Středa 8. července 2020svátek má Nora 18 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Fotbal

FAČR chce od ČSTV získat pozemky a objekty na Strahově

Miroslav Pelta. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miroslav Pelta. | foto: ČTK

PRAHA Fotbalová asociace České republiky (FAČR) chce od Českého svazu tělesné výchovy získat rozsáhlé pozemky a sportovní objekty včetně dvou stadionů na pražském Strahově. Podle šéfa ČSTV Miroslava Jansty má jít o prodej, či dlouhodobou zápůjčku. Rozhodne se o tom 1. prosince na valné hromadě ČSTV, který pozemky a rozsáhlé objekty společně s hlavním městem Praha vlastní.

Informoval o tom internetový deník Insider, podle kterého není vyloučeno, že fotbalová asociace si znovu pohrává s myšlenkou výstavby Národního stadionu na Strahově.

Předseda FAČR Miroslav Pelta by preferoval variantu nákupu pozemků i budov. Zatím prý není jasné, na kolik by fotbalovou pokladnu transakce přišla. "Cena? To teď zkoumají experti, připravují posudek," citoval Insider Peltu. "Prvním krokem operace jsou slučovací vlastnické vztahy," podotkl Pelta.

Pokud ČSTV přesun pozemků a budov v prosinci schválí, nově by se o majetky na Strahově dělilo hlavní město s FAČR.

Asociace by podle Insideru chtěla získat stadion Evžena Rošického, těsně sousedící stadion Přátelství a také chátrající hotel Coubertin. Výstavba Národního stadionu, o níž se v minulosti už mnohokrát mluvilo, ale zůstalo vždy jen u plánů, je podle Pelty velmi předčasnou myšlenkou.

Tři miliardy na Národní stadion

Insider poukazuje na fakt, že FAČR a Městská část Praha 6 na začátku ledna podepsaly memorandum o společné vůli, které se zmiňuje o zájmu fotbalové asociace komplex Národního stadionu na Strahově vybudovat. V projektu se uvádí investice ve výši tří miliard korun. Pelta je k tematice Národního stadionu zdrženlivý. "Hovořit o něčem takovém je předčasné. Bude záležet na stavu státní kasy, nebo pokladen města či FAČR," uvedl Pelta.

Prioritou FAČR je, aby na Strahově nejprve vyrostlo administrativní centrum, v němž by asociace našla nové sídlo. Její zástupci už avizovali, že na jeho výstavbu získali granty od FIFA ve výši 800.000 dolarů a od UEFA pak 5,5 milionu eur, dohromady asi 150 milionů korun. Stavět by se mohlo ještě v letošním kalendářním roce. FAČR chce získat i pozemek, na němž má nové sídlo asociace stát.

"Chceme revitalizovat celé to území Strahova. Nejprve postavit nové sídlo svazu, pak se věnovat stadionu Přátelství, pak Rošického stadionu. V plánu je i rekonstrukce hotelu Coubertin," nastínil své představy Pelta.

,

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...

Trpí vaše dítě nadváhou? Bez odborné pomoci se nadbytečných kil jen tak nezbaví
Trpí vaše dítě nadváhou? Bez odborné pomoci se nadbytečných kil jen tak nezbaví

Obézních dětí přibývá. Přispívá k tomu současný životní styl, ve kterém chybí pohyb a pobyt na čerstvém vzduchu. Tyto děti jsou pak náchylnější k různým nemocem a často trpí i jejich psychika.