27. května 2010 11:14 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Fanoušci Bohemky slíbili klubu 15 milionů. Chtějí zachránit stadion

Bohemians 1905 Klokan s fanoušky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bohemians 1905 Klokan s fanoušky | foto: ČTK

PRAHA Už podruhé se fanoušci fotbalového klubu Bohemians 1905 pokoušejí téměř o nemožné - vybrat dostatek peněz na pomoc svému klubu. Tentokrát sbírají miliony na záchranu stadionu. Zabránit tím chtějí jeho zbourání, ale i stěhování na stadion pražské Slavie.

A už podruhé se jim to daří. Jen během prvních dnů přislíbili fanoušci klubu 15 milionů korun. Vybrat je ale zapotřebí 50 milionů.

"Řešením je odkoupit do svého vlastnictví nemovitosti tvořící stadion nebo akcie společnosti Bohemians Real, a.s., která je jejich vlastníkem," píší na webu zástupci fanoušků. Odkoupení stadionu by bylo financováno z bankovního úvěru. Ten by měl mít dvacetiletou splatnost a podmínkou k jeho poskytnutí by bylo osobní ručení členů Družstva fanoušků Bohemians.

"Do záměru odkoupit akcie vstoupila banka Fio. Ta je ochotna profinancovat úvěr, aby prodávající dostal peníze hned," řekl LN zástupce družstva Jiří Hlinka.

Tím to ale nekončí. Se slávisty chtějí založit stranu, se kterou by v Praze 10 na podzim kandidovali.

Podle Jiřího Hlinky by ale nebylo profinancování úvěru od banky Fio zadarmo. Kromě běžných úroků Fio požaduje, aby noví majitelé Ďolíčku ručili svým stadionem, a navíc i svými příspěvky pro případ nesplácení úvěru.

"Mluvíme-li nyní o vybraných příspěvcích ve výši 15 milionů, mluvíme především o kumulované hodnotě ručení ze strany fanoušků Bohemky," dodal zástupce fanoušků Hlinka. V praxi to znamená, že se fanoušci, kteří chtějí pomoci, na dvacet let bance upíší.

Podle zástupců Družstva fanoušků Bohemky začínají projevovat zájem o finanční pomoc už i podnikatelé a firmy v Praze 10. "Jsou to hospody a restaurace, ale i jiné podniky, které mají k Praze 10 vztah. Kladné reakce máme i od maminek, které si přejí zachování jedné z mála zelených ploch zde," vyjmenoval Hlinka s tím, že už nejde jen o zájem fanoušků Bohemky, ale o záležitost celé Prahy 10.

Samo družstvo ale připouští, že bude záležet hlavně na tom, jestli bude chtít společnost Bohemia Real akcie vůbec prodat. "Nás nikdo k ničemu nevyzval ani s námi nejednal," reagoval generální ředitel CTY Group Ondrej Oravec, který v jednáních zastupuje majoritního vlastníka Bohemians 1905.

Není navíc ani jasné, zda by stačilo zmiňovaných 50 milionů. Podle Oravce CTY Group do stadionu investoval již 95 milionů korun.

Další informace si přečtěte ve čtvrtečním vydání deníku

Advantage Consulting, s.r.o.
TRAINEE V ODDĚLENÍ KVALITY

Advantage Consulting, s.r.o.
Středočeský kraj, Plzeňský kraj
nabízený plat: 30 000 - 35 000 Kč