Pátek 8. prosince 2023, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sport

KOMENTÁŘ: Výjimka, nebo nebezpečný precedens? Hit podzimu nutí k zamyšlení

Hráči Sparty a Slavie nastupují k derby foto:  Michal Sváček, MAFRA

Celkem se i s nastavením hrálo 104 minut. To ovšem berte s velkou rezervou: statistikové změřili, že balon byl ve hře přesně 35 minut a 15 vteřin. Neříká náhodou tenhle údaj o nedělním fotbalovém derby mezi Spartou a Slavií úplně všechno?
  7:18

Valnou většinu zápasu, který měl být hitem českého fotbalového podzimu, spolklo faulování, řečnění, handrkování, pošťuchování a záludnosti.

Závěr téměř nekoukatelného utkání rozčísla ostrá strkanice mezi kapitány Krejčím a Bořilem, padly čtyři červené karty, sparťanští chuligáni skandálně naházeli dělobuchy mezi řadové fanoušky Slavie a o remíze 1:1 se vlastně ani nemluví, protože velká fotbalová slavnost se proměnila ve velkou ostudu.

A hledá se viník.

Mohou za to hráči, kteří na sebe od prvních vteřin štěkali sprosťárny, dojížděli se v soubojích a chvílemi zapomínali, že na hřišti jsou kvůli fotbalu?

Nebo rozhodčí Szikszay, jenž často netrestal tak, jak měl? I když ho komise nesepsula, bylo znát, že mu zápas s přiskakujícími minutami víc a víc vyklouzával z rukou.

A co lavičky, kde se nonstop provokovalo a pořvávalo na sudí i na soupeře?

Jeden spouštěč neexistuje.

Rizikové faktory se tentokrát nebezpečně zmnožily, propojily a vytvořily řetězec, který pevně spoutal všechny snahy o fotbalové umění.

Byla to výjimka? Extrém? Den, kdy se všechno špatně sešlo?

Snad. Českému fotbalu by vůbec nelichotilo, kdyby si o něm kdokoli měl udělat obrázek zrovna na základě derby, které šlo fotbalovým projevem zcela proti tomu, jak Sparta i Slavia podle představ svých trenérů chtějí hrát.

Kapitáni Ladislav Krejčí a Jan Bořil odhodili veškerou galantnost a drží se navzájem pod krkem

Do doby, kdy má Česko tři týmy v základní skupině pohárů, úroveň ligových zápasů se pozvolna zvedá, výrazně stoupá návštěvnost a rostou nové stadiony, nedělní pokažený šlágr vůbec nezapadl.

V těch, kteří ligu detailně nesledují, mohl klidně vyvolat mylný dojem, že dva nejlepší týmy se nezmohou na nic víc než okopávání, přerušování, provokování. Že se vyžívají v ubohostech, které by do fotbalu vůbec neměly patřit.

„Emoce? Všechno špatně,“ povzdechl si Verner Lička, prezident Unie českých fotbalových trenérů, v komentáři pro iDNES.cz Premium. „Jak si to mají přebrat všichni kluci, kteří hrají pro zábavu? Že když mám pásku, můžu soupeře chytit pod krkem? Že všechno projde?“

Ano, i v tomhle ohledu vyslalo derby dost nebezpečný signál, stejně jako v mnoha dalších. Je na místě mluvit o trapasu, skandálu a ostudě, ale zároveň nevyvolávat hysterii a nevykřikovat: Vidíte? Tumáte důkaz! Česká liga je dno!

Realita je totiž taková, že ve vyšponovaných utkáních se bohužel čas od času lumpárny dějí – a těžko tomu lze stoprocentně zabránit. Nemyslete si, že fotbalová divočina se odehrává jen ve fotbalově zaostalých zemích nebo na Balkáně, kde zápasy největších rivalů často připomínají obrázky z válečné zóny.

Viděli jste, jak se o víkendu nedohrál hit nizozemské ligy mezi Ajaxem a Feyenoordem? Nenávist mezi týmy se protnula s naštváním domácích ultras, kteří neunesli stav 0:3, na trávník naházeli pyrotechniku a dobývali se do útrob stadionu. Rozvášněný dav pak museli rozhánět policisté na koních.

I v anglické Premier League se v minulé sezoně po utkání Tottenhamu s Chelsea málem poprali trenéři Conte a Tuchel, u laviček rozpoutali melu a pořadatelé měli co dělat, aby je od sebe odtrhli.

A španělské El Clásico, Real Madrid proti Barceloně? V jeho nedávné historii se to potyčkami typu Bořil vs. Krejčí jen hemží.

Doby, kdy si hráči a fanoušci nadávali maximálně do plantážníků či lotrů a na rozhodčího se volalo, že je mrkev, jsou fuč, ale s tím těžko něco uděláte: nehrubne jen fotbal, ale celá společnost. Proč by se zrovna chlapi, kteří si vydělávají kopáním do míče, měli vymykat?

Je pochopitelně správné proti fotbalovým čuňárnám bojovat a snažit se je tvrdě potírat. Na prvním místě musí být snaha minimalizovat na tribunách množství šílenců, kteří jsou schopní naházet nebezpečnou pyrotechniku mezi děti.

Je otázka, jestli by neměly přibrzdit i kluby samotné, třeba slávistický šéf Jaroslav Tvrdík, který výbušnou atmosféru před zápasem ještě rozdmýchal, když na sociální síť X napsal: „Sparťané, sežereme vás zaživa! Eden bude hořet!“

Sáhnout do svědomí by si ale měli všichni, kdo se na nedělní řežbě podíleli. Ať destrukční derby zůstane jen výjimkou.

Pomožte svému dítěti lépe se soustředit! Vyzkoušejte doplněk stravy ESPRICO®
Pomožte svému dítěti lépe se soustředit! Vyzkoušejte doplněk stravy ESPRICO®

Máte dojem, že má vaše dítě potíže se soustředěním? Impulzivita a hyperaktivita zasahují do jeho každodenního života? V tom případě by se mohl stát...