Sobota 31. října 2020svátek má Štěpánka 13 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Fotbal chce zvýšit bezpečnost. Některé stadiony můžou mít problém

Atmosféra na Bazalech byla úchvatná. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Atmosféra na Bazalech byla úchvatná. | foto: ČTK

PRAHA Zástupci všech 32 českých profesionálních fotbalových klubů se na zasedání Ligového shromáždění dohodli, že budou striktně vyžadovat dodržování bezpečnostních předpisů. V této oblasti nebudou možné výjimky. Některé stadiony tak můžou mít problém.

"Kluby se zavazují jednat ve vzájemné shodě o rozvoji bezpečnostních opatření a infrastruktury pro zvýšení bezpečnosti na fotbalových stadionech, dbát na rozvoj kultury fotbalových fanoušků a bojovat proti jakýmkoliv projevům násilí a agresivity při fotbalových utkáních," stojí v prohlášení, které schválilo Ligové shromáždění.

"Bezpečnost bude při certifikování stadionů hlavní prioritou a nebudou možné výjimky," doplnil tiskový mluvčí fotbalové asociace FAČR Ondřej Lípa. "Kdo nesplní bezpečnostní opatření, nedostane licenci pro další ročník."

Prohlášení

"Kluby Gambrinus ligy a Fotbalové národní ligy se zavazují jednat ve vzájemné shodě o rozvoji bezpečnostních opatření a infrastruktury pro zvýšení bezpečnosti na fotbalových stadionech, dbát na rozvoj kultury fotbalových fanoušků a bojovat proti jakýmkoliv projevům násilí a agresivity při fotbalových utkáních. Za tímto účelem schválily delegování dvou zástupců do expertní skupiny s ministerstvem školství, ministerstvem vnitra a policií.

Kluby Gambrinus ligy a Fotbalové národní ligy si jednoznačně uvědomují závažnost problematiky fotbalového chuligánství, které poškozuje zejména samotné fotbalové kluby. Uvedené nežádoucí jevy však významně překračují hranice fotbalového stadionu a jsou nejen fotbalovým, ale zároveň celospolečenským problémem, který bez úzké součinnosti ostatních složek, zejména policie a justice, nemohou fotbalové kluby samy efektivně a trvale vyřešit.

Kluby proto vítají iniciativu zúčastněných ministerstev a dalších orgánů státní správy a jsou připraveny k maximální součinnosti.

Kluby Gambrinus ligy a Fotbalové národní ligy rovněž jasně deklarují, že si váží všech slušných fanoušků, kterých je v ochozech drtivá většina, a žádají je o podporu při realizaci všech přijatých opatření. Bez úzké spolupráce všech zainteresovaných složek, kde fotbalový fanoušek má naprosto výsadní postavení, nelze agresivitu a kriminální živly z fotbalových stadionů vymýtit."

Na některých stadionech by to mohl být problém. Třeba na Bazalech, které nedávno zažily výtržnosti při zápase Baník Ostrava - Sparta a které všechny regule nesplňují. Aby domov ostravských fotbalistů dostal certifikát i pro další ročník, musí vlastník nedostatky odstranit.

Ostatně zvýšit bezpečnostní opatření se po zmíněném zápase rozhodl i samotný klub: na rizikové zápasy sníží kapacitu, zintenzivní spolupráci s komisí pro stadiony a hrací plochy, zdvojnásobí počet pořadatelů u všech vstupů, posílí součinnost s městskou policií a v případě dalších incidentů navrhne předčasné ukončení zápasu.

Které další stadiony současné bezpečnostní podmínky nesplňují? To v téhle vedení českého fotbalu zjišťuje. V současnosti totiž probíhá kategorizace stadionů pro další ročník. Kdo nesplní podmínky, nesmí do ligy.

"Licenční manažer sbírá podklady pro další ročník a komise pro stadiony a hrací plochy objíždí všechny stadiony," uvedl šéf profesionálního fotbalu Ivo Lubas. "Jen se obávám, aby kompetentní lidi to nadšení vážným způsobem potírat výtržníky na fotbale neopustilo. Tyhle debaty o bezpečnosti totiž neslyším poprvé."

Ligové shromáždění také delegovalo dva zástupce do expertní skupiny s ministerstvem školství, vnitra a policií. Fotbal by měli zastupovat šéf Ligové fotbalové asociace Dušan Svoboda a člen výkonného výboru František Hrdlička.

Pohár se bude hrát i během reprezentační přestávky

Kluby také schválily změny v termínové listině domácího poháru. Třetí kolo, ve kterém ještě "velcí nastupují proti malým", se tak bude hrát během reprezentační přestávky. Týmy se tak dobrovolně připravily o možnost postavit reprezentanty.

Od příštího ročníku také odpadne nynější systém pavouka, ale od čtvrtfinále se budou jednotlivé dvojice losovat.

Vyřešená je kolize v posledním ligovém kole. Utkání Brno - Jablonec i Znojmo - Dukla se totiž původně měla hrát ve stejném termínu a na stejném stadionu. Brno zůstane doma a Znojmo se přesune buď do Jihlavy, nebo do Olomouce.

"Navrhoval jsem tři možná řešení. Prvním bylo odehrát zápas ve Znojmě na nezrekonstruovaném stadionu. To nebylo akceptováno. Druhou možností bylo jeden ze dvou zmíněných zápasů předehrát s podmínkou, že v něm sportovně už o nic nepůjde. Ani to nebylo akceptováno. Proto došlo na třetí variantu.

Znojemským stadionem se kluby nezabývaly

Mimochodem, situaci Znojma, které nemá vyhovující stadion a musí hrát v brněnském azylu, Ligové shromáždění neřešilo.

"Podmínka pro účast v lize zazněla na začátku soutěžního ročníku. Když Znojmo nebude mít svůj stadion ve stavu, které odpovídá předpisům, tak se stává druhým sestupujícím," zopakoval ředitel oddělení profesionálního fotbalu Lubas.

Stále tak platí, že pokud Znojmo rekonstrukci nestihne do 30. června, hrozí mu sestup o soutěž níž a třímilionová pokuta. Navíc by se nedostalo k příspěvkům od společnosti STES, která marketingově zastupuje FAČR. Osmý tým ligy od ní průměrně dostává asi tři miliony korun - lepší mužstva víc, horší méně.

Klub i město Znojmo nyní žádají ministerstvo školství o dotaci na rekonstrukci stadionu. Pokud ji dostane, začne okamžitě stavět. Ale co když to nestihne v termínu? V takovém případě by nejspíš záleželo na rozhodnutí Ligového shromáždění.

Už v úterý předseda FAČR Miroslav Pelta připustil: "Nechci říkat, že když jim bude chybět jeden sektor na tribuně, tak je vyřadíme z ligy."

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

David Sedmera | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...