8. května 2010 20:43, aktualizováno 9. 5 12:22 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Fanoušci metali kameny a rozbili radnici. Policie 17 výtržníků zadržela

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 3Diskuse
Fanoušci Bohemians 1905 a Slavie protestovali proti stěhování klokanů do Edenu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Fanoušci Bohemians 1905 a Slavie protestovali proti stěhování klokanů do Edenu. | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

PRAHA Fanoušci fotbalových týmů Slavie a Bohemians 1905 se v pražských Vršovicích utkali s policií. Stovky příznivců zcela zablokovaly frekventovanou Vršovickou ulici, společně protestovaly proti stěhování "klokanů" na stadion do Edenu, kde hraje Slavie. Policie 17 fanoušků zadržela.

Policie zadržela 17 fanoušků

Pražská policie zadržela v sobotu ve večerních a nočních hodinách celkem 17 fotbalových fanoušků. ČTK o tom informovala o tom pražská policejní mluvčí Andrea Zoulová. Dva z nich jsou podezřelí z trestného činu útoku na úřední osobu, ostatní byli zadrženi kvůli přestupkům. Část fanoušků, kteří se vydali do ulic po zápasech na stadionech Slavie a Bohemians 1905, vytloukla okna a dveře budovy radnice ve Vršovicích.

Oba tábory se k sobě přiblížily na necelých 50 metrů na křižovatce ulic Vršovická a Oblouková. Mezi ně se postavili policejní těžkooděnci, kteří k sobě nechtěli příznivce konkurenčních pražských klubů pustit.

Vzduchem létaly sklenice a petardy. Jeden amatérský fotograf ověšený zelenobílou šálou Bohemians 1905 dostal do hlavy sklenicí od svých soukmenovců. Podle zpravodajky LN to odnesl rozbitou hlavou.

Fankluby zablokovaly dopravu
Na akci se fanoušci dopředu domluvili. Ani bohemákům, ani slávistům se totiž nelíbí stěhování Bohemians 1905 z tradičního "Ďolíčku" do Edenu.

Po skončení souběžně hraných ligových zápasů - o 29. kole čtěte zde - tak nejprve slávisté na protest zablokovali křižovatku u Edenu a příznivci klokanů zase ulici u svého Ďolíčku. Policejní manévry pak vyvolali slávisté, kteří se vydali na pochod k Bohemce. Oba tábory skandovaly hesla v tom smyslu, že Bohemians do Edenu nepatří, z "kotle" bohemáků létaly na policisty různé předměty a petardy.

Vynervovaní strážci zákona potom najížděli podle zpravodaje LN na fanoušky jen proto, že přecházeli ulici a šli domů.

O vynuceném stěhování Bohemians 1905 čtěte zde

Rozbitá radnice

Část fanoušků vytloukla okna a dveře budovy radnice v pražských Vršovicích. Podle radního Prahy 10 Bohumila Zoufalíka házeli výtržníci kameny na okna, dveře a prosklené vitríny v přízemí a prvním patře. Radnice má prý i poničenou fasádu. 

Starosta Prahy 10 Vladimír Lipovský škodu na budově v neděli České televizi vyčíslil zhruba na 250 tisíc korun. Podle policie se jednalo především o fanoušky Slavie, radnice už v sobotu uvedla, že mezi útočníky byli zřejmě i příznivci Bohemky. "Případ šetří příslušné místní oddělení jako trestný čin poškození cizí věci," uvedla Zoulová. Podle mluvčí bude policie v následujících dnech vyhodnocovat dostupné záznamy a pokračovat v pátrání po pachatelích.

Fanoušci mají Ďolíček k dispozici až do rána 
Mezi zelenobílými příznivci se pohyboval i maskot klokana, který měl na sobě tričko s nápisem "Patřím do Ďolíčku, v Edenu chcípnu". 

Fanoušci Bohemians 1905 a Slavie protestovali proti stěhování klokanů do Edenu.

Před půl devátou zatleskali slávisté svým sokům a rozešli se. Na místo dorazily policejní posily, ale fanoušci Bohemians 1905 od stadionu asi hned tak neodejdou.

Mají totiž stadion u Botiče k dispozici až do rána na volnou zábavu. Ďolíček se tak proměnil v jednu velkou party - do 22.30 hrají DJové, trávník obývají desítky příznivců, přičemž někteří z nich hodlají ve svatostánku nocovat. "Mohou spát klidně i na střeše. Dokud dodržují zákony a nedemolují majetek klubu, tak je stadion k dispozici klidně až do rána. Jen jsem je poprosil, aby nevytrhávali trávu, protože Ďolíček nekončí. Není to tak, že sem přijedou bagry a celé to zdemolují. Chceme se sem ještě vrátit," řekl ředitel klubu Lukáš Přibyl.

Fanoušci Bohemians 1905 a Slavie protestovali proti stěhování klokanů do Edenu.

mprMartin Prachař, pkPavla Kubálková, hMichal Hořejší
  • 3Diskuse

Najdete na Lidovky.cz