26. července 2011 9:38 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Fanoušci slaví renesanci Uruguaye

Fotbalisté Uruguaye Diego Godin a Diego Lugano (vpravo) slaví v hlavním městě Montevideu vítězství na Copa América 2011 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Fotbalisté Uruguaye Diego Godin a Diego Lugano (vpravo) slaví v hlavním městě Montevideu vítězství na Copa América 2011 | foto: Reuters

BUENOS AIRES/PRAHA Argentina s Brazílií zůstanou pro většinu evropských fanoušků fotbalovými symboly Jižní Ameriky, ale Uruguay by se mohla právem urazit. Jedna z vůbec nejmenších zemí kontinentu svoje mnohem rozlehlejší a věhlasnější soupeře teď převyšuje.

Desítky tisíc příznivců s tvářemi pomalovanými nebeskou modří, barvou národního dresu, slavili v hlavním městě Montevideu renesanci jejich reprezentace. Vždyť Uruguay v neděli porazila ve finále 3:0 Paraguay a získala rekordní patnáctý titul na mistrovství Jižní Ameriky. Po dlouhých šestnácti letech. "Jsem tak nadšený, protože jsme vyhráli díky technickému pojetí hry a týmové spolupráci," radoval se fanoušek Neumar Noble.

Nadvláda "Los Charruas", jak se fotbalistům Uruguaye přezdívá po původních obyvatelích země, přitom není žádnou náhodou. Na Copa América porazili ve čtvrtfinále i domácí Argentinu s nejlepším hráčem světa Lionelem Messim. Ve stejné fázi turnaje pak překvapivě vypadli i "Kanárci", vítězové dvou předcházejících šampionátů.

Dva největší favority tak stejně jako na loňském mistrovství světa nakonec zastínila právě Uruguay. Před rokem v Jihoafrické republice totiž vybojovala čtvrté místo, zatímco ostatní zástupci kontinentu došli nejdál do čtvrtfinále. "Potvrdili jsme, kdo je nejlepší jihoamerickou reprezentací. Mistrovství světa nebyla žádná náhoda. Celou dobu jsme šli odhodlaně za vítězstvím," jásal útočník Luis Suárez, jenž byl vyhlášen hráčem turnaje.

Forlán navázal na rodinou tradici

Jen ve finále jeho úvodní trefu zastínil svými vůbec prvními dvěma

Jižní Americe vládne Uruguay

Copa América 2011
1. Uruguay, 2. Paraguay, 3. Peru, 4. Venezuela, ... Argentina a Brazílie vypadly ve čtvrtfinále

Mistrovství světa 2010 v JAR
1. Uruguay (4. místo), 2. Paraguay, Brazílie, Argentina (čtvrtfinále), 5. Chile (osmifinále)

Žebříček FIFA
1. Brazílie (4. místo celkově), 2. Argentina (5.), 3. Uruguay (7.), 4. Chile (15.), 5. Paraguay (24.), 6. Kolumbie (48.), 7. Ekvádor (52.), 8. Venezuela (60.)

góly na šampionátu Diego Forlán, nejlepší hráč loňského mistrovství světa. Největší osobnost a kapitán Uruguaye navíc navázal na rodinnou tradici. "Tenhle titul pro mě moc znamená. Získal ho můj děda, táta, a nakonec i já. Tři generace tady uspěly, ale moje jméno je zatím poslední v historii," přiznal Forlán na stadionu Monumental v Buenos Aires.

Svěřenci trenéra Óscara Tabáreze neustále opakují, že k triumfu došli díky psychické síle, disciplíně, souhře a vůli jít si za vítězstvím. Vlastnostem, které tolik chyběly dalším tradičním fotbalovým zemím Jižní Ameriky. "Kanárci" ještě nikdy předtím nedopadli na mistrovství kontinentu tak špatně. Nad soupeři měli převahu, ale trápili se v zakončení.

Zatím nedokážou vydolovat maximum ze svých talentovaných, ale pořád nezralých hvězdiček v podobě Neymara, Alexandreho Pata či Robinha. "Ale podobné selhání nás víc stmelí. Pomůže nám vybudovat silnější mužstvo," hledal pozitiva kouč Mano Menezes s výhledem k mistrovství světa 2014 v Brazílii.Odvolaný trenér Argentiny Sergio Batista

Argentina zase doplatila na mizernou formu Messiho a dalších opor, kterým se nedaří potvrdit výkony z klubu v reprezentaci. "Do blížící se kvalifikace mistrovství světa nás čeká ještě spousta práce," potvrdil argentinský trenér Sergio Batista. On sám ale na argentinskou reprezentaci už nebude mít žádný vliv. Po neúspěchu nabídl svazu rezignaci a ten ji podle agentury Reuters přijal.

Fotbalisté Argentiny jsou bez trenéra, Batista odstoupil

Fotbalisté Argentiny jsou po neúspěchu na domácím mistrovství Jižní Ameriky bez trenéra. Sergio Batista po vyřazení týmu ve čtvrtfinále s pozdějším vítězem Uruguayí nabídl svazu rezignaci a ten ji přijal. "Reprezentační komise se rozhodla ukončit s trenérem smlouvu," řekl mluvčí svazu Cherquis Bialo. "Batista ale nebyl vyhozen. Sám nabídl výkonnému výboru své odstoupení," dodal funkcionář.

Argentina kvůli Batistově rezignaci zrušila přípravný zápas s Rumunskem, který se měl uskutečnit 10. srpna v Bukurešti a začala hledat nového trenéra. "Nedali jsme si žádnou lhůtu, nikam nespěcháme, nic nás netlačí. Musíme pečlivě zvážit všechny varianty," uvedl Bialo.

Osmačtyřicetiletý Batista vedl argentinskou reprezentaci od loňského mistrovství světa, po němž nahradil odvolaného legendárního Diega Maradonu. Původně byl u týmu jako dočasný kouč, pak ale podepsal smlouvu, podle níž měl národní tým vést až do mistrovství světa v roce 2014 v Brazílii.

Argentina čeká na úspěch na velkém turnaji od roku 1993, kdy naposledy vyhrála jihoamerický šampionát. V reprezentačním áčku navíc nedokázala navázat na úspěchy výběrů do 20 let, které v letech 1995 až 2007 získaly pět titulů mistra světa.       ČTK

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.