19. března 2015 18:19, aktualizováno  20:02 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Mistrovství světa v Kataru vyvrcholí před Vánocemi, FIFA ustoupila počasí

Finále posledního šampionátu loni v Brazílii odehrála Argentina proti Německu 12. července. V Kataru se finalisté potkají až 18. prosince. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Finále posledního šampionátu loni v Brazílii odehrála Argentina proti Německu 12. července. V Kataru se finalisté potkají až 18. prosince. | foto: Reuters

CURYCH/PRAHA Fotbalové mistrovství světa v roce 2022 v Kataru se bude hrát na podzim. Začít by mělo 20. nebo 21. listopadu a vyvrcholí finálovým zápasem 18. prosince. Rozhodl o tom výkonný výbor FIFA v Curychu.

Speciální pracovní skupina FIFA už před měsícem oznámila, že doporučuje přehození z letního termínu na zimní měsíce. V červnu a červenci, kdy se mistrovství světa tradičně hraje, totiž panují v Kataru nesnesitelná, až padesátistupňová vedra. 

Skupina proto vybírala z několika alternativ a přiklonila se k podzimu. Podle původního scénáře měl turnaj odstartovat 26. listopadu a skončit finálovým duelem 23. prosince.

Ligy zuří, Blatter kompenzaci odmítl

Proti tomu se však postavil předseda FIFA Sepp Blatter a výkonný výbor dnes odsouhlasil jeho návrh na vyvrcholení turnaje 18. prosince, kdy je v Kataru státní svátek. V poslední době šampionáty trvaly až 32 dnů, zkrácený model pro rok 2022 bude mít 28 nebo 29 dnů.

„Je to pro nás velký krok. Konečně víme, kdy bude turnaj končit. Je to neděle, navíc státní svátek v Kataru, takže to vychází perfektně. Budete mít dost času na vánoční nákupy,“ uvedl mluvčí FIFA Walter De Gregorio.

Předvánoční termín MS značně popudil zejména evropské kluby a soutěže, kterým změna výrazně naruší termínovou listinu. Blatter nicméně předem vyloučil možnost finančního odškodnění klubů a lig, které kvůli šampionátu v netradičním termínu čeká přestávka.

Ovlivní to sezonu před i po, říká člen FAČR

„Znamená to, že ligy budou muset skončit koncem října. Musí tam být přípravné období. Asi se na podzim odehraje méně kol než obvykle, sezona také bude muset začít už v červnu či na začátku července, což týmům zkrátí letní přípravu,“ řekl ČTK ředitel profesionálního fotbalu FAČR Tomáš Bárta. „Jistě to ovlivní i následující sezonu 2023/24, jelikož se sezona protáhne výrazně do léta,“ dodal.

FIFA se dlouhodobě klonila k variantě listopad-prosinec, prezident UEFA Michel Platini byl příznivcem ledna a února. S tím však nesouhlasil Mezinárodní olympijský výbor, protože by se MS krylo s obdobím před zimními olympijskými hrami. Asociace evropských klubů ECA a sdružení evropských lig EPFL zase chtěly hrát v květnu.

„Samozřejmě to ani z německého pohledu není potěšitelné, na odkladu na zimu závisí neuvěřitelně moc věcí. V Evropě jsme preferovali spíš leden. Bude to znamenat mnohem větší výdaje, ale nemá cenu lamentovat. Musíme hledět dopředu a hledat vhodná řešení,“ řekl prezident německého svazu Wolfgang Niersbach.

FIFA zároveň vybrala pořadatele MS fotbalistek v roce 2019, Francii dala přednost před jihokorejskou kandidaturou.

ČTK, Lidovky.cz

Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie
Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie

Státní zdravotní ústav (SZÚ) informoval o tom, že stravování ve školách je zastaralé a skladba jídelníčku neodpovídá současnému způsobu života. Ze studií vyplývá, že ve školních jídelnách děti nedostávají stravu, která by odpovídala doporučení výživových hodnot a liší se i gramáž porcí. Proč tomu tak je?

Najdete na Lidovky.cz