Úterý 3. října 2023, svátek má Bohumil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

FAČR chce od ČSTV získat pozemky a objekty na Strahově

Sport

  18:14
PRAHA - Fotbalová asociace České republiky (FAČR) chce od Českého svazu tělesné výchovy získat rozsáhlé pozemky a sportovní objekty včetně dvou stadionů na pražském Strahově. Podle šéfa ČSTV Miroslava Jansty má jít o prodej, či dlouhodobou zápůjčku. Rozhodne se o tom 1. prosince na valné hromadě ČSTV, který pozemky a rozsáhlé objekty společně s hlavním městem Praha vlastní.

Miroslav Pelta. foto: ČTK

Informoval o tom internetový deník Insider, podle kterého není vyloučeno, že fotbalová asociace si znovu pohrává s myšlenkou výstavby Národního stadionu na Strahově.

Předseda FAČR Miroslav Pelta by preferoval variantu nákupu pozemků i budov. Zatím prý není jasné, na kolik by fotbalovou pokladnu transakce přišla. "Cena? To teď zkoumají experti, připravují posudek," citoval Insider Peltu. "Prvním krokem operace jsou slučovací vlastnické vztahy," podotkl Pelta.

Pokud ČSTV přesun pozemků a budov v prosinci schválí, nově by se o majetky na Strahově dělilo hlavní město s FAČR.

Asociace by podle Insideru chtěla získat stadion Evžena Rošického, těsně sousedící stadion Přátelství a také chátrající hotel Coubertin. Výstavba Národního stadionu, o níž se v minulosti už mnohokrát mluvilo, ale zůstalo vždy jen u plánů, je podle Pelty velmi předčasnou myšlenkou.

Tři miliardy na Národní stadion

Insider poukazuje na fakt, že FAČR a Městská část Praha 6 na začátku ledna podepsaly memorandum o společné vůli, které se zmiňuje o zájmu fotbalové asociace komplex Národního stadionu na Strahově vybudovat. V projektu se uvádí investice ve výši tří miliard korun. Pelta je k tematice Národního stadionu zdrženlivý. "Hovořit o něčem takovém je předčasné. Bude záležet na stavu státní kasy, nebo pokladen města či FAČR," uvedl Pelta.

Prioritou FAČR je, aby na Strahově nejprve vyrostlo administrativní centrum, v němž by asociace našla nové sídlo. Její zástupci už avizovali, že na jeho výstavbu získali granty od FIFA ve výši 800.000 dolarů a od UEFA pak 5,5 milionu eur, dohromady asi 150 milionů korun. Stavět by se mohlo ještě v letošním kalendářním roce. FAČR chce získat i pozemek, na němž má nové sídlo asociace stát.

"Chceme revitalizovat celé to území Strahova. Nejprve postavit nové sídlo svazu, pak se věnovat stadionu Přátelství, pak Rošického stadionu. V plánu je i rekonstrukce hotelu Coubertin," nastínil své představy Pelta.

Autoři: ,

Lahodné příkrmy Gerber: Vyzkoušejte je s námi zdarma!
Lahodné příkrmy Gerber: Vyzkoušejte je s námi zdarma!

Zapojte se s námi do soutěže o 10 velkých balíčků plných produktů pro malé gurmány od značky GERBER.