Pátek 19. července 2024, svátek má Čeněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Epidemie prasečí chřipky už straší i fotbalisty

Sport

  8:22
PRAHA - UVNITŘ NÁZOR LIDOVÝCH NOVIN Co si obléci v šatně než začne zápas? Možná se blíží doba, kdy si k běžným součástím výstroje přidají fotbalisté také roušku před ústa. V posledních dnech totiž prasečí chřipka poprvé výrazně zasáhla do dění ve třech zemích.

Steven Gerrard v "akci" při plivání. foto: Reuters

Minulý týden se kvůli nákaze odložilo jedno utkání francouzské fotbalové ligy. Potvrzené případy už registrují také dva kluby z anglické Premier League. podezření prověřuje u svých hráčů španělský druholigový Betis Sevilla. Údaje Světové zdravotnické organizace varují. Virem H1N1 podle se podle jejích informací nakazilo zatím přes 400 tisíc lidí, 5 tisíc jich nemoci podlehlo.

NÁZOR LIDOVÝCH NOVIN

Chřipka? Panika je horší

V zemi, kde každý týden onemocní prasečí chřipkou 53 tisíc lidí, byly fotbalové stadiony posledním místem, kde jste si mohli od slavného viru na chvíli odpočinout. Ani to už ale v Anglii neplatí.

Hráčům je doporučováno, aby kolem sebe neplivali, ale tím to určitě neskončí. Za chvíli bude zakázané podat si po utkání ruku, vyměnit propocené dresy a rozhodčí budou pískat přes roušky, jaké vídáte na tvářích vyplašených japonských turistů v metru.

Ještě horší bude, až trenéry napadne z epidemie udělat taktickou zbraň. Co třeba odložit klíčový zápas? Stačí najít pár nakažených hráčů a každý ochotně kývne. Nebo jinak: v pravou chvíli se zmiňte, že se u vás v kabině kdosi necítí dobře, a soupeř si už dobře rozmyslí, jestli bude standardky bránit tak natěsno jako kdysi.

Přitom obyčejnou chřipkou se nikdo nezabývá, a to je pro hráče možná nebezpečnější. Zatímco s tou prasečí jsou okamžitě umístěni do karantény, s obyčejnou chřipkou musí často hrát, a tím se vystavují velkému riziku.

Takže: preventivní opatření mají logiku, ale hysterická panika může fotbalu uškodit mnohem víc než sám vir H1N1.
                     (Pavel Kalouš - LN)

Mezi fotbalisty se snaží epidemii potlačit hned v zárodku. "Zdraví hráčů je důležitější než cokoliv jiného," zdůvodňoval šéf francouzské ligy Frederic Thiriez, proč rozhodl o odložení zápasu Paris St. Germain, když se potvrdilo, že tři jeho hráči mají prasečí chřipku.

V Anglii zatím ke změně termínů utkání nepřikročili, i když počet fotbalistů s prasečí chřipkou je tam už vyšší než ve Francii. V Blackburnu přiznali tři infikované hráče a nelze vyloučit, že se jejich počet zvýší.

Třeba i o trenéra Sama Allardyce, který zůstal při úterním vítězství v Ligovém poháru nad Petersborough raději na tribuně. "Cítil se trochu nesvůj a tak si šel raději sednout mimo dosah hráčů," vysvětlil jeho asistent Neil McDonald, přičemž celý tým dostal včera raději volno. "Ale to není nic zvláštního, pokud o den dřív večer hrajeme zápas," vysvětloval McDonald.

Lék podle Ancelottiho: nejlepší je teplé mléko a červené víno
V blízkosti týmů s nakaženými hráči se hned dvakrát ocitla také Chelsea. Po sobotním ligovém utkání s Blackburnem si včera klub, za který chytá reprezentační brankář Petr Čech, zahrál v Ligovém poháru proti Boltonu. To je další tým v nejvyšší anglické soutěži, který má na soupisce dokonce čtveřici hráčů, u které se prokázala přítomnost viru.

Hráči dostali doporučení od hygieniků, aby se vyhnuli jinak obvyklému plivání. "Je to velmi nezdravé, zvlášť pokud plivete v blízkosti dalších lidí. Navíc to velmi zvyšuje možnost přenostu infekce. Kromě toho jde i o odporný zvyk," zmínili britští hygienici důvody, proč by fotbalisté měli v nejbližší době na plivání zapomenout.

Žádná radikální opatření jako zákaz podávání rukou nebo pozápasové výměny dresů nejsou podle trenéra Boltonu Garyho Megsona potřeba. "Slyšel jsem víc názorů. Z lékařských kruhů ale vím, že nakazit se přímo na hřišti je velmi obtížné, ne-li nemožné," argumentoval, proč není nutné podléhat panice.

V klidu zůstává také Carlo Ancelotti. Kouč Chelsea spoléhá na léčebné metody svojí babičky. "Při chřipce je nejlepší napít se teplého mléka a dát si kapku alkoholu. Nejlépe červeného vína. Funguje to," poznamenal v dobrém rozmaru.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!