7. června 2015 11:00 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

FIFA aneb prohnilí: úplatky, podvody i tisíc mrtvých dělníků. Přijde Putin o fotbalovou hračku?

Šéf FIFA Sepp Blatter (vlevo) a ruský prezident Vladimir Putin. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šéf FIFA Sepp Blatter (vlevo) a ruský prezident Vladimir Putin. | foto: Reuters

Pořádá jednu ze dvou nejsledovanějších sportovních akcí planety. Vydělává víc než jakákoli jiná sportovní organizace. A teď jí otřásá nejrozsáhlejší korupční skandál. V mezinárodní fotbalové federaci FiFA se za vedení jejího šéfa Seppa Blattera, který tento týden pod tlakem ve funkci skončil, v posledních desetiletích ve velkém uplácelo.

Mezinárodní fotbalová federace FIFA vždy doufala, že se jí podaří „zatáhnout“ do dění mocné Spojené státy, které fandí spíš baseballu nebo svému americkému fotbalu se šišatým míčem, a ten evropský, jemuž říkají „soccer“, tam nechává lidi chladnými. Minulý týden se to však světovému fotbalu konečně povedlo. Ale asi jinak, než si šéfové federace představovali.

Ve středu 27. května rozjeli vyšetřovatelé z USA akci, během níž ve Švýcarsku zatkli sedm funkcionářů z oblasti Severní a Střední Ameriky a obvinili celkově 14 lidí. Víc než tucet švýcarských policistů v civilu nemělo se zatýkáním velké problémy. Pro bafuňáře si došli do luxusního curyšského hotelu Baur au Lac. Ten při sjezdech FIFA tradičně hostí delegáty, jimž se dostává zacházení, jako by byli členy britské královské rodiny.

Obvinění z korupce se týká volby pořadatelů největší fotbalové události planety – mistrovství světa 2018 (pořádaného v Rusku) a 2022 (v Kataru) – a dalších zločinů páchaných systematicky a nerušeně už od roku 1991, během neuvěřitelných dvou desítek let, tedy za dobu, během níž vyrostla nová fotbalová generace.

„Dělali to znovu a znovu, rok co rok, turnaj za turnajem,“ řekla americká nejvyšší státní zástupkyně Lortta Lynchová, žena, která si po letech nepravostí na fotbalovou federaci jako první minulý týden došlápla. Přednesla celkem sedmačtyřicet bodů obžaloby zahrnujících obvinění z vydírání, podvodu a praní špinavých peněz.

Všechna obvinění mají v pozadí jedno společné – peníze. Obrovskou sumu peněz. Příjmy federace rostou každým rokem. Zatímco v roce 2003 hlásila FIFA příjmy 500 milionů dolarů, v roce 2009 už to byl milion. Loňský rok byl opět rekordní a na jejích účtech přistálo 2,096 miliardy dolarů. V letech 2011 až 2014 federace vykázala zisk 338 milionů a největší sportovní organizace planety si tak dokázala vytvořit pohodlnou finanční rezervu ve výši 1,5 miliardy dolarů, tedy asi 37,4 miliardy korun.

Na ziscích se nejvíce podílí pořádání mistrovství světa, prodej televizních práv a příjmy od sponzorů – s federací jsou spojeny největší značky světa jako Adidas, Coca Cola, McDonald’s, Gazprom, Visa, Hyundai/Kia Motors či Budweiser. A tak jsou funkcionáři štědří i vůči těm, na nichž celá ta velká fotbalová show stojí: vyhrát světový šampionát je pro národní tým něco jako trefit jackpot. Když loni Němci ovládli zatím poslední, brazilské mistrovství, brali za vítězství rekordních 35 milionů dolarů. Mezi 32 týmů přitom FIFA rozdělila celkem 358 milionů.

