Sobota 30. září 2023, svátek má Jeroným, Ráchel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sport

Sparta pod palbou. Spekulacím nahrává nejednotný metr a Křetínského přešlap

Sparťanský kapitán Ladislav Krejčí si rovná míč před penaltou v zápase s Plzní. foto:  Michal Sváček, MAFRA

Představte si, že by fotbalová liga v neděli skončila. Nadstavba by se nehrála, titul by po závěrečném veletoči v Liberci brala Sparta. Díky dvěma penaltám v nastaveném čase. Slavia, ještě v deváté minutě nastaveného času vedoucí tým tabulky, by ostrouhala. To by bylo haló. To by byl rámus!
  8:39

Ne že by snad teď, necelý týden před startem rozhodující části, ve které týmy z první šestky odehrají ještě pět kol, vládl klid.

Sparťané, kteří nově ligu vedou o dva body, se smějí. Slávisté prskají. V Liberci nadávají. A řada dalších se ptá: Nevrací se náhodou fotbal do divokých devadesátek, kdy ligu nezřídka rozčísly omyly rozhodčích?

Je fakt, že Sparta měla v neděli přinejmenším kliku. Byla horší, šance si nevytvářela, spíš jich pár přežila. Kdyby domácí byli přesnější, klidně ji za stavu 1:0 mohli dorazit.

Pravda je i to, že útočník Kuchta před první penaltovou situací v 87. minutě padl k zemi rád a ještě stačil nápadně máchnout rukama. Taky že ošemetný střet Červa s Wiesnerem před druhým pokutovým kopem nechal nejdřív rozhodčího Starého úplně v klidu a na puntík nečekaně ukázal až na popud VAR.

Dá se pochopit, že pak domácí soptili. I to, že zuřili také slávisté, kteří byli zároveň naštvaní sami na sebe, protože doma překvapivě jen remizovali s Hradcem Králové. Soudě podle prvotních emotivních reakcí se mohlo zdát, že z ligového finiše se stává pořádná fraška.

Kdo vychladl a podíval se pořádně na opakované záběry, musel uznat, že první penalta se jistě pískat dala: liberecký obránce Ndefe opravdu Kuchtu trefil kolenem do lýtka, to se pak dál běží těžko.

Ve druhém případě pak do hry vstoupila přespříliš přičinlivá videorozhodčí Adámková, když kolegu Starého volala k videu, ačkoli neudělal zjevnou chybu. Spartu tak sice hřeje, že se stylem last minute vyšvihla do čela a že zápasy s nejtěžšími soupeři včetně derby se Slavií v nadstavbě odehraje doma. Ale klid u toho mít nebude a nemůže se ani trochu divit.¨

Pamatujete, jak si před měsícem její boss Křetínský o poločase zápasu s Brnem zašel postěžovat do šatny rozhodčích? Vzhledem k tomu, že se jeho skandální přešlap neutajil, dalo se čekat, že se Spartě při nejbližší příležitosti vrátí. Bylo jasné, že kdykoli v její prospěch rozhodčí rozseknou sporný moment, bude se říkat: Vidíte? To ten Křetínský! To nebude náhoda!

Je třeba říct, že na podzim jí sudí nepomáhali, spíš naopak. I slávistický šéf Tvrdík v první části sezony férově přiznal: „Sparťané měli mít o čtyři až šest bodů víc. Některé výkony sudích proti nim jsou zarážející.“

Na jaře se situace otočila: za poslední čtyři zápasy Sparta kopala pět penalt, nešidí ji nikdo a přinejmenším v předminulém kole na Slovácku se ke klíčové střele z bílého puntíku dostala omylem. Jestli měla Křetínského vycházka na tenhle trend vliv, o tom se dá jen spekulovat, ale že dodala ostré náboje všem kritikům, je evidentní.

Je dobře, že má liga šmrnc a že slibuje extra napínavé rozuzlení, ale zároveň je krajně mrzuté, že rozhodčí neumějí (nebo nechtějí?) sjednotit metr.

Proč jim někdy VAR vrátí k posouzení moment, který vyloženě nepokazili? Proč jindy videopomocníci přehlédnou i evidentní přečiny? A proč si před komisí nakonec obhájí téměř cokoli?

Kdyby pravidla uplatňovali stejně ve všech případech, padni komu padni, sparťanské penalty by takové pozdvižení nevzbudily. Pánové a dámy s píšťalkou či u monitoru zjevně podléhají nervozitě a tlakům – byť třeba jen těm, které si na sebe vytvářejí sami. Věřte, že ani jim na jistotě nepřidá, když se řeší, proč jim kluboví šéfové klepou na dveře kabiny.

Křetínský svým přestupkem, za nějž zaplatil směšnou padesátitisícovou pokutu, vytvořil dusnou atmosféru, ve které se za každým verdiktem – často i správným – okamžitě hledá špinavé pozadí. A to škodí jak jeho Spartě, tak celé lize.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!