mistrovství světa ještě nikdy nenastoupil. foto: Reuters

„Pět dní v týdnu, každý týden po dobu čtyř let jsem podnikal tuto cestu. Domov jsem opouštěl v devět ráno, poté jsem cestoval do vzdáleného treninkového centra, kde jsem hrál. Přijel jsem ve dvě odpoledne, trénink začínal ode tří. Po tréninku, který končil v 6, jsem cestoval zpátky domů a vrátil se v 10 večer, najedl se a šel spát. Další den následoval stejný průběh,“ začal svůj příběh Salah.

Pro klubový web Liverpoolu uvedl, že potřeboval aspoň pět autobusů, aby se dostal na tréninkové hřiště, kde mohl hrát svůj milovaný sport - fotbal.

V mladém Salahovi viděli potenciál zástupci klubu Tanta, kteří mu zajistili speciální potvrzení.

„ Mohamed Salah může opustit školu v devět hodin, aby stihnul trénink ve dvě odpoledne, “ stálo v klubovém vyjádření, které škola respektovala.

27.října 2014 v 23:55, příspěvek archivován: 05.ledna 2018 v 14:47

„ Byly to těžké časy, chtěl jsem se stát profesionálním fotbalistou, něčím speciálním. Byl jsem dítě, které mělo své sny ,“ pokračoval nejlepší fotbalista Afriky pro rok 2017.

Prvním důležitým milníkem v kariéře byly olympijské hry v Londýně 2012. Ze čtyř utkání nastřílel Salah tři branky a zanedlouho přestoupil do švýcarské Basileje. Po dvouletém úspěšném působení ve Švýcarsku si ho vyhlédl slavný anglický klub - FC Chlesea.

Tehdy 22 letého mladíka však potkaly nečekané problémy. I přes jeho povolení od egyptské vlády o účasti na vzdělávacím programu v Anglii , se rozhodl tehdejší ministr školství Salahovi toto povolení zrušit a donutit ho k povinné vojenské službě, která se pohybuje v rozmezí jednoho až tří let. Za těchto okolností by mu navíc bylo zakázáno vycestovat z jeho rodného vlasti.

Salah se s tímto rozhodnutím nechtěl smířit. Chtěl svou zemi co nejlépe reprezentovat a zviditelnit, ale vojenská služba mohla jeho kariéru výrazně zabrzdit. Do situace se vložil tehdejší premiér, jenž po konzultaci s trenérem národního týmu výzvu k vykonání služby zrušil. 

31.prosince 2017 v 19:32, příspěvek archivován: 05.ledna 2018 v 14:40

A bylo to nejlepší možné rozhodnutí. Především zásluhou levonohého rychlíka se Egypt tento rok potřeté ve své historii kvalifikoval na Mistrovství světa ve fotbale 2018 v Rusku ( předtím 1934 a 1990). Po závěrečném hvizdu, kdy se Egypt kvalifikoval se Salah zhroutil na zem a spustil nekonečný pláč. Stal se národním hrdinou. Velké zadostiučinění pro člověka, který fotbalu obětoval všechno.

Tento rok přestoupil Salah do slavného Liverpoolu, kde je víc než po polovině ročníku druhým nejlepším střelcem ligy. O jednu branku víc má pouze elitní střelec Anglie Harry Kane.

Autor:

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 6. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 6. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...

Mohlo by vás zajímat