29. května 2015 13:04 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Pokud zůstane Blatter v čele FIFA, Evropa zváží bojkot šampionátu v Rusku

Šéf FIFA Sepp Blatter | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šéf FIFA Sepp Blatter | foto: Reuters

CURYCH Pokud prezidentem Mezinárodní fotbalové federace FIFA v dalších čtyřech letech zůstane Sepp Blatter, Evropa zváží bojkot mistrovství světa 2018 v Rusku. Jako reálnou možnost to na kongresu v Curychu zmínil předseda anglické asociace Greg Dyke.

„Kdyby UEFA z mistrovství světa odstoupila, tak by to mělo velký dopad. Pokud se Blatter znovu stane prezidentem, měli bychom o této možnosti diskutovat,“ řekl Dyke pro Sky Sports.

A pokračoval: „Možnost, že by se mistrovství světa nezúčastnila jen Anglie, ale všichni ostatní ano, reálná není. Takový krok by neměl vůbec žádný dopad a za chvíli by na to všichni zapomněli.“

Kolik hlasů maji jednotlivé kontinenty

Evropa - 53 hlasů

Afrika - 54

Asie a Austrálie - 46

Sev. a Střed. Amerika - 35

Jižní Amerika - 10

Oceánie - 11

Šéf vlivné anglické Fotbalové asociace není sám, kdo v Curychu tuto krajní možnost připustil. Bojkot ve čtvrtek nevyloučil dokonce ani šéf Evropské fotbalové unie UEFA Michel Platini.

„Příští týden má UEFA jednání v Berlíně a možné je všechno,“ odpověděl Platini na přímou otázku novinářů.

Prezidentské volby FIFA proběhnou v pátek (výsledky budou odpoledne nebo k večeru) a Blatter je favoritem navzdory korupčnímu skandálu. Podporují ho Afrika, Asie a velká část Jižní a Střední Ameriky, tedy většina.

Naopak za jordánského prince Alího bin Husajna, který je Blatterovým jediným protikandidátem, se postavily pouze Evropa, Oceánie a Severní Amerika.

„Nemyslím si, že to Blatter může ustát,“ uvažoval Dyke. „Možná přežije tento víkend na kongresu v Curychu, ale dlouhodobě ne. Během jeho prezidentování stoupla úroveň korupce na nepřijatelnou úroveň. Je to hrozné!“

Mistrovství světa 2018 bude pořádat Rusko, které ve volbě výkonného výboru FIFA porazilo mimo jiné právě Anglii.

Švýcarská justice nyní vyšetřuje, zda při této volbě (a také při výběru MS 2022 do Kataru) nedošlo ke korupci.

Bývalý šéf UEFA Lennart Johansson proto pro švédský deník Sportbladet reagoval, že by se měly uskutečnit nové volby pořadatelů: „Očekávám, že toto rozhodnutí bude přehodnoceno. Blatter sám prohlásil, že rozhodnutí jít na východ nebylo správné. Jsem si jistý, že se bude znovu rozhodovat.“

FIFA pro příští volby změnila způsob hlasování. O pořadateli mistrovství světa nebude rozhodovat výkonný výbor, ale kongres, tedy všech 209 členů.

Světový fotbal každopádně zůstane rozdělený i po curyšském kongresu. Na jedné straně menšina nejvlivnějších fotbalových zemí, na opačném břehu většina slabších států z Afriky a Asie.

„Současná kauza pro fotbal rozhodně není příjemná. A do budoucna se zdá, že světový fotbal zůstane polarizovaný,“ přemítal znalec zákulisí mezinárodního fotbalu Petr Fousek, který má mnohaleté zkušenosti z FIFA i UEFA.

Prezident FIFA Joseph S. Blatter prmlouvá během kongresu.
Jordánský princ Alí bin Husajn by rád do čela světového fotbalu.

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.