29. prosince 2011 15:47 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Expert na doping: Bystroň trestu zřejmě neunikne

Plzeň - Trondheim (vlevo je David Bystroň)  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Plzeň - Trondheim (vlevo je David Bystroň) | foto: Reuters

PRAHA Šance, že se David Bystroň vyvlékne z dopingového podezření, není veliká. Podle šéfa exekutivy Antidopingového výboru České republiky Jana Chlumského se stává jen výjimečně, že analýza druhého vzorku po pozitivním nálezu dopadne odlišně.

Jaká je pravděpodobnost, že analýza vzorku B dopadne u Bystroně jinak?
To je rarita, když se něco takového stane. Moc šancí v takovém ohledu nemá. Ke změně výsledku dojde u promile ze všech vzorků, které mají pozitivní nález. Stane se to jednou za pár let.

ČTĚTE TAKÉ

Plzeň si stěžuje na způsob odebírání vzorků. Může se jí podařit zpochybnit věrohodnost testů?
Nebudu se vyjadřovat k tomuto případu, ale obecně jsou dopingoví komisaři z UEFA velmi pečlivě trénovaní a nemůže se u nich takové pochybení stát. Pokud by se přece jen přihodilo, musí to dotyčný sportovec nebo jeho doprovod ihned zaznamenat do protokolu, pokud se mu něco nezdá. Hledat nějaké mouchy až nyní nemá smysl.

Zohledňuje se při udělení trestu také míra zavinění hráče, pokud se zakázaná látka dostala do jeho těla například po zásahu týmového lékaře?
Vždy je na prvním místě vinen sportovec. Pokud prokáže nějaké polehčující okolnosti, může mít sankce nižší hodnotu. Až na úplné výjimky se však sportovec nemůže z případu úplně vyvinit.

Jak časté jsou dopingové příklady ve fotbale?
Objevují se velmi zřídka. U nás za poslední dobu můžu připomenout jen nedávné případ u žižkovského fotbalisty Zapalače.

Proč není fotbal dopingem tolik poznamenaný?
Těžko soudit. U nás je od drnovické aféry na začátku devadesátých let dopingová prevence na lepší úrovni. I když zrovna v případě Zapalače zrovna moc nezafungovala.