27. června 2011 9:41 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Fotbal v problémech, Hašek utekl o poločase

Ivan Hašek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ivan Hašek | foto: ČTK

PRAHA Opravdu šlo vyklidit scénu důstojnějším způsobem, než to předvedl Ivan Hašek. Svým nedělním rozhodnutím šéf českého fotbalu znehodnotil pozitivní přínos, který přinesl do prostředí, které se netěší zrovna příznivé pověsti kvůli korupci, diváckému násilí nebo zákulisním tahům bafuňářů. A teď přibyl do nelichotivého obrazu fotbalu ještě předseda, který utíká z boje pryč už o poločase.

Před dvěma lety mluvil Hašek při nástupu do funkce hodně o nutnosti zvýšit transparentnost fotbalu. Nejdůležitější věc však před veřejností i nejbližšími spolupracovníky zatajil.

DÁLE K HAŠKOVU ODCHODU

Dva roky a skončím. To z jeho úst nikdy nezaznělo. Kdo ví, jestli by si jeho volitelé podporu nerozmysleli. Úhybný manévr odcházejícího šéfa působí tak, že si do vedení svazu odskočil v mezidobí během trenérského angažmá v Dubaji. Také sám Hašek se po valné hromadě několikrát omluvil všem lidem, které zklamal. Podobná slova nepoužívá člověk, který je přesvědčený, že zrovna dělá správnou věc.

Na druhou stranu nelze Haškovi vyčítat, že se vrací k práci, kterou má rád. Kdo z nás by nešel na místo, kde bude mít větší klid i peníze, a volil raději řízení organizace, která měla až do neděle v nejužším vedení jednoho rok nezvěstného místopředsedu (Miroslav Kříž) a za podvod pravomocně odsouzeného funkcionáře (Milan Haškovec).

Ivan Hašek rezignoval na post předsedy fotbalového svazu

Jen měl Hašek dát sbohem víc promyšleně. Předčasný odchod oznámený z minuty na minutu působí zbaběle a uvrhnul fotbalové prostředí do nejistoty. K čemu ho potom Hašek dva roky stabilizoval? To je otázka, která zůstane už zřejmě bez odpovědi.

Rychlý ústup z výsluní poškozuje hodnocení celé doby Haškova působení. Změny mu pomáhala prosadit samovolně jeho image spasitele. On sám prakticky razantně nevystupoval, rychle se naučil diplomaticky mlžit. Široký mandát si i tak s přehledem udržel, po celou dobu ve vedení neměl prakticky vážnější opozici.

Ivan Hašek rezignoval na post předsedy fotbalového svazu

Často se mluvilo o tom, že se ve výkonném výboru vůbec nehlasovalo. Haškovo slovo platilo bez dalších diskusí. O tom se jeho předchůdcům mohlo jenom zdát. Zásluhou mimořádného postavení si mohl dovolit držet ve funkci reprezentačního trenéra, který by za jiných okolností měl vážné starosti, aby u týmu kvůli šedivým výsledkům zůstal.

Hašek měl široké pravomoci, ale určitě nebyl všemocný, což poznal i v samém závěru svého působení, když valná hromada zamítla stěhování svazového sídla do Lipenců, kde dosavadní předseda bydlí. Záměr se dostal na veřejnost teprve minulý čtvrtek a hned o tři dny později už ho měli delegáti schválit po pětiminutové přednášce. Na tak unáhlenou investici v řádu desítek milionů nekývli a nelze se jim divit.

Poslední vývoj přinesl jasné poučení. Dalšího spasitele český fotbal znovu hledat nebude. Mohl by se spálit jako v případě Haška.

Najdete na Lidovky.cz