Všichni to vědí

Závažná obvinění překvapila jen málokterého znalce fotbalových poměrů. O korupci ve FIFA se mluví už dlouho a stejně dlouho nikdo nenašel odvahu kriminální mašinerii rozetnout. V roce 2006 poskytl pohled do zákulisí federace skotský investigativní novinář Andrew Jennings, když fungování fotbalové korupce popsal v knize „Faul! Tajný svět FIFA: Úplatky, zmanipulované volby a skandály s lístky“. Kniha se stala v mnoha zemích bestsellerem, ale to bylo tak asi všechno. Fotbalová federace se dokázala bez potíží oklepat.

„Před pravdou zavírají oči dokonce i u nás v Británii. Když jsem natáčel svůj zatím poslední dokument pro BBC, fotbaloví funkcionáři v něm nechtěli vystoupit. Tým připravující kandidaturu Anglie na pořádání mistrovství světa se prostě vypařil. Tak jsme z kartonu vystřihli siluety a já se pokoušel dělat rozhovory s jejich fotkami,“ řekl Jennings v roce 2010.

Hradba mlčení a mlžení, to byla dlouhé roky účinná taktika šéfů FIFA.

Přitom nejvíce favorizovaná Anglie boj o šampionát 2018 jednoznačně prohrála. V prosinci 2010 byl v Curychu zvolen jako překvapivý hostitel Rusko. Pro další mistrovství pak stejně překvapivě –minimálně kvůli svým klimatickým podmínkám – Katar.

Sepp Blatter opouští sál tiskové konference v Curychu, kde právě rezignoval na...

Sepp Blatter opouští sál tiskové konference v Curychu, kde právě rezignoval na post šéfa FIFA.

Anglický list Sunday Times a BBC tehdy už před hlasováním přinesly zjištění, že dohromady pět členů fotbalové vlády, která o pořadatelství rozhoduje, bralo úplatky. Protikorupční organizace Transparency International dokonce vyzvala fotbalovou federaci, aby volbu odložila: „Důvěryhodnost a bezúhonnost FIFA byla znovu výrazně poškozena. Tahle nemilá záležitost by se měla svěřit nezávislým vyšetřovatelům.“

Blatter odložení rázně odmítl, ale dva členy svého výkonného výboru FIFA suspendovala, takže nakonec hlasovalo jen 22 lidí. Amos Adamu z Nigérie dostal za korupci disciplinární trest na tři roky a Reynald Temarii z Tahiti za porušení etických pravidel roční distanc. Oba naletěli na fintu novinářů, kteří jim v převleku za lobbisty a za asistence skryté kamery strčili do kapsy úplatek za „správné hlasování“.

Muž, co stíhal Koženého

Drobný zádrhel mocipány FIFA z míry nevyvedl. „Gratuluji Ruskému fotbalovému svazu, protože to je náš člen, ale gratuluji také Ruské federaci, protože Rusko je velká země, je to vlastně kontinent,“ usmíval se mocný šéf fotbalové federace Sepp Blatter po volbě. Komentátoři pak ruský úspěch připisovali politickému rozhodnutí a nevylučovali ani podplácení.

V následujících měsících se začaly objevovat další a další informace, že výběr obou zemí provázely úplatky. O peníze výměnou za podporu Anglie si měl říct i Jack Warner, viceprezident FIFA. Funkcionář z Trinidadu a Tobaga v létě 2011 rezignoval.

Nahlas se také začala zpochybňovat následná volba Kataru. Vždyť v tradičním letním termínu tam není možné kvůli vedru a vlhkosti hrát (turnaj byl nakonec loni přeložen na předvánoční termín). Katar je také na štíru s lidskými právy, Blatter už předem varoval homosexuální fanoušky, aby se v tomto perském emirátu vyvarovali „jakékoliv sexuální aktivity“, jinak jim hrozí postih.

Děkuji za vaše hlasy. Sepp Blatter krátce poté, co byl zvolen šéfem FIFA pro...
Sepp Blatter oznamuje svou rezignaci na post šéfa FIFA.

Obrovským problémem jsou otřesné podmínky pro dělníky, kteří budují infrastrukturu a stadiony pro mistrovství. Deník Guardian je nazývá v podstatě novodobými otroky – podle posledních zpráv zahynulo 400 nepálských a 700 indických pracovníků. Když chtěl před třemi týdny čtyřčlenný štáb BBC s povolením katarských úřadů natočit o dělnících reportáž, skončil na dva dny ve vězení.

Katarský šampionát navíc počítá s nevídaným rozpočtem 200 miliard dolarů – mistrovství 2010 v Jižní Africe mělo k dispozici čtyři miliardy, o čtyři roky později v Brazílii 14 miliard.

Ještě se divíte, že někteří bafuňáři si chtějí uzmout také něco málo pro sebe?

V roce 2012 už fakta ohledně korupce nemohl ignorovat ani Blatter a začal – minimálně naoko – konat. V létě jmenoval šéfem vyšetřovatelů Etické komise FIFA Michaela Garciu, bývalého newyorského státního zástupce. Ten je mimo jiné známý tím, v roce 2005 obvinil z rozsáhlé korupce v Ázerbájdžánu Viktora Koženého. Garcia neměl žádné spojení s fotbalovým světem, byl osobou zvenčí, která měla pomoci očistit zkorumpované prostředí.

Garcia začal pracovat. Dá se říct, že se Blatterovi dokonce vymkl kontrole. V srpnu 2012 se pustil do vyšetřování volby pořadatelů šampionátů v letech 2018 a 2022. Jeho práce byla velmi obtížná, funkcionáře nemohl k výpovědi ani k poskytnutí dokumentů nutit.

Mluvit s ním odmítl i někdejší šéf asijské fotbalové konfederace Mohammed bin Hammám. Právě on je přitom jednou z klíčových osob špinavé hry FIFA. Bin Hammám chtěl v roce 2011 kandidovat na funkci šéfa organizace proti Blatterovi, ale krátce před volbou se na Katařana provalila řada nehezkých věcí. Třeba to, že někdejšímu viceprezidentovi Warnerovi dal úplatek ve výši 1,6 milionu dolarů za hlas pro sebe.

Později se objevily důkazy, že Bin Hammám uplácel i ve prospěch Ruska a Kataru při výběru hostitelů šampionátu, britský list Sunday Times má k tomu dispozici stovky e-mailů. V roce 2012 za to dostal doživotní zákaz činnosti ve fotbale.

Jsme čistí

Vyšetřovatel Garcia nepochodil ani v Rusku. To ho odmítlo vpustit do země, a vstřícné nebylo ani k jeho neamerickým kolegům, kteří do Ruska přicestovat mohli. Co na tom, že naoko se Rusko s FIFA přátelilo, Blatter se často a pravidelně scházel s prezidentem Vladimirem Putinem. Do svých záležitostí si nechtělo nechat mluvit a vyšetřovatele okatě ignorovalo.

„Jsme přesvědčeni, že naše volba byla transparentní, otevřená a že jsme neudělali nic špatného,“ do nekonečna opakoval šéf organizačního týmu mistrovství 2018 Alexej Sorokin.

Garcia tak o Rusku mohl jen prohlásit, že ke korupci pravděpodobně došlo, ale nemůže ji prokázat. Rusové jim totiž předali jen zlomek dokumentů s originálním vysvětlením: přípravný výbor pro MS měl jen zapůjčené počítače. Garciovi a spol. je tak předat nemohli, protože firma, která počítače zapůjčila, je mezitím už kompletně zničila. Ne, zálohu dat neděláme, dozvěděli se vyšetřovatelé. Přesnější by spíše bylo napsat, nedozvěděli se...

Garcia předal FIFA svoji zprávu o 450 stránkách v září 2014. O dva měsíce později etická komise neshledala dostatečné důvody pro znovuotevření volebního procesu a výběr nových pořadatelů obou mistrovství. Její šéf Hans-Joachim Eckert konstatoval, že k několika incidentům sice došlo, nepoškodily ale bezúhonnost volebního procesu jako celku.

„Posuzování volebního procesu mistrovství světa 2018 a 2022 je proto pro etickou komisi uzavřeno,“ pravil Eckert. A celou zprávu odmítl zveřejnit s tím, že Etickou komise a celou FIFA by to dostalo do velice složité právní situace.

Garciu tato slova šokovala. Ihned požádal o odtajnění a zveřejnění celé zprávy. „Rozhodnutí předsedy rozhodčí komory obsahuje četné případy neúplné nebo chybné interpretace faktů a závěrů, které jsou podrobně popsány ve zprávě vyšetřovací komory,“ řekl Guardianu.

Gratuluji. Šéf UEFA Michel Platini (vpravo) a Sepp Blatter.

Šéf UEFA Michel Platini (vpravo) a Sepp Blatter.

Možná si FIFA v tu chvíli ani sama neuvědomila, jak směšná je, když její vlastní vyšetřovatel nesouhlasí se závěry své zprávy. Možná že to byly právě posměšné komentáře, které FIFA o měsíc později přiměly ke slibu, že Garciovu zprávu publikuje veřejně celou. Nikdy k tomu však nedošlo, zabavila ji švýcarská prokuratura, které nyní slouží jako důkaz při současném šetření.

To se mezitím stává i politicky důležitým. Milovník hokeje Putin fotbal moc nemusí. Dobře však chápe, jak je na světě sledovaný a jak prestižní je mistrovství hostit. Šampionát dokáže na pár týdnů sjednotit celou planetu a všechny sociální vrstvy. Televizi si pustí bankéř z Londýna, kuchař z Říma, japonský obchodník, mexický drogový dealer i prodavač z Teheránu. Celkově akci zhlédne hodně přes třicet miliard lidí. Přijít o šampionát tři roky před výkopem by bylo pro zemi obrovskou ostudou, nehledě na to, že se za něj Putin osobně zaručil.

Snahy odejmout fotbalovou show Rusku se objevily už loni nejen kvůli korupci, ale i jako odveta za vměšování se do záležitostí východní Ukrajiny. Nyní se debaty o tom, zda je správné šampionát Rusku ponechat, opět rozhořely naplno. Den před volbou šéfa FIFA prohlásil předseda Anglické fotbalové asociace Greg Dyke, že pokud bude opět zvolen Blatter, je Anglie ochotná se připojit k bojkotu ruského šampionátu. Stejnou věcí hrozila i celá evropská fotbalové asociace UEFA, nejvíce její šéf a Blatterův hlasitý kritik Michel Platini.

Moskva se zlobí

Rusko si však mistrovství jen tak nechat vzít nehodlá. Již pár hodin poté, co od hotelu Baur au Lac odjely policejní vozy, vydalo Putinovo ministerstvo zahraničí prohlášení, ve kterém kroky americké justice tvrdě kritizuje: „Aniž bychom zacházeli do detailů, pokud jde o vznesená obvinění, poukazujeme na skutečnost, že toto je další případ ilegálního uplatňování amerických zákonů na cizím území. Vyzýváme Washington, aby zanechal snah stavět se do role soudce daleko za svými hranicemi a aby se držel všeobecně přijímaných mezinárodněprávních procedur.“

Američané si totiž pravděpodobně pozvou k výslechu i ruského delegáta FIFA Vitalije Mutka, který je ministrem sportu a patří do okruhu blízkých spolupracovníků prezidenta. O den později se ozval sám Putin. „Nepochybuji o tom, že je to zjevný pokus zabránit novému zvolení pana Blattera předsedou FIFA, což je nejhrubější porušení principu fungování mezinárodních organizací,“ řekl agentuře TASS.

Vladimir Putin (vlevo) a Sepp Blatter většinou na společných fotografiích...

Vladimir Putin (vlevo) a Sepp Blatter většinou na společných fotografiích rozdávají úsměvy.

Obavy to byly plané, Blatter sice křeslo nejdříve uhájil a znovu slíbil, že s korupcí zatočí. O pět dní později však sám skončil.

Některá ruská média šla ve své horlivosti pošpinit Američany ještě dál. Vládní list Rossijskaja gazeta sedl na lep mystifikační zprávě amerického satirika Andyho Borowitze v magazínu New Yorker, že republikánský senátor John McCain navrhl vojenskou likvidaci FIFA. Humorné zprávě uvěřil také ruský vládní program informační služby pro zahraničí zvaný Sputnik.

„Zdá se, že není daleko doba, kdy McCain bude požadovat, aby americké síly obsadily sídlo OSN,“ uvedl v kritickém textu ruský list. V textu se mimo jiné ptá, koho by senátor chtěl bombardovat: „Fotbalový stadion? Kanceláře fotbalových funkcionářů v honosných čtvrtích evropských měst? A všechny míče okamžitě poslat do tajných věznic CIA?“

Divné ruským novinářům ani nepřišlo, že podle článku McCain mimo jiné vyzval Washington k uvolnění pomoci ve výši čtyř miliard dolarů pro umírněné fotbalové funkcionáře a k připravení invaze do Švýcarska. Mystifikační zprávě naletěla i íránská státní televize.

Mimochodem, na lep vtipálkům sedl i jeden z obviněných Jack Warner. Ten se pustil do kritizování faktu, že Spojené státy nyní chtějí hostit světový šampionát samy. Zprávu však přinesl známý satirický server The Onion...

Se vší vážností se však světová média věnovala úloze Chucka Blazera při rozkrývání korupce. Právě dlouholetý člen výkonného výboru FIFA je zřejmě klíčovým mužem kauzy. Tento zavalitý Američan s huňatým bílým vousem, který je znám pod přezdívkou Pan deset procent, se k braní úplatků doznal již před rokem a půl a s úřady spolupracuje dokonce už od roku 2011. Tehdy vysokému funkcionáři severoamerické fotbalové konfederace hrozil trest za neplacení daní.

Práskač Karel Marx

Server New York Daily News napsal, že zásoboval agenty FBI informacemi o korupčních praktikách ve fotbalovém vedení. Na schůzky funkcionářů nosil Blazer tajné nahrávací zařízení, které rozhovory zaznamenávalo. Prokuratura uvedla, že mimo jiné přijal 750 000 dolarů ze sumy deseti milionů, které Warner získal od vlády Jihoafrické republiky jako úplatek za přidělení pořadatelství mistrovství 2010.

Sedmdesátiletý Blazer proslul i svým luxusním životním stylem. Koupil si obrovské apartmá v newyorském mrakodrapu Trump Tower, další byt pořídil pro své kočky a za oba zaplatil v přepočtu hodně přes sto milionů korun. Rád se stýkal i s politickými celebritami, s oblibou vyprávěl třeba o setkání s Putinem: „Podíval se na mě a s vážnou tváří řekl: ‚Víš, že vypadáš jako Karel Marx?‘“

Dnes nikdo nedokáže dohlédnout, jak celá kauza skončí. Zatím je jisté jen to, že úplatkářství, podvody, podivné machinace v Rusku a mrtvé dělníky v Kataru nedokázal ustát ani všemocný Sepp Blatter. Možná proto, že o korupci ve světovém fotbalu musel minimálně vědět, jak se už roky spekulovalo.

Vojtěch Gibiš

Autor

Vojtěch Gibišvojtech.gibis@lidovky.czČlánky

Fotbalové soutěže

Premier League - 38. kolo

13.5. Burnley 1 : 2 Bournemouth
13.5. Crystal Palace 2 : 0 West Bromwich
13.5. Huddersfield 0 : 1 Arsenal
13.5. Liverpool 4 : 0 Brighton
13.5. Man United 1 : 0 Watford
13.5. Newcastle 3 : 0 Chelsea
13.5. Southampton 0 : 1 Man City
13.5. Swansea 1 : 2 Stoke
13.5. Tottenham 5 : 4 Leicester
13.5. West Ham 3 : 1 Everton

Premier League

Tým Z V R P S B
1. Manchester City FC 38 32 4 2 106:27 100
2. Manchester United FC 38 25 6 7 68:28 81
3. Tottenham Hotspur FC 38 23 8 7 74:36 77
4. Liverpool FC 38 21 12 5 84:38 75
5. Chelsea FC 38 21 7 10 62:38 70
6. Arsenal FC 38 19 6 13 74:51 63

České školství zaostává. Rozdíly mezi školami se prohlubují
České školství zaostává. Rozdíly mezi školami se prohlubují

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?