Čtvrtek 2. února 2023, svátek má Nela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

FIFA vadí velké provize pro agenty

Sport

  12:19
BRUSEL - Mezinárodní fotbalová federace FIFA chce zrušit současný systém licencovaných agentů. Zároveň hodlá ustanovit maximální výši jejich provizí a nařídit klubům, aby zveřejňovaly částky, které si zástupci fotbalistů za zprostředkování transferů vydělají.

Sepp Blatter při losování kvalifikací MS 2014. foto: Reuters

Podle FIFA totiž pouze 25 až 30 procent mezinárodních přestupů zajišťují licencovaní agenti. Většinu transferů organizují manažeři, jejichž činnost není téměř regulována.

Pohyb hráčů mezi kluby je přitom velký byznys - podle údajů FIFA došlo od loňského mistrovství světa ke zhruba 10.500 mezinárodním transferům, během nichž se protočila částka 2,7 miliardy dolarů (49,4 miliardy korun). "A peníze jdou do kapes lidí, kteří dál neinvestují do fotbalu," uvedl na tiskové konferenci v Bruselu Marco Villiger, šéf právního oddělení FIFA.

Podle plánů mezinárodní federace tak skončí systém licencování agentů, kteří nicméně budou mít povinnost registrovat se u národních asociací.

Mluví se o dvou až třech procentech

Agenti budou muset nahlásit případné střety zájmů a nebudou smět dostávat provize za transfery mládeže. Kluby by měly mít povinnost zveřejnit své platby agentům, které budou navíc omezeny.

"Spravedlivá částka by mohla být například dvě nebo tři procenta (z přestupové částky), maximálně by se mělo jednat o dva miliony dolarů," uvedl Villiger s tím, že tato omezení by měla klubům zabránit ve velkém utrácení.

Navrhovaný systém by se měl projednávat v říjnu na půdě Evropské komise za účasti zástupců FIFA, UEFA a agentů. FIFA nová pravidla konzultovala s právníky, kteří tvrdí, že regule nejsou v konfliktu s evropským právem.

Mohly by se tak projednávat příští rok na kongresu FIFA.

Do budoucna FIFA doufá, že by se obchod hráčů mohl odehrávat pouze na internetu, kde by si kluby vybíraly fotbalisty kliknutím tlačítka na myši - stejně jako v kterémkoli jiném internetovém obchodě. "Tím bychom omezili důležitost agentů. Peníze, které se jim dnes platí, by mohly zůstat ve sportu," dodal Villiger.

Autoři: ,

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat