Pondělí 15. července 2024, svátek má Jindřich

jen za 89 Kč/měsíc

Německo - Skotsko 5:1, nejvyšší výhra zahajovacích duelů, hotovo už do půle

Niclas Füllkrug z Německa se snaží přidat druhý gól, bohužel nebude platit kvůli postavení v ofsajdu. foto: AP

Fotbalové mistrovství Evropy začalo vysokým vítězstvím Německa. Národní mužstvo pořadatelské země v zahajovacím utkání v Mnichově smetlo nebohé Skoty 5:1. Tři góly dali domácí už do půle. Ještě před odchodem do kabin za stavu 2:0 dostal hostující Porteous za ošklivý faul červenou kartu.
  20:37aktualizováno  23:04

První šance už po necelé minutě, první gól v desáté, o chvíli později 2:0. Němečtí fotbalisté se na domácím šampionátu parádně rozjeli.

Předváděli rychlé akce, byli skvělí v kombinacích i individuálně. Naivně hrající soupeř se ani bránit nestačil. Výsledek 5:1 je pro Skoty ještě milosrdný.

ONLINE

utkání jsme sledovali minutu po minutě

I tak jde o nejvyšší vítězství v zahajovacím utkání kontinentálních šampionátů v historii. Přiblížili se mu na posledním turnaji Italové, kteří v Římě zdolali Turecko 3:0. A pak se o měsíc později ve Wembley stali mistry...

Němci mají za sebou teprve první zápas, ale ukázali, že po blamážích na dvou předchozích mistrovstvích světa a minulém vyřazení v osmifinále Eura 2021, jsou dobře připravení.

Z jejich hry sálala obrovská chuť, čišela lehkost. Vážně se jim start povedl. Naprosto dominovali. „V první půli jsme nebyli Německu soupeřem. Z naší stany bylo všechno špatně,“ řekl skotský kapitán Andy Robertson.

Zápasové statistiky mezi Německem a Skotskem.

Po pár vteřinách sprintoval z levé strany sám na bránu Wirtz, gólmana Gunna přehazoval, ale trefil ho do hlavy. O chvíli později už se dočkal, když jeho ránu z hranice vápna brankář dokázal jen ztlumit.

První gólová akce turnaje začala u veterána Kroose, který ji založil dlouhým pasem ze středu pole na Kimmicha. Ten si připsal asistenci.

Druhý gól dal Musiala, který dostal zpětnou přihrávku od Havertze, ve vápně naznačil, zbavil se obránce a pálil pod břevno.

Oba jedenadvacetiletí střelci se stali nejmladšími německými reprezentanty, kteří se kdy trefili na Euru.

Němečtí fotbalisté slaví výhru nad Skotskem.

Tisíce zpívajících skotských fanouškům v hledišti zmlklo. Nechápající pohledy, otrávené výrazy. Ožili až v samém závěru, když si po centru a několika odrazech dal domácí stoper Rüdiger vlastní gól. V té době však už bylo dávno rozhodnuto.

V závěru půle při další šanci domácích nejdřív proti hlavičce Gündogana skvěle zasáhl skotský brankář. Když chtěl německý kapitán dorážet, ostrým skluzem ho zasáhl podrážkou nad kotník stoper Pordeous.

Mapa přihrávek německého záložníka Toniho Kroose proti Skotsku.

Francouzský sudí Turpin, považovaný za jednoho z nejlepších na světě, to nechal bez povšimnutí. Během dlouhého ošetřování si však na doporučení videoasistenta prohlédl záznam, nařídil pokutový kop a Porteouse vyloučil Havertz penaltu proměnil. Turpin už chyboval krátce předtím, když nařídil penaltu za faul na Musialu. Přestupek se však stal těsně před vápnem, VAR ji doporučil odvolat.

Druhý poločas se už nemusel hrát. Němci drželi míč, obléhali pokutové území, vytvářeli si šance a hnali se za dalšími góly. Dali už jen dva. Střídající hroťák Füllkrug byl na hřišti pět minut, když se v 68. minutě krásně z hranice vápna trefil do horního rohu brány. Další branku mu pokazil drobný ofsajd.

V nastavení se prosadil ještě další náhradník, Can svou střelu z hranice vápna technicky umístil k tyči.

Dalšími týmy ve skupině A jsou Maďarsko a Švýcarsko.