Čtvrtek 18. července 2024, svátek má Drahomíra
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Sport

Žádné ruské vlajky na ukrajinském utkání. Pořadatelé Eura je nově zabaví

Jude Bellingham slaví gól s ruskými vlajkami v pozadí. foto: Profimedia.cz

Částečně jde o reakci na dění z úvodních zápasů, zároveň jde o očekávaný krok. Na fotbalovém mistrovství Evropy se při utkání Ukrajiny s Rumunskem nesmí na stadionu objevit žádné ruské vlajky. Pořadatelé je budou dle nařízení UEFA zabavovat.
  13:04aktualizováno  14:05

Unie evropských fotbalových asociací Rusko krátce po invazi na Ukrajinu vyloučila z mezinárodních soutěží. Teď zakročila preventivně mimo jiné i proto, že se ruské vlajky objevily například při zahajovacím utkání šampionátu mezi domácím Německem a Skotskem nebo u příznivců Srbska při nedělním duelu s Anglií.

Srbsko je totiž veřejně jedním z nejsilnějších ruských politických partnerů v Evropě. Na utkáních bělehradské Crvene zvezdy nebo národního týmu podporují válečného agresora běžně, například pomocí velkoformátových choreografií nebo písmen Z, které symbolizují invazi.

Jude Bellingham slaví gól s ruskými vlajkami v pozadí.
Fotbalisté srbské Crvene zvezdy při přátelském utkání s ruským Zenitem...
Fanoušci Crvene zvezdy při přátelském utkání s ruským Zenitem Petrohrad.
Fotbalisté srbské Crvene zvezdy před fanoušky, kteří mávají ruskými vlajkami.

Tentokrát mohli diváci zahlédnout na fotografiích za slavícím Judem Bellinghamem ruských vlajek hned několik.

Bezpečnostní pracovníci teď nově zabaví každou nalezenou ruskou vlajku, kterou diváci budou chtít pronést, nebo ji vystaví na ochozech mnichovského stadionu, kde od pondělních 15 hodin nastoupí Ukrajinci proti Rumunsku.

Hodí se však připomenout, že ruští občané si pořád mohou zakoupit vstupenku a zápas navštívit. Své státní symboly ale s sebou mít nesmí.

Pro ukrajinský tým bude první zápas na turnaji velmi emotivní a náladu přiživil i šéf fotbalového svazu Andrij Ševčenko. Držitel Zlatého míče za rok 2004 na náměstí v Mnichově odhalil instalaci z kusů zničeného stadionu v Charkově.

Ukrajina arénu postavila pro Euro v roce 2012 a před dvěma lety ji zničilo ruské bombardování. „Když jsem trénoval reprezentaci, tak jsme v Charkově často trénovali. Když jsme se dozvěděli, že stadion je zničený, bylo to, jako bychom přišli o domov,“ řekl Ševčenko.

„Ale i když fotbalová hřiště a tribuny nedokážou odolat ruským bombám, my budeme vždycky stát za naší zemí a celému světu budeme vyprávět o této kruté válce,“ přidal někdejší kanonýr Dynama Kyjev nebo AC Milán.

K podobnému kroku jako UEFA už před šampionátem měli v úmyslu sáhnout i samotní němečtí organizátoři, kteří chtěli povolit na tribunách a v oficiálních fanzonách pouze vlajky účastníků mistrovství Evropy. Důvodem byla i válka v Pásmu Gazy.

Autoři: ,