24. listopadu 2008 20:14 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Fenomén Slavia

Bican, Puč a Plánička, z nebe se dívají, jak Slavia válí.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bican, Puč a Plánička, z nebe se dívají, jak Slavia válí. | foto: ČTK

PRAHA Tak tu máme další premiéru, poprvé jsme v Edenu prohrávali. Ale za pomoci hlasivek (i těch mých) kotel vytvořil atmosféru k vyrovnání. Žádné pískání po obdrženém gólu, žádná hesla „Jarolím ven!“ či „vy nejste Slavia“. Pozitivní, optimistické fandění.

 

Nechci samozřejmě tvrdit, že výsledky jsou zásluhou fanoušků. Do branky to nakonec musí dokopat hráči na hřišti, ale v Edenu se tvoří nový styl fandění. Takový, který jen se slinou v ústech sledujeme na západ od našich hranic.

Zatímco na většině stadionů se chodí na výhru, případně na Slavii (a před několika lety i na Spartu), v našem ráji se lidé baví fotbalem. Zatímco na většině stadionů se z poloprázdných tribun line jen zlověstné ticho (v tom horším případě pak „jude Slavie“), z červenobílých ochozů slyšíme zpěv a řadu různorodých chorálů. Zatímco na většině stadionů se trhají sedačky a zapalují světlice, slávističtí fandové vymýšlí stále nové prvky, jak povzbudit „své chlapce“.

Baníkovci sice budou namítat, že jako první začali dělat choreo, nebo svou atmosférou. Všichni ale vědí, jak to dopadá když se vypraví někam na výjezd.

Prostě a jednoduše. Báječná hra plus skvělé výkony na hřišti dávají dohromady lahodný koktejl. Trochu Necida, protřepat, nemíchat. A bez ledu.

Autor je sešívaný zpěvák

M. Šroubek, Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz