Čtvrtek 18. července 2024, svátek má Drahomíra
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Bitka fanoušků, pískot při hymně. Zápas Anglie se Srbskem se excesům nevyhnul

Sport

  10:15
Pozdvižení bylo na světě, a to se ještě ani nekoplo do míče. Než srbští fotbalisté rozehráli v Gelsenkirchenu duel mistrovství Evropy s Anglií, oba fanouškovské tábory se tvrdě střetly ve městě. Před utkáním pak pískaly a bučely při hymně soupeře.

Záběry na sociálních sítích se bleskově šířily. V ulicích v centru se do sebe pustily dvě nemalé skupinky. Srbové podle dostupných informací popíjeli v baru, než se strhla mela. Na první pohled ale není zřejmé, kdo konflikt vyvolal.

To v tu chvíli už ale nezajímalo nikoho, vzduchem létaly židle z restauračních zahrádek a všemožné předměty, na záběrech si všimnete i rozbitých výloh. Několik fanoušků z boje odcházelo se zkrvavenou tváří.

„Jednoho z policistů museli posléze ošetřovat kvůli tržné ráně na hlavě,“ napsal list The Guardian. „Fanouškovské skupiny se ale podařilo oddělit,“ potvrdil mluvčí německé policie.

Podle některých svědků měli být do incidentu zapojení i Albánci, to ale oficiální zprávy nepotvrzují.

Není divu, že večerní utkání skupiny C už předem UEFA vyhodnotila jako vysoce rizikové. Policistů bylo na místě víc, než když se hraje tradičně vyhrocené místní derby mezi tamním Schalke a nedalekým Dortmundem.

Způsobené škody po konfliktu fanoušků v Gelsenkirchenu.

Policisté hlídají ulici v Gelsenkirchenu, v níž se střetli fanoušci Anglie a Srbska.

Podle agentury SID bylo zatčeno sedm Srbů a jeden z nich byl obviněn z ublížení na zdraví. To na druhé straně nikoho nezadrželi.

Policisté museli na chvíli i pozastavit avizovaný pochod srbských fanoušků, kteří jinak poklidně mířili ke stadionu. Kromě zmíněné potyčky se nic vážnějšího nestalo.

Na stadionu se kvůli očekávaným střetům prodávalo pivo se sníženým obsahem alkoholu 2,5 %, což ostrovní příznivci označovali za šikanu.

Před utkáním se oba tábory do sebe pustily znovu, i když tentokrát už ne pěstmi. Do anglické hymny začali nejprve pískat Srbové, načež jim stejné chování oplatili i soupeři.

Možná si ještě vzpomenete na kvalifikační duel české reprezentace s Albánií, když fotbalisté čelili ohlušujícímu pískotu při státní hymně v Tiraně.

Samotný zápas v Gelsenkirchenu už se pak obešel bez větších excesů, možná k tomu pomohl i ospalý průběh. V celém utkání nepočítali statistici pouze jedenáct střel, což je na Euru nejméně od roku 1980. Rozhodl brzký Bellinghamův gól hlavou.

Způsobené škody po konfliktu fanoušků v Gelsenkirchenu.

Kontroverze vyvolala jen ruská vlajka visící na tribuně hned vedle těch srbských nebo skandování „Kosovo – Srbija,“ které dobře znají i fanoušci z české nejvyšší soutěže.

Oba týmy se na turnaji střetly vůbec poprvé a dá se čekat, že v případě budoucích vzájemných utkání budou pořadatelé zase v pozoru.

Není to navíc první incident letošního Eura, v neděli odpoledne museli policisté postřelit může, který v Hamburku vyhrožoval cepínem a „zápalným zařízením“.

Autor: