Středa 21. října 2020svátek má Brigita 15 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Fotbal pláče: Máme peníze jen na pár dní. FAČR si chce půjčit 53 milionů od UEFA

Generální sekretář FAČR Rudolf Řepka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Generální sekretář FAČR Rudolf Řepka. | foto: ČTK

PRAHA Fotbalová asociace ČR se kvůli pozastavení dotací z ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy dostala podle svých zástupců do vážné finanční situace. Generální sekretář Rudolf Řepka dnes uvedl, že asociace má prostředky na provoz jen v řádech dnů. Aby vydržela do konce června, kdy podle čtvrtečního vyjádření ministryně Kateřiny Valachové mají dorazit dotace z MŠMT, bude muset požádat o půjčku na UEFA.

„V tuto chvíli se nacházíme ve velmi složité finanční situaci. A i ten měsíc do vyplacení dotací je pro nás velmi dlouhý termín. FAČR musí už pět měsíců hospodařit s vlastními zdroji, což je problematické,“ řekl Řepka na tiskové konferenci.

„Naše doba přežití se pohybuje je v řádu dnů. Proto jsme oslovili UEFA a předjednali jsme si půjčku ve výši dva miliony eur (asi 53 milionů korun). Počkáme na valnou hromadu 2. června, kdy bude znám nový předseda a nový výkonný výbor FAČR a ti o půjčku zažádají. UEFA by nám pak měla peníze poslat do deseti dnů. Je to nezbytná nutnost, abychom přežili červen,“ uvedl generální sekretář.

Asociaci hrozilo, že nebude moci dotace čerpat vůbec, protože je jako právnická firma obviněná spolu se svým předsedou Miroslavem Peltou ze zneužití investičních dotací. Ministryně školství Valachová však na základě právní analýzy a dnešního rozhodnutí Národní rady pro sport oznámila, že v rámci presumpci neviny může FAČR o dotace žádat a peníze na chod svazů z programu pět jí budou vyplaceny do konce června jako všem ostatním sportovním svazům.

„S tím jsme na dnešní schůzku s ministryní šli, takže to bereme jako úspěch. Je jasné, že vzhledem k demisi paní ministryně (ke konci května) se může stát cokoli. Přijde nový ministr a jiní úředníci, kteří na záležitost budou pohlížet jinak. Ale i ředitelem odboru sportu panem Pavlem Kaňkou nám bylo garantováno, že se tyto procesy nebudou měnit,“ řekl Řepka.

Za klíčové považuje, aby termín vyplacení do konce června byl dodržen, jinak podle něj nastane katastrofa nejen pro fotbal, ale pro celý český sport. „Kdyby se stalo, že finance do konce června nedorazí a příslib nebude splněn, tak by v té chvíli muselo dojít z naší strany k velmi represivním krokům. Sekretariát FAČR by byl paralyzován a nemohl by provozovat svou práci,“ prohlásil Řepka.

Už nyní se musí FAČR uskromňovat. I když dotace dostane, zřejmě budou v menší výši, než bylo dosud přislíbených zhruba 385 milionů. Původně přitom FAČR žádala v programu 5,5 miliardy. „Ministryně nám naznačila, že dojde ke snížení. Už nyní přemýšlíme, kde ušetříme. Pustili jsme se do personálního auditu. FAČR organizuje kolem 700 akcí a projektů. A šetření by se týkalo i těchto projektů,“ dodal sekretář.

Šetření se nedotkne národních týmů. Reprezentační A mužstvo se v červnu představí v Belgii a Norsku, jednadvacítka se chystá na mistrovství Evropy v Polsku.

Plíseň, černý banán, nahnilé ovoce. Zkažené potraviny nezpůsobí jen bolení břicha

Aleš Rajch, vedoucí Ústavu konzervace potravin na Vysoké škole... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sklenice s marmeládou plná plísně, nahnilé jablko či zčernalý banán. To vše obvykle představuje jasné varování před...

Voříšci Evropy. Češi mají slovanskou krev jen z jedné třetiny, říká vědec

Genetika rasové i národovecké mýty boří. „Z čistě genetického  hlediska je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Věda vyvrací dávné mýty o původu obyvatel Česka. A rasové a národovecké mýty obecně. V magazínu Víkend to vysvětluje...

Prodávám různě otevřené kalhotky. Zachraňují manželství, říká návrhářka

Módní návrhářka Tereza Vu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ateliér módní návrhářky Terezy Vu jemně voní drahými svíčkami a na ramínkách ovázaných stuhou visí ručně vyrobené a...

Testování s Hami: Rozdáváme 80 batolecích mlék s výbornou chutí
Testování s Hami: Rozdáváme 80 batolecích mlék s výbornou chutí

Batolecí mléka Hami pro děti od ukončeného 12. a 24. měsíce obsahují potřebné živiny, jsou obohaceny o důležité vitamíny a minerální látky a...