Sobota 13. července 2024, svátek má Markéta
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Sport

Vběhněte na trávník, dostanete miliony. Ostuda finále? Prý výzva od Bělorusa

Úvod finále Ligy mistrů mezi Realem Madrid a Dortmundem narušilo několik fanoušků, kteří vběhli přímo na hřiště. foto: AP

Jednoho z nich dokonce pomáhal složit k zemi i Marcel Sabitzer, záložník Dortmundu. Další fanoušci, kteří se proháněli po trávníku londýnského Wembley, hledali brazilského útočníka Viníciuse, aby s ním narychlo pořídili fotku. Jak je možné, že si pořadatelé nepohlídali začátek nejsledovanějšího fotbalového zápasu sezony?
  10:35

Z finále Champions League mezi Realem Madrid a Dortmundem (2:0) neuteklo ani třicet sekund, když musel slovinský sudí Slavko Vinčič poprvé přerušit hru. Jen diváci přímo na stadionu v tu chvíli věděli, co přesně se na trávníku děje.

Režisér přenosu se v souladu s pokyny vedení UEFA narušitelům na hřišti vyhýbal a možná dvě nebo tři minuty jen střídal záběry na trenéry, hráče nebo fanoušky.

Trvalo totiž poměrně dlouho, než pořadatelé všech pět vetřelců, kteří pobíhali mezi hráči, zpacifikovali.

Úvod finále Ligy mistrů mezi Realem Madrid a Dortmundem narušilo několik...
Úvod finále Ligy mistrů mezi Realem Madrid a Dortmundem narušilo několik...
Úvod finále Ligy mistrů mezi Realem Madrid a Dortmundem narušilo několik...
Úvod finále Ligy mistrů mezi Realem Madrid a Dortmundem narušilo několik...

Policie ještě před sobotní půlnocí oznámila, že v průběhu utkání zadržela dohromady třiapadesát lidí. Zahraniční média píší o dalším nevídaném pořadatelském selhání a ostudě. Podle mnohých jde o těžko pochopitelný zkrat – zvlášť ve Wembley, které pamatuje tři roky staré finále mistrovství Evropy a s ním spojené fanouškovské nepokoje před stadionem i na tribunách.

Tenkrát se do hlediště dostali i lidé, kteří neměli platnou vstupenku. Chaos, který nastal, následně dokumentaristé zfilmovali, což mělo sloužit jako memento.

Už o rok později přitom podobné scény prožila Paříž, kde museli pořadatelé kvůli násilnostem fanoušků před branami stadionu start finále téměř o čtyřicet minut posunout.

I proto se Britové na domácí monstrakci pečlivě připravovali rok a půl dopředu. Do bezpečnostních prvků na stadionu s devadesátitisícovou kapacitou investovali v přepočtu přes miliardu korun, posílili armádu pořadatelů, kterých mělo být na místě více než dva a půl tisíce. Jenže v momentě, kdy se krátce po úvodním hvizdu objevili mezi hráči nezvaní hosté, jako by se po nich slehla zem.

Mimochodem, všichni fanoušci, kteří na hřiště vběhli, měli na sobě bílá trika se jménem běloruského streamera a youtubera Mellstroye. Ten měl lidem, kteří při finále vběhnou na trávník s jeho jménem, slíbit odměnu ve výši 300 tisíc liber, v přepočtu více než osm a půl milionu korun.

Před pěti lety finále mezi Tottenhamem a Liverpoolem v Madridu narušila ruská modelka Kinsey Wolanská, která vběhla do arény mezi fotbalisty v upnutých černých plavkách s nápisem „Vitaly Uncensored“, který odkazoval na webovou stránku jejího přítele a youtubera Vitalije Zdoroveckého.

Na mistrovství světa v Kataru se zase jiný fanoušek v tričku s logem Supermana vydal na trávník jednoho ze stadionů s politickými vzkazy „Zachraňte Ukrajinu“ a „Respekt pro íránské ženy“. Tehdy se ho dokonce jeden z aktérů utkání, portugalský záložník Rúben Neves, zastal a řekl: „Všichni jsme s Íránem i Ukrajinou. Viděl jsem jeho tričko, vím, o co mu šlo. Doufám, že ho nestihne žádný trest, protože všichni víme, co chtěl sdělit.“

To pro sobotní extempore v úvodu finále Ligy mistrů má pochopení málokdo.

Autor: