Pondělí 5. prosince 2022, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Euro přineslo UEFA více peněz, ale divákům nudnější a větší porci zápasů

Sport

  16:00
PAHA - Patnáctý evropský šampionát ve fotbale vydělal rekordních 22 miliard korun. Turnaj však schytal hodně kritiky: kvůli formátu, nepřehledné postupové matematice i mnoha nudným zápasům.

Fanoušci vytvořili Euru parádní kulisu, často však viděli nezáživnou hru foto: MAFRA

Když Evropa poznala vroce 1960 prvního fotbalového šampiona (Sovětský svaz) trval závěrečný turnaj čtyři dny a zúčastnily se ho čtyři reprezentace.

To nejlepší z Eura. Slaví Portugalci, krásou uchvátily Polky a Albánky

Letošní mistři se museli k titulu prokousávat měsíc, který nabídl rekordní maraton 51 zápasů, což bylo o dvacet více než na minulém Euru v roce 2012. Důvod? Rozšíření účastníků turnaje ze šestnácti na čtyřiadvacet.

„Lidé se obávali, že ten formát nebude fungovat, ale fungoval,“ zhodnotil stručně nový model ředitel turnaje Martin Kallen.

Ten zůstane ve funkci i v roce 2020, který přinese další novinku, v podobě roztříštění šampionátu do celé Evropy.

Je pozůstatek po nyní za korupci suspendovaném bývalém šéfovi UEFA Michelem Platinim skutečně povedeným krokem?

Řečí čísel rozhodně. Evropská fotbalová federace vydělala na letošním šampionátu v přepočtu 22miliard korun. To je nárůst oproti roku 2012 o 34 procent.

Peníze jsou fajn, ale...

Jenže pokud se oprostíme od peněz, o které jde vždy až v první řadě, ohlasy na nový model už tak pozitivní nejsou. K cestě za titulem přibyl hráčům jeden zápas navíc, což není to, po čem by po náročné klubové sezoně toužili.

„Skupinová fáze byla trošku divná, protože UEFA udělala pár stupidních věcí se systémem. Prohrajete úvodní dva zápasy a stejně máte šanci postoupit do dalšího kola. To je trochu zmatek,“ našel další negativum útočník Německa Lukas Podolski.

A měl pravdu. Fakt, že do osmifinále Eura postupovaly i čtyři celky na třetích místech základních skupin, sice závěr této fáze zdramatizoval, zároveň v ní ale udělal pořádný guláš.

Fanoušci Portugalska slaví.
Eiffelova věž během finále Eura.

Postupové kvarteto se měnilo de facto s každým odehraným duelem posledního kola, ve hře byli například do poslední chvíle i Turci, kteří patřili mezi Podolským zmíněné týmy. Snít o postupu mohli i přes prohry s Chorvaty aŠpaněly díky výhře nad Českem.

To mimochodem patřilo mezi nejhorší týmy turnaje. A nejen výsledkově. Zatímco Maďaři, Velšané či Islanďané se prezentovali nejen pevnou obranou, ale také odvahou směrem dopředu, Vrbovi svěřenci se jako by spokojili už se samotným postupem do Francie.

V Česku vládne hokej

Tím se ostatně ani netajili, ba naopak. Hráči, trenér Vrba či šéf svazu Miroslav Pelta dávali najevo, že by si za tento „úspěch“ zasloužili chválit, ne kritizovat.

Kanonýr Griezmann prohrál i druhé letošní finále. Zlatý míč by dal Ronaldovi

Oprávněně? Možná nejspravedlivějším ukazatelem může být sledovanost zápasů českého týmu na turnaji (viz box). Zatímco čtvrtfinále květnového hokejového šampionátu mezi Českem a Spojenými státy zajímalo téměř 1,6 milionu diváků ČT Sport, rozhodující duel ve skupině proti Turecku, který táhl nejvíce, vidělo „jen“ 1,2 milionu diváků.

Dlužno dodat, že rozpačitý výkon českého týmu ale v konečném důsledku příliš nevybočil zcelkového dojmu z letošního Eura: světlé záblesky v podobě několika parádních gólů a unikátních příběhů rušilo řádění rádobyfanoušků a mnohdy nudné zápasy unavených hráčů, kteří hleděli hlavně precizně bránit.

Finalisté z Portugalska, kteří poprvé vyhráli v základní hrací době až semifinále s Walesem, jsou toho důkazem.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat