Neděle 21. července 2024, svátek má Vítězslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Fanoušci z Rumunska už dorazili. Policie připravuje manévry

Sport

  16:22aktualizováno  18:58
PRAHA - Státní hranici v Lanžhotě na Břeclavsku dnes překročil první autobus rumunských fanoušků. Směřují do Prahy na čtvrteční zápas 4. předkola Evropské ligy mezi Libercem a Dinamem Bukurešť. Pasažéry na hranicích zkontrolovala cizinecká a pohraniční policie, řekl dnes její mluvčí Roman Pittner. Jednotky jihomoravské policie budou autobus dál doprovázet.

Pořádkové síly na stadionu. foto: ČTK

Policisté chtějí, aby jejich doprovod měl preventivní účinek. "Děláme všechno pro to, aby se předešlo obdobnému rabování benzinek, jaké jsme viděli minulý týden při průjezdu srbských fanoušků," řekl Pitter.

Srbové cestovali do Prahy na zápas Crvené Zvezdy Bělehrad se Slavií. Na benzinových stanicích v Jihomoravském kraji si nabrali zboží, ale nezaplatili za něj. Policisté je pak zastavili a viníky konfrontovali s kamerovými záznamy.

Bouře v Bukurešti

Rumunští fanoušci patří k těm rizikovým. Před týdnem v Bukurešti způsobili předčasné ukončení prvního vzájemného utkání, poté co vtrhli na hrací plochu.

Liberec v té době vedl 2:0, UEFA v úterý zápas kontumovala výsledkem 3:0 pro český tým.

Podle Pittnera dnes zatím vjel na české území jeden autobus. Všech 37 cestujících i dva řidiči měli doklady v pořádku a policie je nechala projet. "Podle výpovědi řidičů jsou v závěsu další čtyři autobusy, které míří na naše území," uvedl Pittner.

Dodal, že všechny vozy budou nyní až na hranici Středočeského kraje doprovázet jihomoravští policisté. Pak si dozor nad autobusy patrně převezmou jejich kolegové.

Ve čtvrtek ráno mají v plánu pokračovat do Liberce. Tam se na jejich příjezd připravuje liberecká policie. Liberecká policejní mluvčí Vlasta Suchánková uvedla, že policie se bude snažit umístit jejich autobusy co nejblíže stadionu.

"O bezpečnost a pořádek se bude starat téměř stovka policistů z pořádkové a dopravní policie a ze služby kriminální policie a vyšetřování," řekla Suchánková. K zásahu bude podle ní připraveno také přes sto příslušníků pořádkových sil, takzvaných těžkooděnců.

Ty liberecké posílí ještě kolegové z Jablonce, České Lípy, Semil a Děčína. "Připravena bude také eskortní skupina a psovodi," dodala policejní mluvčí Eva Miklíková.

Zvýšená bezpečnostní opatření připravuje i fotbalový klub. Mluvčí Lukáš Váňa je dnes nechtěl specifikovat, budou ale podle něj podobná jako v dubnu při utkání Liberce s Baníkem Ostrava. Přes přísné vstupní kontroly tehdy neprošlo kvůli alkoholu na stadion sedm ostravských fanoušků.

Policie bude mít pohotovost ve městě už od čtvrtečního rána, protože předpokládá, že rumunští fanoušci přijedou před polednem a budou se pohybovat v centru. Dopravy by se ale zvýšený dohled neměl dotknout. "Nechystáme žádné uzavírky, může dojít pouze ke krátkodobému zastavení provozu při přesunu fanoušků," dodala policejní mluvčí.

Autor: