Úterý 19. října 2021, svátek má Michaela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ferguson se stal nejdéle sloužícím trenérem Manchesteru United

Sport

  20:11
MANCHESTER - Alex Ferguson se dnes oficiálně stal nejdéle sloužícím trenérem v historii Manchesteru United. Nic na tom nezměnila ani sněhová kalamita v Británii, kvůli níž nemohli jeho "Rudí ďáblové" odehrát plánovaný šlágr Premier League s Chelsea. Osmašedesátiletý Ferguson dnes strávil 8811. den v roli trenéra United.

Bursaspor - Manchester United (Alex Ferguson) foto: Reuters

Překonal tak rekord legendy klubu Matta Busbyho, jenž vedl Manchester ve dvou obdobích. Od listopadu roku 1986, kdy nahradil Rona Atkinsona, získal Ferguson s Manchesterem 26 velkých trofejí včetně jedenácti mistrovských titulů a dvou triumfů v Lize mistrů.

"Sir Alex je nejlepším koučem v historii fotbalu. Vedl tým tak dlouho a změnil ho od základů," uvedl italský trenér anglické reprezentace Fabio Capello.

Rok 2010 v obrazech

Ačkoli se stal nejúspěšnějším britským trenérem, Ferguson vždy tvrdil, že jeho slavný předchůdce Busby se vyrovnával s náročnějšími úkoly. Především musel vybudovat nový tým po mnichovské tragédii z roku 1958, při níž zahynulo osm hráčů.

Busby vedl Manchester v letech 1945-1969 a získal s ním pět ligových titulů a Pohár mistrů evropských zemí. V roce 1970 a 1971 trénoval první slavný Skot na lavičce United své hráče znovu a zůstal v klubu až do své smrti v roce 1994.

"Je to zvláštní, pořád jsem měl pocit, že tu Matt bude navždy. Protože všechno to, co on dokázal, pro mě má punc věčnosti. Nikdy jsem se nemusel vyrovnávat s tak těžkými okamžiky jako on. Je úžasné, že překonávám jeho rekord," uvedl Ferguson.

Sir Mat byl mnohem klidnější než já, připustil Ferguson
Rodák z Glasgowa je znám jako striktní kouč dbající na disciplínu a chytrý taktik. "Sir Matt byl mnohem klidnější než já," připustil Ferguson, jenž jednou při svém typickém poločasovém výbuchu trefil nechtěně kopačkou do obličeje Davida Beckhama. "Jsme jiné povahy, jiné osobnosti. Ale jsme Skotové a ti chtějí uspět, ať se děje, co se děje." Bývalý profesionální fotbalista Ferguson přišel do Manchesteru z Aberdeenu, s nímž se mu podařilo přerušit dominanci glasgowských gigantů Celtiku a Rangers. "Měl jsem jedinou touhu: být úspěšný," vzpomínal na své začátky na Old Trafford.

Druhým cílem bylo ukončit kralování Liverpoolu. Severozápadní rival Manchesteru byl v té době jasnou anglickou jedničkou a v roce 1990 získal rekordní 18. titul. V té době měl Manchester na kontě sedm ligových prvenství a to, že by United pod Fergusonem výrazněji zredukovali náskok Liverpoolu, se zdálo nepravděpodobné.

Zvlášť když svůj první titul získal Ferguson až po sedmi letech, v roce 1993. Do té doby s ním vedení Manchesteru mělo trpělivost, kterou charizmatický kouč začal brzy splácet. V roce 2009 byla liverpoolská mistrovská bilance vyrovnána a nic nenasvědčuje tomu, že by Fergusonův hlad po úspěchu vyprchal.

Autoři: ,

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Mohlo by vás zajímat