Podle vyšetřovatelů bylo obviněno celkem 14 lidí, mezi nimi i dva místopředsedové FIFA Jeffrey Webb z Kajmanských ostrovů a Eugenio Figueredo z Uruguaye.
Sedm obviněných funkcionářů čeká ve švýcarské vazbě na vydání do USA, šest z nich se podle švýcarského ministerstva spravedlnosti rozhodlo proti tomu bránit, zbývající je údajně připraven se podvolit.
Mistrovství světa v Kataru vyvrcholí před Vánocemi, FIFA ustoupila počasí |
Šéfa FIFA Seppa Blattera se prý kauza netýká, páteční volební kongres v Curychu je však v ohrožení. UEFA žádá jeho odklad, jinak bude zasedání bojkotovat.
Vyšetřovatelé se zabývají dvěma oddělenými kauzami. Američané se zaměřili na funkcionáře ze zóny CONCACAF, tedy ze Severní a Střední Americe a Karibské oblasti.
Ti se podle nich obohatili o milionové částky, celkový objem úplatků prý přesahuje sto milionů dolarů (asi 2,5 miliardy korun).
Ke korupci při volbě pořadatelů a prodeji marketingových práv podle americké ministryně spravedlnosti Loretty Lynchové docházelo od počátku 90. let až dodnes. „Dělali to znovu a znovu, rok co rok, turnaj za turnajem,“ řekla Lynchová.
Obvinění má 47 bodů, mimo jiné jde o vydírání, defraudaci a praní špinavých peněz. Finanční transakce zprostředkovaly americké banky. Část obviněných, údajně nejméně čtyři, se už prý k řadě trestných činů přiznala.
Vedle dvou místopředsedů FIFA jsou podle amerických úřadů mezi zadrženými funkcionáři Eduardo Li z Kostariky, Julio Rocha z Nikaraguy, Brit Costas Takkas, Rafael Esquivel z Venezuely a José Maria Marin z Brazílie. Mezi obviněnými je i Nicolás Leoz z Paraguaye a také bývalý člen exekutivy Jack Warner z Trinidadu a Tobaga, jehož jméno se už dříve objevilo ve spekulacích o úplatkářských kauzách.
V Curychu nebyli zadrženi všichni obvinění, protože v době zatýkání tam někteří nebyli přítomni.
Obviněni rovněž byli nebo budou čtyři marketingoví manažeři a dále bývalý člen výkonného výboru FIFA José Margulies, který údajně nezákonné obchody zprostředkoval.
Švýcaři se zabývají obecně okolnostmi hlasování o pořadatelských právech pro světové šampionáty v letech 2018 a 2022, která získaly Rusko a Katar.
V tomto případu podle švýcarské prokuratury zatím žádná obvinění nepadla, vyšetřování je vedeno proti neznámému pachateli.
Vyslechnuto bude nicméně deset lidí, kteří v roce 2010 jako členové výkonného výboru pro Rusko a Katar hlasovali.
Blatter ani šéf Evropské fotbalové unie (UEFA) Michel Platini mezi nimi nejsou, prokuratura ale nevylučuje, že s nimi později bude chtít hovořit. V centrále FIFA v Curychu byly zabaveny příslušné dokumenty a datové nosiče.
Mluvčí FIFA Walter de Gregorio na tiskové konferenci v Curychu řekl, že kongres, který má začít v pátek, se uskuteční podle plánu, protože s nynějším vyšetřováním přímo nesouvisí.
Uskutečnit by se měla i volba předsedy. Nezměnily se podle něj ani plány na pořádání MS 2018 a 2022 v Rusku a Kataru.
De Gregorio řekl, že organizace plně spolupracuje s vyšetřovateli. FIFA je v kauze poškozenou stranou a není předmětem vyšetřování, upozornil.
„Je v našem výsostném zájmu, aby se všechny otevřené otázky vysvětlily,“ konstatoval a dodal, že šéfa FIFA Blattera se vyšetřování netýká. Není proto důvod, aby rezignoval. Mezi zatčenými není ani Blatterův páteční soupeř v boji o post předsedy FIFA jordánský princ Alí bin Husajn.