26. května 2008 21:34 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

FIFA vyloučila podmíněně Irák z mezinárodních soutěží

Šéf FIFA Joseph Blatter | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šéf FIFA Joseph Blatter | foto: ČTK

SYDNEY Mezinárodní fotbalová federace FIFAdnes rozhodla na svém zasedání v Sydney o dočasném vyloučení Iráku ze všech mezinárodních soutěží.

Reagovala tak na zásahy irácké vlády, která rozpustila minulý týden národní olympijský výbor a údajně také všechny podřízené sportovní svazy včetně fotbalového. FIFA suspendovala Irák na jeden rok, ovšem s platností od 30. května.

Rozhodnutí může irácká vláda zachránit do čtvrtka pouze písemným potvrzením, že rozpuštění národního svazu anuluje, k čemuž nejspíš dojde. Ještě v průběhu dneška totiž vláda ubezpečila fotbalovou federaci, že jí se odvolání vedení netýká. "Dostali jsme dopis od generálního sekretáře vlády, že rozpuštění se netýká sportovních svazů, tedy ani fotbalového. Poslali jsme kopii na FIFA, ale nevíme, jestli své rozhodnutí změní," řekl svazový šéf Husajn Saíd. Ministr sportu potvrdil, že rozhodnutí z minulého týdne bylo špatně interpretováno, proto dnes informoval fotbalový svaz o správném znění.

 "Udělali jsme, co jsme mohli. Pokud FIFA nezmění svůj trest a Irák nebude hrát na mistrovství světa, nebude to naše vina," řekl ministr. Požádali jsme už vládu, aby přehodnotila své rozhodnutí, a věřím, že totéž udělal již i Mezinárodní olympijský výbor," prohlásil šéf FIFA Joseph Blatter. Podle svých slov si nedokáže představit, že by nakonec skutečně musel být vítěz asijského mistrovství z loňského roku vyloučen z probíhající kvalifikace.

 Podle regulí FIFA je nepřípustné, aby se do záležitostí fotbalového svazu vměšovala vláda. Z podobného důvodu už byl suspendován například předloni sousední Írán, po měsíci však po splnění některých podmínek svůj trest světová federace zrušila.

ČTK