Středa 20. října 2021, svátek má Vendelín
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Fanoušci Sparty jsou znovu proti Hřebíkovi: S ním titul nebude

Sport

  9:58
PRAHA - Jaroslav Hřebík je na Letné zkrátka neoblíbený. Fanoušci Sparty byli proti němu, když byl v roli trenéra, generálního sportovního manažera i nyní, kdy zastává funkci sportovního ředitele. "Hřebík ven!" skandovaly ochozy během vítězného nedělního utkání proti Jablonci.

Fanoušci Sparty jsou proti Hřebíkovi. foto: ČTK

Bylo dohráno, sparťané kráčeli ke kotli a za vítězství slyšeli potlesk. Ten největší Vítězslav Lavička - fandové ho vyvolávali, on poděkoval palcem nahoru.

Zatímco na kouče nedají nedopustit, na jinou hlavu srší hněv. Jak se blížil konec utkání, sílilo burácení: "Hřebík ven!" Byl tu také transparent "Tři roky progresu = tři roky bez titulu" v narážce na jeho oblíbené odborné termíny.

"Vidíme to i slyšíme, ale snažíme se nevnímat," říká záložník či bek Pavel Kadeřábek. "Všichni - my, vedení i fanoušci - máme společný cíl a tím je titul."

Aniž se podzimní sezona naplno rozběhla, už je pro Spartu neúspěšná: v předkole Evropské ligy ztroskotala na prvním soupeři. Mimořádná situace si vyžádala mimořádné kroky...

"Bojujte za Spartu!" Ten pokřik obvykle rezonuje Letnou až ve chvíli, když se nedaří. Jenže teď kotel spustil už ve 40. vteřině. V 10. minutě se objevily plachty s prosbou k majiteli Danielu Křetínskému: "Otevřete oči. Letos chceme titul. Hřebík ven, jinak titul nebude."

Lavička ho brání

"Přímý vliv na áčko nemá," brání ho Lavička. Jenže pro část příznivců je přesto Hřebík škůdcem. Ten názor zrcadlí komplikovaný příběh nejslavnějšího českého fotbalového klubu a umíněného muže s nespornými teoretickými znalostmi.

Poprvé vedl Spartu od léta 2001, zažil památné bitvy v Lize mistrů, ale když doma ztrácel, pakoval se. Návrat byl absolutně netaktický - po podzimu 2004 vystřídal populárního Straku, jenž nastřádal náskok devět bodů. Hřebík ho na jaře navýšil jen o bod, podzim mu škaredě nevyšel a musel zase pryč.

Ještěže měl těch devět bodů, nabízí se škodolibě. Když se před jarem 2012 vrátil podruhé coby generální sportovní manažer a sliboval progres, s prvním trenérem Haškem prohýřili šest bodů po Chovancovi a trofej nechali Liberci. Právě návraty a krachy rozdmýchaly emoce - při některých zápasech hřměly dělbuchy a létaly světlice.

Fandové tehdy Hřebíkovi vyhlásili válku. Také před Jabloncem se část fandů hádala: Bude protest? Za to nemůže. Ale jo! Někteří i za vyřazením viděli Hřebíka, třeba v dalším "násilném" omlazení týmu. Klub s nimi komunikoval a omluvil se.

A ač zněly výzvy k odchodu, divočina jako proti Ostravě v roce 2005 či loni proti Budějovicím to nebyla, víc se fandilo. "Děkujeme věrným příznivcům, že nás nezatratili," řekl kouč a opět se Hřebíka zastal: "Není to spravedlivé."

Nejen slovy, ale teď i výsledkem mu pomohl - výhra dodá trochu klidu.

Nejspíš však jen do dalšího případného nezdaru.

Autor:

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Nenechte si ujít TÝDEN SOUTĚŽÍ SE SEBAMED BABY!
Nenechte si ujít TÝDEN SOUTĚŽÍ SE SEBAMED BABY!

Po celý týden soutěžte o kosmetiku oblíbenou dětmi i maminkami. Vyhrajte tu nejjemnější péči, která je vhodná pro potřeby citlivé dětské pokožky a...

Mohlo by vás zajímat