Neděle 3. prosince 2023, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Fotbal ve virtuální realitě. Ve Španělsku chtějí propojit kamery s rozhodčími

Sport

  12:00
Madrid - Španělská nejvyšší fotbalová soutěž patří k nejlepším na světě a hrají v ní hráči jako Lionel Messi nebo Cristiano Ronaldo. Vyplatí se ji proto se sledovat pravidelně. La Liga ale ani tak nespí na vavřínech a experimentuje s využíváním virtuální reality. Pokusnými králíky jsou dva nejslavnější kluby soutěže Barcelona a Real Madrid.

Speciální Sky Cam se bude instalovat na stadionech ve Španělsku foto: Reuters

Ve Španělsku si vzali příklad z USA a uzavřeli kontrakt s technologickou společností Intel, díky které si mohou fanoušci začít zvykat na speciální 360 stupňové sestřihy ze zápasů. Intel totiž zavádí na fotbalových stadionech speciální technologii True View, která je už delší dobu využívána v lize amerického fotbalu NFL a basketbalové NBA. 

Takhle vypadá studio Intel, který by mělo být na všech stadionech ve Španělsku
Takhle vypadá studio Intel, který by mělo být na všech stadionech ve Španělsku

Aby technologie mohla začít fungovat, musí Intel nainstalovat na stadiony 38 speciálních kamer, které spojí a přetvoří obyčejné 2D video do záběru, který dovolí fanouškům prohlédnout si důležité situace zápasu ze všech možných úhlů. V průběhu videa navíc mohou měnit úhel pohledu a otáčet obraz. V tuto chvíli je True View nainstalován pouze na stadionech Camp Nou v Barceloně a Santiago Bernabeu v Madridu, ale v nejbližší době budou kamery i na stadionech Atletica Madrid a Sevilly. 

Díky speciální technologii se také podařilo vytvořit takzvanou Laser Wall (laserovou zeď), která umožňí nejen ještě lepší pohled například situaci ofsajdu, ale také dovolí fanouškům dívat se na zápas z pohledu hráče a sledovat tak určité situace přímo tak, jak je vidí sami fotbalisté.

Spolu s True View experimentuje La Liga také s virtuální realitou. Zatím nabízí skrze speciální brýle sestřihy ze zápasů a pohled na statistiky, v budoucnu by mělo být k dispozici sledování kompletního zápasu z jakéhokoliv místa v hledišti. Tato technologie je stále ve vývoji a sklidila například velkou kritiku za vysílání americké televize NBC v rámci olympijských her v Pchjongčchangu.

Nejvyšší španělská soutěž samozřejmě spolupracuje i se světovou federací FIFA na projektu VAR (Video Assistant Referee), který už funguje v zámořské MLS nebo německé Bundeslize. Jde o něco podobného jako „Jestřábí oko“ v tenise a specializuje se na odhalení ofsajdů a toho, jestli míč přešel brankovou čáru celým objemem. Španělé by nejradši technologie propojili udělali „Jestřábí oko“ ještě dokonalejší.

Pokud budou projekty postupovat tak, jak vedení La Ligy předpokládá, mohly by být všechny speciální technologie v provozu už od úvodu příštího ročníku.      

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!