Pondělí 15. července 2024, svátek má Jindřich

jen za 89 Kč/měsíc

Třiadvacet sekund a nejrychlejší gól na Euru. Vůbec mi to nedošlo, říká střelec

Albánec Nedim Bajrami střílí gól v utkání s Itálií. foto: AP

V úvodních třech utkáních fotbalového mistrovství Evropy v Německu padlo hned třináct branek. Ta následující ve čtvrtém duelu mezi Itálií a Albánií měla ještě něco navíc. Když se záložník Nedim Bajrami ocitl z úhlu před bránou a napálil balon pod břevno, stihl skórovat za pouhých třiadvacet sekund, což je dosud nejrychlejší zápis na kontinentálním šampionátu.
  22:24aktualizováno  16. června 0:27

„Jsem upřímně docela překvapený, protože mi vůbec nedošlo, že ten gól může být v historii Eura takhle speciální,“ culil se střelec. „Mám hlavně radost, když můžu pomoct týmu a své zemi.“

Pro obhájce trofeje z Itálie to byl šok. Stěží byste si za tu dobu třeba uvařili vodu v konvici. Ti, kteří se jen trochu opozdili a k televizní obrazovce přiběhli byť jen o minutu později, pravděpodobně nestihli ani první opakovačku.

O to šíleněji pak možná zní, když se dozvíte, že ještě v devatenácté sekundě měli míč v pevném držení Italové. A to doslova. Dimarco se totiž chystal vhodit aut, ale místo do útoku zamířil směrem k vlastnímu brankáři.

Nedim Bajrami tu myšlenku přečetl, k míči se dostal dřív než první obránce a ve chvíli, kdy mu balon poprvé přistál na kopačce, už se nerozpakoval a napálil ho kolem Donnarummovy hlavy rovnou do sítě.

Překonal tak zápis ruského střelce Dmitrije Kiričenka, který se před dvaceti lety na Euru v Portugalsku po minutě a sedmi sekundách trefil proti Řecku (2:1), jež posléze celý turnaj ovládlo.

Očekávané góly albánského Nedima Bajramiho.

Mezi deseti nejrychlejšími góly je i zápis českého záložníka Petra Jiráčka, jehož zásah proti Řecku (2:1) za dvě minuty a čtrnáct sekund z Eura 2012 je devátý.

Nejrychlejší góly v historii Eura

23 sekund: Nedim Bajrami (Itálie 2:1 Albánie, 15. června 2024)

1 minuta a 7 sekund: Dmitrij Kiričenko (Rusko 2:1 Řecko, 20. června 2004)

1 minuta a 22 sekund: Emil Forsberg (Švédsko 3:2 Polsko, 23. června 2021)

1 minuta a 39 sekund: Yussuf Poulsen (Dánsko 1:2 Belgie, 17. června 2021)

1 minuta a 40 sekund: Robert Lewandowski (Polsko 1:1 Portugalsko, 30. června 2016)

1 minuta a 56 sekund: Luke Shaw (Itálie 1:1 Anglie, 2:1 na pen., 11. července 2021)

2 minuty: Robbie Brady (Francie 2:1 Irsko, 26. června 2016)

2 minuty a 7 sekund: Sergej Alejnikov (Anglie 1:3 SSSR, 18. června 1988)

2 minuty a 14 sekund: Petr Jiráček (Řecko 1:2 ČESKO, 12. června 2012)

2 minuty a 14 sekund: Alan Shearer (Německo 1:1 Anglie, 6:5 na pen., 26. června 1996)

Ale zpět do Německa. Ještě do poločasu zvládli Italové pohodlně nejen vyrovnat, ale i otočit. Pohotově už v jedenácté minutě zakončoval Bastoni, o pět minut později se do balonu z dálky opřel Barella.

„Hráči byli z toho gólu tak nadšení, až trochu ztratili koncentraci, měli jsme si s tím poradit lépe,“ smutnil Sylvinho, kouč Albánců.

„Musím kluky fakt pochválit za tak rychlou reakci,“ smekl italský útočník Federico Chiesa, kterého vyhlásili hráčem zápasu. „Albánci byli silným soupeřem, měli kvalitu. Příště se musíme vyvarovat chybám a sami v klidu rozhodnout. Může se nám to třeba vymstít.“

Poté to vypadalo, že se opět rapidně navýší už tak velmi vysoký gólový příděl na letošním turnaji, ale nakonec už se skóre nezměnilo. I tak je dosavadní průměr čtyř branek na zápas velice slušný.

Do šampionátu také naskočil první hráč z české nejvyšší soutěže, po hodině hry střídal sparťanský záložník Qazim Laci. Jeho centr na závěr čtyřminutového nastavení mohl vést k vyrovnání, ale poslední střela utkání se vytočila mimo tři tyče.

Obhájci tak zapsali první důležité tři body, Albánie se po aktivním výkonu nemá za co stydět, nicméně ve skupině s Chorvatskem a Španělskem, jejichž úvodní zápas skončil 0:3, to bude mít směrem k možnému postupu velmi složité.

Nejlepší kosmetika na citlivou dětskou pokožku: Tohle musíte mít!

Značka Bübchen existuje už přes 60 let a v německy mluvících zemích je jedničkou mezi výrobci dětské kosmetiky. Stala se favoritem i pro naše...