29. listopadu 2010 7:42 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Fotbalista desetiletí - nezničitelný Nedvěd: ten, co okouzlil Itálii

Pavel Nedvěd se loučí s plnými tifosi na stadionu Juventusu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pavel Nedvěd se loučí s plnými tifosi na stadionu Juventusu. | foto: ČTK

PRAHA Ujfaluši, Řepka, Rozehnal, Jankulovski či Poborský – dobré jméno českého fotbalu na Apeninském poloostrově šířila už spousta českých hráčů. Žádný z nich však neuchvátil italské fanoušky tolik jako Pavel Nedvěd. Není divu, že v 1. kole ankety LN Sportovec desetiletí drtivě vyhrál fotbalovou sekci a postoupil do jejího finále.

Příběh snaživého záložníka, který se postupem času vypracoval v ikonu Juventusu Turín, nejlepšího fotbalistu Evropy a kapitána reprezentace, začínal na škvárovém hřišti v malém západočeském městečku Skalná poblíž Chebu.

Nejdražší Čech historie
Odtud postupně vedla jeho cesta do pražské Dukly, ke dvěma ligovým titulům v dresu Sparty a vytouženému zahraničnímu angažmá. Velkokluby jako PSV Eindhoven tehdy nezaujal technikou Brazilců, nýbrž pověstí bojovníka, dělovou levačkou a neuvěřitelnou kondicí. Na hřišti působil jako téměř neúnavný robot, který má snad dvoje plíce.

VÝSLEDKY ANKETY LN

* 1. Pavel Nedvěd 54,7 %
– postupuje do finále


* 2. Petr Čech 21,3 %
* 3. Vladimír Šmicer 7,2 %
– postupují do play-off

4. Karel Poborský 6,0 %
5. Jan Koller 5,6 %
6. Tomáš Rosický 2,7 %
7. Tomáš Řepka 1,3 %
8. Milan Baroš 0,8 %
9. Tomáš Ujfaluši 0,2 %
10. Marek Jankulovski 0,1 %

Nedvědovy služby nakonec získalo Lazio, kam si ho vyžádal český trenér Zdeněk Zeman. Řím se stal jeho domovem na dalších pět let a ze stydlivého mladíka pomalu vyrostla sebevědomá osobnost. Lazio s ním vyhrává mistrovský titul i italský pohár Coppa Italia.

I když byl pro Lazio neprodejnou hvězdou, shodou několika okolností a tíživé finanční situace klubu odešel v roce 2001 do konkurenčního Juventusu Turín za asi 1,5 miliardy korun. Se "Starou dámou" vyhrál další dva tituly a v roce 2003 s ní postoupil až do neúspěšného finále Ligy mistrů. V zimě se dočkal nejprestižnějšího ocenění, jaké si může fotbalista přát – Zlatý míč pro nejlepšího hráče Evropy.

Během let se vypracoval až v nepostradatelného kapitána národního týmu, který dovedl až do semifinále Eura 2004 a také na mistrovství světa 2006 v Německu, po kterém napodruhé už definitivně ukončil reprezentační kariéru.

Pavel Nedvěd s Dušanem Uhrinem.

Nejen fanoušci Juventusu ho milovali, protože byl věřící, oddaný své rodině, vedl klidný život a celou kariéru kvůli úspěchům tvrdě dřel. Navíc klubu zůstal věrný, i když spadl do druhé ligy. Možná se tehdy kvůli tomu definitivně rozloučil se snem vyhrát Ligu mistrů. Juventus se po roce vrátil mezi italskou elitu a Nedvěd se stále častěji nechával slyšet, že přemýšlí o konci kariéry.

Na hřiště vyběhl naposledy loni v létě v úctyhodných 37 letech. Loučil se emotivně před více než 27 tisíci diváky. A to byla poslední kapitola příběhu hráče, který si v Itálii vysloužil přezdívky "Grande Paolo" či "Furia ceca" a stal se nesmrtelnou českou legendou. Jestli je i největší osobností celého českého sportu první dekády století, můžete rozhodnout vy – finále ankety LN startuje příští pondělí.

JAK ŠEL ČAS

2001 - Fanoušci italského Lazia zuří. Jejich největší klenot Pavel Nedvěd odchází za 40 milionů dolarů do konkurenčního Juventusu, kde má nahradit Zinedina Zidana.
2002 - Nedvěd slaví první titul v dresu "Staré dámy".
2003 - Vrchol Nedvědovy kariéry. Obhájil titul v italské lize a Juventus dovedl až do finále Ligy mistrů. Získává prestižní ocenění Zlatý míč.
2004 - "Grande Paolo" táhne národní tým Eurem v Portugalsku. Češi nakonec vyhoří až v semifinále. Nedvěd ohlašuje konec v reprezentaci.
2005 - V listopadu se vrací do národního týmu a pomáhá mu v baráži s Norskem postoupit na MS 2006.
2006 - Češi končí na šampionátu ve skupině a Juventus padá po korupčním skandálu do druhé ligy. V srpnu se Nedvěd definitivně loučí s reprezentací.
2007 - Hned po roce se turínský klub i s Nedvědem vrací mezi elitu.
2008 - Nedvěd stále častěji přemýšlí o konci kariéry, ale nakonec v klubu o rok prodlužuje smlouvu.
2009 - Nedvěd se v létě před 27 tisíci fanoušky loučí s kariérou.

Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vícenásobné matky nejsou divné. Jen se rozhodly mít víc dětí, než je běžné

velká rodina - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Průměrný počet narozených dětí na jednu matku v Česku sice vzrostl, pořád je však hluboko pod číslem dvě. My jsme našli...

INSPIRACE NA VÁNOCE: Vánoční cukroví letos o  něco zdravěji
INSPIRACE NA VÁNOCE: Vánoční cukroví letos o něco zdravěji

Brzy tu máme první adventní neděli, a tak je načase začít sbírat recepty na vánoční cukroví. Z čeho tahle tradice vznikla a jak si letos sváteční dobrůtky připravit o něco zdravěji?