19. prosince 2014 6:00 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Stabilní lavička se vyplatí. Zacyklené střídání trenérů je k ničemu

Trenér fotbalistů Sparty Vítězslav Lavička | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Trenér fotbalistů Sparty Vítězslav Lavička | foto: Mafra - Michal Šula

PRAHA Snaha chovat se koncepčně, řekněme v britském střihu, provázela fotbalovou Spartu dva a půl roku. Tak dlouho dokázala odolat běžnému českému schématu: přišel neúspěch, odchází trenér.

Až minulý týden po vyřazení z Evropské ligy začala vážně uvažovat o konci Vítězslava Lavičky. Podržet ho při předchozích zakolísáních se jí přitom vrchovatě vyplatilo. Vtiskl Spartě nejen na hřišti tvář, kterou hodnotí pozitivně i její kritici. Skončil s nakopávanou nazdařbůh i s arogantní sebeprezentací.

Hned v druhé sezoně získal titul, pohár i double. Je také jeho zásluha, že kostrou letenského týmu vzal zavděk i reprezentační kouč. Ostatně jediný muž, který by mohl Lavičku smysluplně nahradit. A to asi reálné není. Tak se prý poohlížela v zahraničí. Pokud by ale byly finanční nároky vyhlédnutého cizince na české úrovni, podobné by to asi bylo i s jeho schopnostmi.

Trenér fotbalistů Sparty Vítězslav Lavička
Trenér Sparty Vítězslav Lavička
Trenér Sparty Vítězslav Lavička
Vítězslav Lavička (vlevo) a Alex Pastoor.

Je pravda, že na evropské scéně Sparta svému majiteli zatím mnoho radosti neudělala. Liga mistrů v nedohlednu, klopýtání Evropskou ligou by také mohlo být o poznání méně kostrbaté, kdyby rudý tým dokázal svou herní kvalitu prodat i v rozhodujících chvílích. Takže ano, je co zlepšovat. Pilovat taktiku i psychiku, doplňovat kádr.

Ne zbortit vystavěné a začínat zase od základu. Podle posledních zpráv si to na Letné uvědomili. A také to, že i ostatní manažeři mají podíl na chybách, které Spartu dělí od kroku o level výš. Na evropskou úroveň. Zacykleným střídáním trenérů by se na ni sotva dotáhla.

Dana Zárubová

Autor

Dana Zárubovádana.zarubova@lidovky.czČlánky

Fortuna liga - 30. kolo

HET liga

Tým Z V R P S B
1. FC Viktoria Plzeň 30 20 6 4 55:23 66
2. SK Slavia Praha 30 17 8 5 50:19 59
3. FK Jablonec 30 16 8 6 49:27 56
4. SK Sigma Olomouc 30 15 10 5 41:22 55
5. AC Sparta Praha 30 14 11 5 43:25 53
6. FC Slovan Liberec 30 13 7 10 37:35 46

Grilujeme! 10 jednoduchých dobrot, které rychle mizí z grilu
Grilujeme! 10 jednoduchých dobrot, které rychle mizí z grilu

Teploty stoupají a krásné počasí nás zve do stínu stromů zahrad a parků. A to je ideální příležitost něco si ukuchtit. Inspirujte se nejlepšími recepty na grilování od našich uživatelek.