20. března 2015 16:09 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Evropský fotbal po 22 letech bez Anglie. Doplácí na cizince, tvrdí Poborský

SYMBOLICKÉ. Německá opora Arsenalu Mesut Özil se po prohře v Monaku loučí s... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy SYMBOLICKÉ. Německá opora Arsenalu Mesut Özil se po prohře v Monaku loučí s... | foto: Reuters

PRAHA Podruhé během posledních tří sezon nebude mít anglický fotbal zástupce ve čtvrtfinále Ligy mistrů. Po čtvrtečním konci Evertonu v Evropské lize bude bez zástupce v pohárové Evropě úplně, což se nestalo 22 let.

Minulý týden dostala Chelsea stopku od Paris St. Germain, v úterý nedotáhl Arsenal zázračný obrat proti Monaku, ve středu stvrdila Barcelona postup přes Manchester City. A anglické zklamání z Ligy mistrů vyvrcholilo čtvrtečním odvetným výpraskem Evertonu 2:5 na hřišti Dynama Kyjev v Evropské lize.

„Dominance týmů z Premier League, kterou jsem pamatoval, je dávno pryč,“ říká v rozhovoru pro Lidovky.cz bývalý český reprezentant Karel Poborský, který strávil rok a půl ve slavném Manchesteru United.

Překvapilo vás anglické fiasko v evropských pohárech?
Nevím, jestli to jde nazvat přímo fiaskem. Že se ale nedostal dál nikdo z anglických gigantů, je překvapení, protože Anglie jich má hodně: Chelsea, oba Manchestery, Liverpool, Arsenal, Tottenham... Je potřeba vidět, že současný anglický fotbal je postaven na cizincích. Odchovanci se prosazují jen těžko, spíše v druhořadých klubech. Takže je to problém dlouhodobější a určitě je to také otázka nějaké koncepce. Koneckonců to dokazují i neúspěchy anglické reprezentace v posledních letech.

Takhle se Poborský loučil s reprezntací.

Takhle se Karel Poborský loučil s reprezentací.

Jsou německé nebo španělské kluby v tomto ohledu tak jiné?
Stoprocentně, staví mnohem více na domácích lidech. Konkrétně třeba německý systém práce s mládeží je nejlepší na světě a ten anglický se mu může jen těžko přiblížit.

Jinými slovy říkáte, že před lety nastolili v Anglii špatný systém, který spočívá v intenzivním nakupování zahraničních hráčů, a teď se jim to mstí?
I tak by se to dalo nazvat. Mají to postavené na obrovském přílivu peněz, dnes vlastně ani ne z Anglie, ale od všelijakých šejků nebo Američanů. Tlak na okamžitý úspěch je tam pak obrovský. V takovém případě je snazší si koupit jednoho drahého cizince, než se několik let piplat s domácíma klukama.

UEFA před pár lety zavedla pro všechny kluby tzv. finanční fair play, což už neumožňuje neomezené rozhazování peněz. Podepisuje se na bohatých anglických klubech i to?
Je vidět, jak to poznamenává třeba Manchester City, kde peníze nehrály žádnou roli. Je to tam takové chaotické - vystřelit velká jména a čekat, jestli si to sedne a bude se dařit, nebo ne. To podle mě není úplně v pořádku.

Premier League byla dlouho považována za nejlepší fotbalovou ligu na světě. Vnímal jste ji během vaší kariéry také tak?
Dřív jsem ji tak vnímal, ale ta dominance, kdy byla Anglie nejvíc, už je dávno pryč. Teď je pro mě jasnou jedničkou španělská La Liga.

Je přirozené, že si žádná národní soutěž neudrží v evropských pohárech dominanci příliš dlouho a síly se neustále přelévají?
Asi ano. Historie nám ukazuje, že určitá liga vždy v období zhruba pětiletky vylétne nahoru a potom zase trochu uhasne. Je to normální a dlouhodobý vývoj.

Jako jeden z možných důvodů anglického kolapsu se nabízí i tamější nabitý kalendář a absence jakékoliv zimní, či alespoň vánoční přestávky.
Přes zimu hrají i ostatní velké evropské ligy, ale je pravda, že alespoň těch pár týdnů o Vánocích mají volno. V Anglii mají navíc oproti třeba Španělsku ještě jeden pohár (vedle domácího ještě ligový, pozn. red.), k tomu normální liga a když se dostanou ještě do Evropy, tak to máme rázem už čtyři soutěže. Takže ten kalendář na Ostrovech o něco nabitější je a zátěž na hráče je tam enormní. Protože i když se kluby tváří, jak mají široké kádry, tak když je to jen trochu možné, všechno odehrají pouze s nějakými 15 fotbalisty.

Martin Křížek

Autor

Martin Křížekmartin.krizek@lidovky.czČlánky

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!